Loni se to nepodařilo, na Pláních se lyžovalo, ale jen omezeně a udržet v provozu se je podařilo jen v únoru, řekl dnes ČTK vedoucí střediska Jan Svatoš. Letos jsou podmínky na Ještědu velmi dobré, na svazích tam leží až 60 centimetrů sněhu.

Ještěd nabídne od středy lyžařům přes devět kilometrů upravených sjezdových tratí, v provozu bude kabinová lanovka na Ještěd, tři sedačkové lanovky v areálu a šest vleků, které jsou schopny za hodinu přepravit přes 11.000 lidí. V Libereckém kraji jsou jarní prázdniny, to je vidět i na svazích střediska, kde převažují rodiče s dětmi. "V pondělí tu bylo kolem 800 lyžařů," řekl Svatoš. Lyžování je prakticky bez front.

I když jsou už svahy ve středisku dobře vysněžené, sněhová děla podle Svatoše na sjezdovkách zůstanou. "Pokud se výrazně ochladí, budeme ještě zasněžovat," poznamenal. I přírodní sníh podle něj středisku pomáhá, protože je i v nížinách. "Když není sníh pod horami, lidé nám nevěří, že je ho u nás dost, často nevěří ani kamerám," poznamenal Svatoš, který větší nápor lyžařů na Ještědu očekává s jarními prázdninami v Praze a středních Čechách. "Místní hodně jezdí na jarní prázdniny lyžovat jinam, hlavně do Alp," poznamenal.

Mrazivé počasí a sněžení výrazně zlepšily podmínky i v dalších střediscích v Libereckém kraji, většina z nich už je v plném provozu. V Jizerských horách a západních Krkonoších je lyžařům k dispozici více než 146 kilometrů sjezdových tratí. V kraji je také více než 200 kilometrů upravených běžeckých stop, jen na Ještědu je asi 17 kilometrů tras. V noci na dnešek upravily rolby i trasy Jizerské magistrály, podmínky jsou tam velmi dobré.