V obřím stanu o výměře 600 m2, který je umístěn na louce za novým vstupem do zoologické zahrady, se představí prehistoričtí giganti. Dnes se otevře výstava modelů, nazvaná Giganti. Modely byly vytvořeny podle nejnovějších vědeckých poznatků.

Dva kamiony byly potřeba na přepravení modelů zvířat z doby ledové do liberecké zoologické zahrady. Výstava modelů nazvaná Giganti v ZOO Liberec se poprvé otevřela ve středu.

Návštěvníky přenese o 10 tisíci let zpět a ukáže jim tehdejší obyvatele z různých koutů planety.

„Modely ve skutečné velikosti byly vytvořeny podle nejnovějších vědeckých poznatků a jsou zasazeny do scenérie imitující tehdejší životní prostředí," popsal výstavu mluvčí liberecké ZOO Jan Kubánek.

Výstava se nachází ve velkém stanu v areálu zoologické zahrady na rozloze 600 metrů čtverečních a zahrnuje jak zvířata, která vymřela kvůli klimatickým změnám, tak i ta, která vyhubil člověk. Návštěvníci uvidí šavlozubého tygra, šestimetrového mamuta, velebobra a také lidi doby ledové. Modelů jsou celkem dvě desítky a vystaveny budou do 31. října.

Na pomoc slonům

Výstava pomůže ohroženým slonům přímo v Africe. „Část ze vstupného věnujeme na záchranu slonů neziskové organizaci Safe Elephants," potvrdil jednatel firmy, která modely vyrobila, Filip Kočík.

Těšit se mohu i sloni v Liberci. Liberecká ZOO chce z případného zvýšeného zisku rekonstruovat nevyhovující sloninec.

Pro návštěvníky zahrady je připravené dvojí vstupné, za stávající ceny budou moci i nadále navštívit pouze ZOO. Prohlídka rozšířená o stan s modely bude dítě od tří do patnácti let stát 120 korun, dospělého 200 korun a čtyřčlenná rodina zaplatí 590 korun. Fotografování ve stanu není nijak omezeno.

Podobu navrhli odborníci společně s výtvarníky

Co obnášela výroba modelů prozradil Filip Kočík, jednatel společnosti Giganti, která modely vyrobila a přivezla do liberecké ZOO. Poprvé byly modely v Česku k vidění před třemi lety v Plzni.

Jak dlouho vám trvalo modely vyrobit?

Dva roky, z toho rok a půl trvala samotná výroba.

Kdo se podílel na výrobě?

Aby všechno odpovídalo, konzultovali jsme modely s odborníky z Karlovy univerzity. Kromě nich se zapojili také sochaři, konstruktéři, filmoví maskéři a další. Například oči vyrobil člověk, který dělá lidské oční protézy.

Kolik lidí je třeba na výrobu jednoho zvířete?

Každý model má jednoho hlavního výtvarníka, třeba na mamutovi se dohromady podílelo okolo sedmnácti lidí. Trval jim pět měsíců.

Z jakými materiály jste pracovali?

Těžko říci, každé zvíře je z jiného materiálu. Ve všech je kovová kostra, na které jsou části vyřezané z polystyrenu, na to se dávají různé povrchové úpravy. Použili jsme jak umělé, tak přírodní materiály, jako například srst, které jsme přibarvovali. Speciální materiál na čumáky jsme si nechali dovézt z Ameriky.

Vyžadují modely nějakou péči?

Občas potřebují přepatinovat srst, jinak jsou bezúdržbové. U některých modelů také udržujeme vlhký vzhled čumáků. Čas na ně nemá zásadní vliv, nesvědčí jim hlavně převozy, během kterých se musí rozmontovat a mohou se poškodit.

Kolik váží největší exponát mamut?

To přesně nevím, ale je šest metrů vysoký.

Výstava končí na podzim, kam poputuje poté?

Zatím nemám jasný plán, nějaká místa jsou ale v jednání.