Počet lidí, kteří jsou ochotni se léčit, se ale dlouhodobě nemění. Ročně jich je v kraji mezi 250 až 300. Novinářům to řekla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Prattingerová.

„V léčebněkontaktních centrech vidíme jen špičku pyramidy osob, které mají problém s drogami. Ve skutečnosti jich je daleko daleko více," uvedla Prattingerová.

Podle odhadu Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti ČR žije v Libereckém kraji přes 2500 lidí závislých na drogách. Nejvíce narkomanů z kraje je v Liberci, Jablonci nad Nisou a okolí, České Lípě, Novém Boru a také v mikroregionu Frýdlantsko.

Marihuana a pervitin vedou

Nejrozšířenějšími drogami jsou marihuana a pervitin. Zkušenosti s drogami, zejména s marihuanou, mají i děti na základních školách.

Začínají v šestnácti

V Libereckém kraji je devět léčebněkontaktních center, loni pomoc vyhledalo 263 lidí závislých, o 22 méně než v roce 2013. Přes polovinu z nich mělo jen základní vzdělání a dvě třetiny byli nezaměstnaní či takoví, kteří pracují jen příležitostně. Lidé, kteří se přicházejí léčit, jsou závislí dlouhodobě. Téměř čtvrtina z nich loni uváděla, že drogu musela užívat denně. Průměrný věk prvního užití drogy byl u léčených narkomanů 16 let, injekčně začali drogu užívat v průměru ve 20 letech.

Léčbu loni vyhledali zejména lidé závislí na pervitinu, tvořili přes 80 procent klientů center. Uživatelů marihuany bylo skoro 12 procent. Podle statistik je také zřejmé, že narkomani obvykle začínají s marihuanou. Loni byl jejich průměrný věk 23,7 let, u pervitinu to bylo 28,8 let a heroinu 30,7 let. Na předávkování loni podle zjištění hygieniků zemřel v kraji jeden člověk.

Celníci objevili pervitin i marihuanu

Vozidla přijíždějící do Doks kontrolovali o víkendu celníci z Liberce. Společně s kolegy z Německa a Policií ČR se zaměřili na drogy. Důvodem byl hudební festival, kam se sjížděla řada zájemců o hudbu.

„Na vozidla směřující do Doks se zaměřili celníci z Celního úřadu pro Liberecký kraj. Společně se svými německými kolegy z Hlavního celního úřadu v Drážďanech provedli o víkendu akci zaměřenou na kontrolu nelegální přepravy zboží. V souvislosti s hudebním festivalem Macháč upřeli svou pozornost také na drogy. V pátek a v sobotu rozestavěli celníci své hlídky na silnici č. I/38," uvedl Martin Stočes z Celního úřadu pro Liberecký kraj.

Dodal, že při kontrolách vozidel pomáhal mobilní spektrometr německých kolegů, který dokáže téměř ihned detekovat stopy mj. po prekurzorech, ze kterých se vyrábí drogy a též stopy přímo po drogách. Nasazeni byli také služební psi.

Celkem zastavili ve dvou dnech ke kontrole na 200 vozidel. V pátek ve 32 a v sobotu ve 14 případech našli různě ukrytých 183 gramů marihuany, 5 gramů pervitinu, 7,5 gramů Mephedronu, 1,5 gramů kokainu a 47 tablet extáze. Drogy celníci nacházeli u cestujících, v jejich osobních zavazadlech a ve vozidlech.

Ve srovnání s minulým rokem letos evidují celníci trojnásobný počet zjištěných případů nelegální přepravy omamných a psychotropních látek.