14.00

Situaci v rámci stávky odborů v MHD Česká Lípa se podařilo částečně stabilizovat. Kompletně fungují linky do průmyslové zóny a linka č. 207 a pět linek se podařilo obnovit alespoň částečně.

„Od ranních hodin vyjednáváme na všech frontách, abychom udělali maximum pro alespoň částečné obnovení městské dopravy v České Lípě. Podařilo se nám kompletně zprovoznit linku č. 207, linky do průmyslové zóny a několik dalších alespoň částečně. Ty v současné době zajišťuje 12 řidičů. Chtěl bych touto cestou těmto loajálním pánům řidičům z naší společnosti, ale i ze strany subdodavatele, velmi poděkovat, protože hlavně díky nim se nám zde podařilo alespoň částečně situaci stabilizovat.", uvedl Radek Chobot, ředitel společnosti BusLine, která v Lípě MHD zajišťuje

Kompletně zajištěná je linka č. 207 a linky do průmyslové zóny č. 232, 234 a 235. Částečně jsou v provozu linky č. 202, 203, 205 a 224. Od 15 hod. ještě částečně zprovozní linku č. 225, a rovněž posílí vytíženou linku č. 203.

13.00

Od deváté ráno vyjely nouzové linky 203 a 205, které zajistila ČSAD Česká Lípa. Následovala třetí páteřní linka 207. Před půl druhou odpoledne vyjedou linky 232, 234 a 235, které míří ze sídlišť do průmyslové zóny a naopak. To samé se týká těch před půl desátou večer. Od 15. hodiny pojedou také odpolední linky 224 a 225. V vybrané spoje pak na lince 202.

10.30

„Nyní již máme zajištěný provoz na páteřních městských linkách ze strany subdodavatele ČSAD Česká Lípa. Všem cestujícím se tímto omlouváme za komplikace spojené s provozem městské dopravy," uvedl ředitel BusLine Radek Chobot.

Podle společnosti BusLine, která MHD v České Lípě zajišťuje, jsou zde řidiči odměňování nad rámec vládního nařízení a s představiteli města došlo k finální podobě ohledně navýšení mezd řidičů tak, aby jim mohly být vyplaceny prémie za měsíc březen. „Zástupci odborů si stávku vyžadují silou, a dokonce zamezili jednotlivým řidičům, kteří chtěli odjet páteřní linky v rámci MHD v České Lípě, tyto linky zajistit. Se stávkou nesouhlasíme a považujeme ji za absurdní," doplnila mluvčí společnosti Nikola Bradíková.

10.00

Nevědoucími obětmi dnešní stávky jsou lidé, kteří dorazili z jiných měst a nemají potuchy, co se děje. Ani v devět hodin ráno nebylo na zastávkách vyvěšené žádné prohlášení ani oznámení. Nic.

"Mám namířeno s dcerou na finančák. Asi tady na ní teda počkám až přijede od Prahy, a půjdeme pěšky," řekla paní Ludmila Klímová ze Stráže pod Ralskem, která chvíli předtím studovala jízdní řád na vývěsce zastávky u českolipského vlakového nádraží.

Podobně dopadla i školačka Štěpánka Čermáková z Brniště. "No vzhledem k tomu, že byla i výluka vlaku, tak už školu určitě nestíhám. A to jsem ještě nemocná," podotkla Čermáková, a vyrazila na zhruba čtyřkilometrovou cestu na sídliště Lada.

9.00

Autobusy minimálně do osmé ranní vůbec nejezdily. Podle posledních zpráv, začaly po deváté ranní jezdit náhradní linky 203 a 205, zajišťené společností ČSAD Česká Lípa. Číslo linky je uvedeno na listu papíru přilepeném na předním okně. Konkrétní jízdní řád ani celkové prohlášení Busline zatím nevydal.

4.30 - 8.00

"Nepojede," utvrzuji paní čekající na zastávce K rozvodně na českolipském sídlišti Lada. Je pošťačka a potřebuje se dostat do práce první linkou 212. Ta podle jízdního řádu odjíždí ve 4.35. Nestane se tak, stejně jako se tomu sedmé ranní nestalo u ostatních spojů českolipské MHD.

Přestože včera ředitel společnosti Busline Radek Chobot ujišťoval, že budou nejdůležitější linky zajištěny, nevyjel ani v půl šesté ráno, kdy plno lidí míří na ranní směnu do továren, žádný autobus. Firma nyní vyjednává s lokálními dopravci o nouzové nasazení alespoň některých linek. "Jde to rychle, za chvíli vyjedou linky 203 a 205, se kterými nám pomůže ČSAD Česká Lípa," dodal krátce po sedmé ranní Radek Chobot.

"No to tedy mohli dát vědět dřív," říká paní na zastávce naštvaně s tím, že na jednu stranu chápe, že chtějí lepší podmínky, ale vadí jí že to nikdo neoznámil včas. "Kdyby nám to dali včas vědět, člověk se nějak zařídí, ale kdybyste tu nebyl, tak budu čekat marně" říká pošťačka, kteou pak společně s kolegyní odvážím do práce. Na jednotlivých zastávkách postupně přibývali i další lidé, všichni měli podobné reakce. Do auta se ale už nevešli.

"To, co bylo ustanoveno v Jablonecké výzvě, se naprosto nedaří plnit. Bereme tuto stávku i jako solidární s ostatními kolegy po republice, byť míst povážlivě ubylo," říká odborový předák Martin Machač ze základní organizace Odborového svazu dopravy MAD Česká Lípa.

Poukazuje na skutečnost, že z velkolepé plošné stávky OSD, který sdružuje zhruba 9000 členů po celé České republice, do ni dnes vešel pouhý zlomek z nich. "Firmy na ně tvrdě tlačily," domnívá se Machač s tím, že mluví z vlastní zkušenosti.

Řidiči se rozhodli prakticky až dnes ráno. Martin Machač podle svých slov řádně nahlásil stávku již v pondělí. Během včerejšího dne jim však vedení společnosti zaslalo dopis, kde nabídlo příslib zlepšení a prémie k březnové mzdě. "Nechám řidiče, aby si to přečetli a na základě toho se rozhodli," řekl den před stávkou Machač.

"Rozhodli jsme se jít do stávky," oznámil dnes před půl čtvrtou ráno Martin Machač v českolipském středisku Buslinu. Připojili se i řidiči, kteří v odborech nejsou.

Jak již bylo výše zmíněno, Busline včera ústy svého ředitele Radka Chobota avizoval, že se stávky zúčastní maximálně jednotky řidičů a že nejdůležitější linky firma zajistí. "Věštcem bych se stát asi nemohl," říká dnes Radek Chobot. Podle jeho slov se ostatní řidiči zúčastnili stávky pod nátlakem. "Vyhrožovali tam dispečerovi, který nakonec jejich tlaku podlehl. Bál se a nejel," říká Chobot.

Řidiči se na místě vyjádření ředitele smáli. "To je nesmysl, nikdo nám nevyhrožovat," řekl jeden, a připojili se i další. "Je pravda, že jsme na dispečera trochu křičeli, ale nikdo mu nevyhrožoval," říká předák Machač.

"Připojili jsme se spontálně, hanba by nás fackovala, kdyby jsme nastoupili do autobusů," říká řidič Štefan Sekerka s tím, že je alespoň vidět, že jsou dobrý kolektiv.

"Rozumím, že protestem poukazují na své nízké mzdy. Mohou být nespokojení s tím, že se to táhne, ale o nic nepříjdou, a v boji za vyšší mzdy si vzali celé město jako rukojmí. Lidi, co se nedostanou do práce, děti co se nedostanou do školy. Nedovedu si představit, co tím chtějí v České Lípě dosáhnout, když jsme jen krok před finální dohodou," říká starostka České Lípy Romana Žatecká.

Sledujte dál Deník, článek budeme průběžně aktualizovat.