Celková kapacita škol přitom podle krajského úřadu dosahuje 28 599 žáků, v průměru jsou tak školy obsazeny jen z 57 procent. Hlavním důvodem je demografický vývoj. Vyplývá to ze zprávy, kterou zpracoval odbor školství Libereckého kraje.

Liberecký kraj je zřizovatele 37 středních škol, kde v současné době studuje 14 403 studentů. Nejobsazenější školou je Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická v Liberci. Je naplněna z 94 procent, a zcela tak vyvrací zažitá klišé o tom, že děti nemají zájem o studium na technických školách. „My máme zcela jinou zkušenost, na nezájem si rozhodně nestěžujeme. Sami ale dlouhodobě pracujeme na tom, aby o nás měli školáci zájem," řekl ředitel Josef Šorm. Škola s kapacitou sedm set žáků, jich má v současné době 657.

Liberecká strojní průmyslovka má vyšší obsazenost než všechna gymnázia v kraji. Těsně za ní skončilo s obsazeností více než 85 procent Gymnázium Frýdlant, o něco méně studentů mají na Gymnáziu a střední odborné škole pedagogické v Liberci.

Třeba obě jablonecká gymnázia jsou obsazena jen zhruba ze dvou třetin. Situace podle ředitele Gymnázia Dr. Antona Randy není ovšem úplně nejhorší. „Zažili jsme lepší roky, ale pořád nejsme ve stavu, kdy by se k nám dostal úplně každý uchazeč," prozradil po prvním kole přijímacího řízení do sportovního oboru Tomáš Hofrichter. Letos se přihlásilo 37 uchazečů.

Střední škola gastronomie a služeb v Liberci je využita z pouhé třetiny. Jen o málo lepší je situace Střední průmyslové školy textilní Liberec s obsazeností 35 procent.

Liberecký kraj se navíc co do skladby studentů dlouhodobě liší od celostátního průměru vyšším podílem žáků v oborech s výučním listem a naopak nižším podílem gymnazistů. V učebních oborech v Libereckém kraji studuje více než 38 procent mladých lidí, zatímco celostátní průměr je jen něco málo přes 31 procent. Naopak podíl gymnazistů dosahuje v Česku v průměru téměř 22 procent, v Libereckém kraji jich je podle zprávy odboru školství jen něco přes 17 procent.