Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Roudnici čekejte ochutnávku z tvorby Čestmíra Sušky

Roudnice nad Labem - Od loňského května vítá návštěvníky Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem. Objekt Plameny, jehož autorem je sochař Čestmír Suška, stojí před galerií, bývalou lobkowiczkou jízdárnou. Nyní, do 25. srpna, je podobná socha k vidění i uvnitř, na výstavě z tvorby právě jednašedesátiletého umělce.

10.7.2013
SDÍLEJ:

Socha Plameny zdobí prostor před roudnickou galerií od května 2012, nyní je k vidění na výstavě z bohaté tvorby Čestmíra Sušky ve foyeru galerie „negativ“ tohoto uměleckého objektu.Foto: GMU Roudnice n. L.

„Objekt spadá do širšího cyklu, v němž autor od roku 2005 využívá zejména staré průmyslové nádrže, aby je vyřezáváním opakujících se geometrických či organických tvarů v souvislých strukturách transformoval na umělecká díla. Výsledkem je pak perforovaný skelet, který koresponduje s původními formami objektu. Odstraněné části však mohou být dále spojovány a svařovány do dalších novotvarů. Právě takový nový objekt, vytvořený jako „negativ" Plamenů je na výstavě k vidění. Spolu s ním jsou tu i rezavé tisky, zachycující stopy vyřezaných elementů na papíře. Ty ukazují specifický grafický přístup autora a dokreslí charakter práce Čestmíra Sušky z posledního období," říká autor výstavy Miroslav Divina z roudnické galerie.

Instalace výstavy Čestmír Suška / Plameny v negativu a rezavé tisky v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem.

Čestmír Suška se zapsal do dějin českého výtvarného umění jako tvůrce objektů ve veřejném prostoru již od osmdesátých let. Inicioval například inspirativní kolektivní výstavu Sochy a objekty na Malostranských dvorcích (Praha 1981). V letech 19871991 byl členem výtvarné skupiny Tvrdohlaví. V devadesátých letech se přiklonil ke tvorbě monumentálních soch z vydlabávaných a proděravěných topolových kmenů.

Od roku 1995, kdy získal stipendium Pollock Krasner Foundation v New Yorku, často tvoří a vystavuje ve Spojených státech. Výrazným impulzem pro další práci byl rezidenční pobyt ve Vermontu v roce 2005, kdy začal s tvorbou rozměrných kovových objektů, v nichž se mísí drsná industriální podoba s dekorativními formami.

Autor: Ivo Chrástecký

10.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci 1. A ZŠ K. H. Máchy Doksy s paní učitelkou Danou Valešovou.

Naši prvňáci ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

Ilustrační foto

ANKETA: Měla by být prostituce legalizována?

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Česká Lípa – První dva vozy opustily továrnu v těchto dnech.

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení