Člověk je tvor nepoučitelný. Každý rok média v období Vánoc varují před nástrahami v podobě půjček a zlodějů, ale jak se zdá, je to zbytečné.

Každý rok se totiž znovu a znovu nechají tisíce lidí zlákat nabídkami bankovních i nebankovních společností na nákup dárků a každý rok policisté řeší řadu hlavně kapesních krádeží v přeplněných obchodech, které jsou rájem pro zloděje.

Prokleté dluhy

Průměrný Čech utratí za dárky pět tisíc korun. Odborníci však těm, kteří je nemají, doporučují stanovit si pevná pravidla. Dohodnout se s rodinou, že se obdarují malými, levnými dárky, například do dvou set korun.

„Před pár lety jsem opravdu udělala tu hloupost, že jsem si na vánoční dárky půjčila. Bylo to asi 15 tisíc korun, k tomu úrok. Chtěla jsem udělat radost hlavně dětem, které si přály mobily a nějaké hry. Splácela jsem to asi dva roky, z výplaty mi skoro nic nezbývalo, byl to hrozný stres. Od té doby jsem se zařekla, že už nikdy více," řekla Deníku maminka z Liberce, která se za svou nezodpovědnost stále stydí.

„Vůbec si nedokáži představit, co by jsme dělali, kdybychom já nebo manžel přišli o práci," dodala.

„Lidé by si měli uvědomit, že půjčku pak budou splácet třeba i několik let. Mezitím si vezmou další a dostávají se do začarovaného kruhu," varuje své klienty rok co rok finanční poradkyně Jana Hrbková. „Splácet se totiž musí, jinak přijde na řadu exekutor."

Psychologové tvrdí, že by si lidé měli uvědomit, že Vánoce nejsou krásné díky drahým pozornostem, ale pohodě, kterou v kruhu rodiny lidé prožívají, a která nestojí nic a nedá se ani koupit.

Zodpovědní Poláci

Se zajímavým srovnáním přichází společnost KRUK Česká a Slovenská republika, zabývající se správou pohledávek.

„Z analýzy vyplývá, že Poláci jsou v prosinci ochotni splatit své závazky, či je významně omezit, a to i na úkor snížení výdajů na vánoční dárky pro své blízké. Přístup českých a slovenských spotřebitelů je poněkud opačný. Ti jsou schopni se zadlužit, či své dluhy dále navýšit, aby mohli obdarovat své blízké vánočními dárky," uvedla Veronika Kuřinová ze společnosti KRUK.

Ráj pro kapsáře

Další nepříjemnou kapitolou Vánoc jsou zloději číhající na své oběti v obchodních centrech. Lidé v zápalu nákupní horečky slevují ze své ostražitosti.

„Zloději se nejlépe cítí v tlačenicích v obchodních domech nebo hromadných dopravních prostředcích. Kromě finančních prostředků kradou vše, co mohou dále zpeněžit, např. mobilní telefony, oděvy," upozorňuje Jana Světlá z KŘP Libereckého kraje, koordinátor prevence.

„Tak, jako každý rok, tak i letos na celém území Libereckého kraje probíhají preventivní akce, které jsou zaměřeny právě na eliminaci kapesních krádeží, krádeží věcí z motorových vozidel," říká Pavel Bartoš, vedoucí odboru služby pořádkové policie.

Podle něj se jedná hlavně o místa, kde se o Vánocích srocuje nejvíce lidí, především v obchodních centrech a v jejich bezprostřední blízkosti, ale i v centru samotných měst.