Není města či městečka v celém Německu, kde byste v adventním čase nenarazili na vánoční trhy. Jen jedny však nesou jméno českého krále. Václavské trhy v Budyšíně připomínají společnou minulost obou zemí. Horní Lužice spadala už od vlády Přemysla Otakara I. pod správu českých králů. Město navštívil Jan Lucemburský i Karel IV. Trhy nesou jméno jednoho z Karlových synů, Václava IV. Tradice pořádání vánočních trhů tu trvá více než 600 let. Letošní ročník nese v záhlaví číslovku 633.

Na historické památky tu narazíte na každém kroku. Neopakovatelnou až pohádkovou atmosféru dodávají nasvícené věže a hradby právě v době adventu. Trhy jsou rozprostřené od hlavní třídy až po náměstí. Odtud je jen pár kroků k věži nad údolím Sprévy s překrásnou vyhlídkou.

Ulice lemují kromě stánků nesčetné hospůdky a obchůdky, otevřené v adventu až do 20. hodin. Dvojjazyčné názvy připomínají, že Budyšín je centrem slovanské menšiny Lužických Srbů. Za prohlídku stojí centrální kostel na náměstí, napůl evangelický, napůl katolický. Pod náměstím narazíte uprostřed kamenných staveb na dřevěnou chalupu, které se přezdívá Dům čarodějnic. To proto, že když Budyšín postihl ve středověku ničivý požár, právě tento příbytek zůstal ochráněn.

Při návštěvách větších vánočních trhů je potřeba počítat s velkým množstvím lidí i s důkladnými bezpečnostními kontrolami.

Zajímavou podívanou na údolí řeky Sprévy poskytne i procházka kolem městských hradeb.

Adventní trhy trvají v Budyšíně až do 18. prosince a o víkendech jsou navíc spojeny se zajímavým programem. „Například tento pátek je to ohňová show," láká návštěvníky Jens-Michael Bierke z tamního infocentra. I to stojí za návštěvu. Dozvíte se tam mnoho zajímavého o městě a prospekty tu mají také v češtině. Právě tento víkend můžete kromě hlavního trhu v centru města navštívit i středověký vánoční trh na parkovišti u restaurace Mönchshof. V pátek a sobotu trvá až do 22.00 hodin, v neděli do 20.00 hodin. „Také tam mají speciální show a hlavně krásné stánky. Vstupné tu sice stojí 2 eura, ale stoji to za to!" doporučuje Bierke.

PŘIVEZTE SI DÁREK

Budyšínské Václavské trhy zahajuje každoročně první adventní neděli starosta města, který v pravé poledne nakrojí německou obdobu české vánočky cukrovou štolu. Ochutnávat tu ale můžete i mnoho dalších specialit. Kromě svařáku, který tu prodávají v zálohovaném hrníčku, jsou to i perníčky nebo ovoce na špejli v cukrové nebo čokoládové polevě. Samozřejmě nechybí ani tradiční německá klobása. A k ní nezbytná hořčice, která se právě tady v Budyšíně vyrábí v nesčetných druzích. V centru města narazíte na krámky, kde ji můžete koupit jako originální vánoční dárek. Stejně tak jako typickou modrou lužickou keramiku.

BUDYŠÍNSKÝ VÁCLAVSKÝ TRH se rozprostírá od náměstí do přilehlých ulic. Zdroj: Jens-Michael Bierke

Další tipy na vánoční trhy

DRÁŽĎANY

Patrně nejvyhlášenější je u Čechů saská metropole, která každoročně přivítá v adventním čase tisíce návštěvníků z Česka.

Hlavním tahákem je tradiční Striezelmarkt, jenž letos otevře brány již 582. rok. Kromě tradičních stánků nabízejících řemeslné výrobky, svařák nebo vyhlášené klobásy nabízí Striezelmarkt i bohatý program.

Již tuto sobotu se uskuteční Stollenfest, při kterém pekaři upečou obří štolu, kterou následně rozkrájejí návštěvníkům trhů.

O týden později je pak na programu tak zvaný Pyramidenfest, kdy na čtrnáct metrů vysoké pyramidě stojící uprostřed, oživnou figurky.

Poslední adventní neděli pak oslaví v Drážďanech 800 let mariánského kostela Frauenkirche, který je jedním ze symbolů Drážďan.

Největší drážďanský vánoční trh je otevřen denně od 10 do 21 hodin. Skončí na Štědrý den ve 14 hodin.

KÖNIGSTEIN

V pohádkovou zemi se během adventu promění pevnost Königstein nedaleko Hřenska. Na skále vysoko nad řekou Labe čeká návštěvníky přes sedm desítek stánků, z toho přibližně jedna čtvrtina v kasematech. Po všechny adventní víkendy bude možné na Königsteinu navštívit koncerty nebo pohádky. Atrakcí je les Märchenwald. Umně vyrobené dřevěné i látkové pohádkové postavy se ukrývají pod letitými stromy v lese na pevnostní plošině, od náměstíčka Paradeplatz pod širým nebem až po podzemní kasematy, které jsou osvětleny asi 170 ochranovskými vánočními hvězdami. Adventní ruch na pevnosti z dáli oznamuje obří hvězda. Na hradbě směrem k Labi totiž září dva a půl metru velký exemplář. Vánoční trh je otevřený o všech adventních víkendech vždy od 11 do 19 hodin. Počítejte, že se platí se běžné vstupné do pevnosti.