Včelaři se obávají rozšíření moru včelího plodu, který se objevil v pohraniční oblasti Saska. Zdroj nákazy Němci neobjevili, není vyloučeno, že se nachází na českém území. Krajská veterinární správa zatím v této souvislosti žádná rozhodnutí nepřijala. Preventivní opatření se proto chovatelé rozhodli učinit sami. Řekla to včelařka z Varnsdorfu Štěpánka Dlouhá.

V dubnu se v německé obci Ebersbach vyskytl mor včelího plodu, což je závažné onemocnění s velkým potenciálem šířit se z napadeného včelstva do dalších zdravých včelstev v jeho blízkosti.

Tři včelstva ze dvou včelnic včelaři zlikvidovali, ostatní po ozdravném zákroku sledují. Kolem zdroje nákazy bylo vyhlášeno ochranné pásmo o poloměru jeden kilometr, které zasahuje až na české území.

Úřady nekonají

Německý krajský veterinář podle Dlouhé informoval Krajskou veterinární správu v Ústí nad Labem a nabídl spolupráci s laboratorními rozbory. Povinnosti vyplývající z vytyčení německého ochranného pásma se totiž na české včelaře nevztahují. „Mysleli jsme, že české úřady nechají vyšetřit včelstva a budou se snažit nalézt ohnisko. Ale bohužel, tady se podporuje až hašení problémů, nikoli prevence," řekla Dlouhá. Včelaři z dotčeného okolí tak pořádají přednášky, dobrovolné odběry a informační kampaň na vlastní náklady.

Včely. Ilustrační snímekZdroj: DeníkVčelí mor zasáhl chovatele v Sasku i před třemi lety. „Pokud se potvrdí ohnisko, vyhlásí veterinární správa mimořádná opatření, která spočívají ve vymezení ohniska, utracení včelstev v ohnisku, soupisu pomůcek a likvidaci všeho, co nelze dezinfikovat," popsal postup Ivan Kočan z krajské veterinární správy.

Vyhlásí se také ohranné pásmo do zhruba pěti kilometrů v okolí a provádí se ještě další opatření. „Důležité je ale předcházet problémům, na to bohužel peníze nejsou," podotkla Dlouhá.

Státní veterinární správa připravila mapu ohnisek nebezpečných nákaz. Z ní k dnešnímu dni vyplývá, že s morem včelího plodu teď bojují hlavně na Moravě.

Podobnému problému čelí i včelaři v Libereckém kraji. Hrozba ale přichází 
z Polska, kde podle Romana Šebesty z Krajské veterinární správy pro Liberecký kraj neexistuje žádná plošná kontrola nakažených včelstev.

V současné době se řeší nákaza včelím morem 
v okolí Proseče pod Ještědem, kde už muselo být několik včelstev spáleno. Podle Šebesty je ale situace pod kontrolou. „Přesto by měli včelaři v okolí 5 kilometrů pozorovat svá včelstva a případně je nechat otestovat," dodal.