S pohozenými odpadky a černými skládkami zatočí desítky tisíc dobrovolníků po celé zemi už v sobotu 16. dubna. Na akci Ukliďme svět, Ukliďme Česko, která se letos koná potřetí, se chystají i stovky lidí z Libereckého kraje. Zapojte se taky! Čím dřív přihlásíte svou skupinu na webu www.uklidmecesko.cz, tím větší šanci na úklidové pomůcky zdarma máte.

„Organizátorům místních úklidů se snažíme co nejvíce pomoci radami, ale i materiálně zasláním balíčků s pytli a rukavicemi pro dobrovolníky," říká jeden z organizátorů akce Miroslav Kubásek. Pytlů na odpad by letos mělo být dost pro všechny, rukavic ale zřejmě ne. Ty dostanou v první řadě děti, školy a mládežnické spolky.

„Abychom věděli, kolik účastníků se letos chystá uklízet a mohli jim materiál včas rozeslat, potřebujeme, aby se nám přihlásili co nejdříve, ať už se jedná o jednotlivce, obce, zájmová sdružení, školy či firmy," dodává Kubásek.

V kraji je nahlášeno přes 40 úklidů

Jen v Libereckém kraji se do interaktivní mapy úklidů zapsalo už na čtyřicet organizátorů, kteří se chopí zodpovědnosti a uspořádají úklid v místě, které si sami určí. Uklízet v kraji se bude ve všech okresech, zapojí se Liberec, Jablonec nad Nisou, Česká Lípa i Jilemnice, Mimoň, Nový Bor, Železný Brod, Rychnov či Frýdlant.

V České Lípě se do úklidu školní zahrady a jejího okolí pustí děti z MŠ Bratří Čapků spolu s dospělými. Dobrovolníci sdružení kolem Domu dětí a mládeže Tanvald uklidí tanvaldský vyhlídkový okruh.

Většina chystá úklid na sobotu 16. dubna, někteří ale o několik dnů dříve či později, protože uklízet se může i v jiných termínech.

V Jablonci nad Nisou se k akci přihlásili pejskaři pod vedením Jany Veselé.

„Již dvakrát jsme uklízeli Česko, uklízeli jsme i svět. Pejskaři uklízet umí," říká organizátorka, která 16. dubna v 9 hodin ráno vyrazí od fotbalového stadionu v Jablonci. Místo má ještě pro 20 dobrovolníků. K jakékoliv akci se lidé mohou připojit kliknutím do mapy na webu Ukliďme Česko.

V Liberci ve velkém

Po dobrých zkušenostech z loňska pojal Liberec akci ve velkém. Uklízet se bude od pátku do neděle po celém městě. Dobrovolníci se mohou hlásit prostřednictvím webu nebo přímo u koordinátora akce Michala Vinaře z odboru ekologie a veřejného prostoru libereckého magistrátu.

„Minulý ročník totiž ukázal, že se najde mnoho Liberečanů, kteří jsou ochotni nejen všímat si svého okolí, ale přiložit i ruku k dílu. Uklízet se bude napříč Libercem, kde je evidováno množství černých skládek, i v okrajových a neudržovaných lokalitách," popisuje Michal Vinař.

Hlavním cílem kampaně Ukliďme svět, ukliďme Česko není uklidit všechny černé skládky, ale především motivovat veřejnost, aby nevytvářela skládky nové.

„Černé skládky a pohozené odpadky hyzdí okolí a představují nebezpečí nejen pro člověka, ale i pro okolní přírodu. Když už někdo černou skládku nahlásí, mnohdy to skončí jen hádáním, kdo je za ni zodpovědný a kdo ji uklidí. Některé hromady odpadu tak v přírodě čekají na své uklizení i několik let nebo zarostou zelení a tím je pro mnohé problém vyřešen," upozorňuje koordinátorka akce za Český svaz ochránců přírody Kateřina Landová.

CO MŮŽETE POMOCI UKLIDIT LETOS

Mimoň
Sraz 17. dubna v 9 hodin u Skautského domu
Zasoutěžte si a pomozte vyčistit město. Ekologicky zaměřená soutěž dvojic Mimeko má v Mimoni už patnáctiletou tradici. Soutěžní dvojice by měla navštívit tři až pět stanovišť s přírodovědnými úkoly, za které získá body. Další body získává za sběr odpadků do pytlů. Vítězná dvojice vyhraje dort, ale ani ostatní neodejdou s prázdnou.

Zahrádky u České Lípy
Sraz 16. dubna v 10 hodin u Hostince Na Staré poště
Uklízet se bude lokalita kolem Novozámeckého rybníka, zejména jižní břeh. Pozornost si zaslouží i Poustevny a skalní sklípky.

Liberec
Sraz 16. dubna v 8:30 hodin na konečné zastávce autobusu č. 21
Uklízet se bude lesík pod sídlištěm Aloisina výšina.

Tanvald
Sraz 16. dubna v 9 hodin na parkovišti u hotelu Koruna
Skupina půjde po trase tanvaldského vyhlídkového okruhu, po cestě bude sbírat odpadky. Gumové rukavice a pytle na odpad zajištěny. Cíl trasy je v jižním sedle Špičáku, kde si pak účastníci upečou buřty.

ÚKLID V ČÍSLECH• Ještě loni existovaly dvě samostatné kampaně Ukliďme svět a Ukliďme Česko, při nichž se dobrovolníci pouštěli do úklidu odpadků. Letos se spojily v jednu.
• V roce 2015 se obou kampaní zúčastnilo celkem 52 359 dobrovolníků, z toho 63 procent dětí.
• Lidé uklidili 1 403 tun odpadu, z něhož 21 procent vytřídili.
• Jeden dobrovolník tak posbíral 27 kilo odpadků.