Českolipská nemocnice mzdy zvýší až od února, vyplynulo z ankety ČTK. Zvýšení tarifních platů o pět procent od ledna schválila vláda, peníze by na to měly dát v úhradách za léčení zdravotní pojišťovny.

Všechny nemocnice však nejsou přesvědčené o tom, že peníze od pojišťoven postačí. To je jeden z důvodů, proč v krajské nemocnici v České Lípě platy stoupnou až od února a zvýšení nedosáhne ani pěti procent. "Navýšení od pojišťoven je 2,6 procenta, my po kolektivním vyjednávání přistoupíme k zvýšení o 3,8 procenta," uvedl mluvčí nemocnice Petr Pokorný.

V liberecké krajské nemocnici, jež je od loňska spojená s turnovskou, si zdravotníci o pět procent polepšili už od ledna. Pro nemocnici to znamená 40 milionů korun navíc. Ani generální ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný si ale nemyslí, že nárůst pokryje zvýšení úhrad od pojišťoven. "Příslib navýšení mezd od zdravotních pojišťoven nemáme, úhrady jsou vždy spojené s výkonností. Rezervu na zvýšení mezd najdeme vnitřními úsporami," řekl Nečesaný. Už loni nemocnice platy zvýšila v průměru o sedm procent a průměrná mzda v největším zdravotnickém zařízení kraje s bezmála třímiliardovým obratem tak stoupla na 32.155 Kč. Pracuje zde 2600 lidí.

Nejvýrazněji zvýšila platy v kraji od ledna jilemnická nemocnice, bezmála o 11 procent. "Chceme se dostat na úroveň okolních velkých nemocnic," uvedl ředitel městské nemocnice v Jilemnici Jiří Kalenský. Tak výrazný nárůst si mohli dovolit díky splacení předchozích úvěrů. "Zdravotní pojišťovny poskytnou cca třetinu z potřebného objemu peněz. Dvě třetiny budou kryty z prostředků, které v minulosti sloužily na splácení úvěrů a leasingů," upřesnil. Loni nemocnice na platy vynaložila 148,5 milionu korun, navýšení si vyžádá dalších 13,8 milionu. Průměrná výše platu lékařů a zdravotníků by tak měla stoupnout na 31.400 korun.

O pět procent od ledna platy zvýšila městská nemocnice v Jablonci, v semilské se na tuto hranici dostala jen část zaměstnanců. "Navýšení je diferenciované. Respektoval jsem dohodu s odbory, které vedla bývalá ředitelka," řekl prozatímní ředitel městské nemocnice Tomáš Sláma.