Vlčice, která byla před 14 dny nalezena u silnice na Kokořínsku, má v těle zbytky střely.Zdroj: AOPK ČRVyplývá to z rentgenového snímku a prvotního ohledání zvířete. Původní předpoklad byl, že šelmu usmrtila srážka s vozidlem.

Jedná se už o druhý, doposud zdokumentovaný případ nelegálního zastřelení vlka v Čechách. První se odehrál na Mělnicku a měl podobný scénář. „Vlků v České republice žije pouhých několik desítek a fakt, že někdo takto vzácná zvířata střílí, je opravdu ostudný. Není ale bohužel novinkou, že šelmy a dravci se u nás stávají oběťmi pytláků. Letos na jaře byl v Beskydech zastřelen rys, na Pálavě byl otráven vzácný dravec luňák červený, na Litoměřicku orel mořský a výčet by mohl pokračovat,“ zdůraznil ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc. Organizace proto podala trestní oznámení na neznámého pachatele.

Pelc doufá, že se policii podaří viníka odhalit, protože se jedná o druhý případ v regionu. Před pěti lety někdo zastřelil vlčici nedaleko obce Brenná u Zákup.

Vlk. Ilustrační foto
Zemřela jednouchá vlčice z Máchova kraje. Pravděpodobně ji srazilo auto

„Víme, že přítomnost velkých šelem může vzbuzovat nelibost, třeba u chovatelů hospodářských zvířat. Nepředpokládáme však, že by to byli právě chovatelé, kdo po vlcích střílí,“ dodal Pelc. Stát jim totiž případné škody na hospodářských zvířatech hradí, navíc mohou získat finance i na preventivní zabezpečení stád.

Vlci v divoké přírodě pomáhají snižovat počty přemnožených prasat divokých, jelenů a srnců, kteří působí škody v lesích a na polích v řádech miliard korun ročně. „V chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj a širším okolí se vlci trvale vyskytují už od roku 2014. Odhadujeme, že tu žije stále jedna smečka a možná další samostatní jedinci,“ nastínil situaci ředitel Správy chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj Ladislav Pořízek.

Jedno z vlčat zdokumentované letos v oblasti Ralska.
Počet šelem v Libereckém kraji se zvyšuje. Mapují je Vlčí hlídky

Vlk z Českolipska pochází ze středoevropské nížinné populace, která přichází z Německa nebo z Polska a osidluje hlavně pohraniční hory. Vnitrozemská smečka od Doks zasahuje jak na Kokořínsko, tak do bývalého vojenského prostoru Ralsko. O monitoring jejich pohybu v přírodě se starají Vlčí hlídky. Fungují už 21 let, organizuje je Hnutí Duha, které rovněž pořádá semináře o životě šelem.

„Díky nim se zájemci přiučí faktům o vlcích, rysech, medvědech i přírodě obecně, což může mimo jiné obohatit i jejich samotný pobyt v ní a zároveň nám pomoci ve vyvracení mýtů o těchto vzácných a často nepochopených zvířatech u laické veřejnosti,“ řekla koordinátorka Vlčích hlídek Kristýna Fridrichová.