Pokud by ovšem o složení radnic přišli hlasovat všichni místní voliči, sčítání by mohlo začít už po odvolení posledního z nich.

ČSÚ to oznámil ve zprávě o prověření systému sběru, přenosu a zpracování výsledků krajských i senátních voleb. Na 9. října naplánoval ještě druhou celoplošnou zkoušku, v níž systém prověří i v souběhu s komunálními volbami.

Komunální volby se uskuteční v obcích Mladecko na Opavsku, Drahkov na Plzeňsku, Pavlov na Pelhřimovsku, Pomezí nad Ohří na Chebsku, Milíře na Tachovsku, Luka na Českolipsku, Újezd u Černé Hory na Blanensku, Hrušová na Orlickoústecku a Kasalice na Pardubicku.

Na konečné výsledky hlasování v krajských volbách si tak asi budou muset počkat lidé v sedmi ze 13 krajů v Karlovarském, Plzeňském, Libereckém, Pardubickém, Moravskoslezském, Jihomoravském a na Vysočině.

Statistici otestovali funkčnost a kvalitu počítačového vybavení včetně komunikace. S ohledem na dostupnost výsledků systém podrobili i zátěžovým testům.

Simulovali také případné nečekané komplikace, například cvičný požární poplach nebo výpadek dodávky elektrické energie, uvedl mluvčí ČSÚ Tomáš Chrámecký. Podobně jako při předchozích volbách budou moci lidé výsledky najít jak na hlavním volebním serveru www.volby.cz, tak na alternativním www.volbyhned.cz, kde budou k dispozici alespoň hlavní volební výsledky. Krajské a senátní volby letos začnou 12. října ve 14 hodin, hlasování s noční přestávkou skončí ve stejný čas o den později.