VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Verdikt soudce: Muži romského bosse podsvětí Bělu nezavraždili

Praha, Železnobrodsko - Krajský soud v Praze zprostil obžaloby Pavla Šrytra a Jána Kaca, protože se podle něj neprokázalo, že skutek spáchali. „Soud musí vinu prakticky dokázat," uvedl soudce.

26.9.2017 AKTUALIZOVÁNO 26.9.2017
SDÍLEJ:

Krajský soud v Praze zprostil obžaloby Pavla Šrytra (na snímku s obhájkyní Karolínou Babákovou) a Jána Kaca, protože se podle něj neprokázalo, že skutek spáchali.Foto: Deník / Klimentová Lenka

Nepravomocným rozsudkem jsou, rodák z Jablonce nad Nisou, Pavel Šrytr a Ján Kaco zproštěni obžaloby. Před 21 lety, v dubnu 1996, zastřelil Antonína Bělu někdo jiný. Rozhodl o tom v úterý pražský soud.

Hrozil jim výjimečný trest. Soudce Ivo Zelinka ale uvedl, že někteří svědci v tomto projednávání poskytli svědectví „z doslechu“ a v předchozích vyšetřováních nic takového neuváděli. Ani korunní svědkyně oba muže jako možné pachatele neoznačily. Jedna se nejprve k této možnosti přiklonila, pak ale vzala své prohlášení zpět. „Nepodařilo se tedy prokázat, že skutek oba obžalovaní Pavel Šrytr a Ján Kaco provedli,“ konstatoval soudce.

Proti dvojici obžalovaných obžaloba nepředložila dostatek důkazů – a nakonec i státní zástupkyně navrhla, aby byli oba muži osvobozeni. K takovému závěru ostatně dokazování zjevně spělo od počátku hlavního líčení, jímž se soud zabýval od května.

NEPŘÍMÉ DŮKAZY

Krajský soud v Praze zprostil obžaloby Pavla Šrytra a Jána Kaca, protože se podle něj neprokázalo, že skutek spáchali.Případu se před časem ujal tým Tempus s úkolem najít vrahy bosse tuzemského podsvětí Antonína Běly. Toho zastřelili před 21 lety v jeho domě v Úvalech, sebrali 12 milionů a rodinné šperky.

Podle korunních svědkyň mluvili rusky. Soudce vysvětlil, jak mezi násilníky a poškozenými podle výpovědí komunikace probíhala a proč tedy není důvod se domnívat, že ruštinu předstírali.

Jako příklad citoval část z výpovědi žen: "Maskovaní muži pobíhali po domě a inzenzivně hledali peníze a cennosti. Kdyby byl pachatelem Šrytr, ten by je nepotřeboval hledat. Moc dobře jako bývalý osobní strážce Běly věděl, kde jsou."

Šrytra a Kaca do vazby vzali měsíc před vypršením dvacetileté lhůty promlčení. Speciálně sestavený vyšetřovací tým stavěl na výpovědích, které ale soudce smetl ze stolu a ve své téměř hodinové řeči poukázal i na konkrétní machinaci elitních detektivů s usnesením a vyhrožování svědkům uvězněním.

V jednom případě svědek vypověděl, že mu policie slibovala novou indentitu a život v zahraničí s finančním zajištěním, když odmítl, hrozili jemu i manželce vězením a umístěním dětí do ústavu. Podobně vyvíjeli nátlak i na spoluobviněného Jána Kaca, aby Šrytra shodil a svědčil proti němu v jakékoliv kauze.

Vyslýchané svědci označil soudce za nevěrohodné, protože poskytli nedůvěryhodné důkazy. „Soud musí svůj verdikt vyslovit na základě jasných důkazů a vinu mu prakticky dokázat. Jsou-li pochybnosti, je třeba rozhodnout ve prospěch obžalovaného,“ vysvětlil předseda trestního senátu Ivo Zelinka po vynesení rozsudku.

Návrh na zproštění padl před týdnem

Státní zástupkyně Danuše Krejčová, která minulý týden sama zproštění viny navrhla, si ponechala čas na případné odvolání. Šrytr i Kaco se tohoto práva okamžitě vzdali.

POCHYBENÍ A SATISFAKCE

„Pro mne je prvořadá maminka, je po čtyřech infarktech. Je velmi nemocná a já jsem na Pankráci také onemocněl. Vždycky když za mnou přišla právnička do vazby, jsem čekal smutnou zprávu. Že mi řekne, že je mrtvá. To byl pro mne ten největší stres,“ svěřil se s osobním pocitem Ján Kaco. Dodal, že jej začali léčit ve vězení pozdě, odškodnění zřejmě bude požadovat. Ve vazbě strávil 8 měsíců.

Kaco dodal, že odevzdal dobrovolně při vyšetřování své DNA, ať jej policisté prověří. Podle něj byla práce policie při vyšetřování špatná. O jeho nevinně byla od samého začátku přesvědčena také jeho obhájkyně: „Hned jak jsem případ přebrala.“

O policejním pochybení ve vyšetřování hovořila obhájkyně Pavla Šrytra Karolína Babáková. Osvobozující rozsudek očekávala i ona. Soudce byl podle ní totálně objektivní. "Dobře zhodnotil i práci policie. Tam nebylo postupováno podle zákona," uvedla.

ZÁRUKA VETERÁNŮ

Krajský soud v Praze zprostil obžaloby Pavla Šrytra a Jána Kaca, protože se podle něj neprokázalo, že skutek spáchali.Se zadostiučiněním přijal vynesení rozsudku Pavel Šrytr. Ještě před zahájením jednání  prohlásil, že je velmi vděčný za podporu bývalých kolegů z Útvaru rychlého nasazení (URNA).

Za oba obžalované se v průběhu vyšetřování postavili Veteráni URNY. „Dali jsme podnět na GIPS na prošetření nestandardního postupu ´elitních´ detektivů týmu Tempusu," uvedl za Veterány URNA Petr Šesták a podepsalo jej 89 osob.

"Záruku za další chování obvinšného už předtím podalo padesát čtyři veteránů URNA. Byl jsem to i zdůvodňovat u soudu, co nás k tomu vedlo,“ uvedl Šesták s tím, že soud to ale nepřijal.

Ve spise byl v tuto dobu už přepis odposlechů, že se Šrytr nechystá opustit republiku s tím, že jako nevinný nemá důvod. Elitní detektivové to podle Šestáka věděli a musel to tedy vědět i soudce a státní zástupce. „Přesto mu vždy prodloužili vazbu a pustili ho až po patnácti měsících,“ dodal.

KDO STŘÍLEL?

V dubnu roku 1996 v Úvalech na Praze-východ vtrhlo nejméně pět maskovaných osob do domu Antonína Běly. Dvaapadesátiletého muže považovaného za vůdce jedné skupiny působící v podsvětí pachatelé zabili dávkami ze samopalu a odnesli si bohatou kořist: peníze v řádu milionů i šperky. Přestože se policie do pátrání po vrazích pustila s buldočí vervou, neuspěla. Případ byl opakovaně odložen – s tím, že konkrétného podezřelého se najít nepodařilo.

Případ znovu otevřel tým Tempus (jde o detektivy policejního prezidia, kteří se zabývají dlouhodobě nevyřešenými případy; jejich kauzy však při soudním projednávání leckdy narazí na nedostatek důkazů) teprve před koncem promlčecí doby. Kauzu loni vrátily do hry nově získané výpovědi. Podle Zelinkových slov však výslechy dvou svědkyň neusvědčily ani jednoho z obžalovaných. 

Šrytr i Kaco od začátku odmítali, že by na činu měli jakýkoli podíl. Trvali na tom, že v době vraždy pobývali na Slovensku. Podle nich mohl za vražednou akcí stát někdo z rodiny zesnulého či z okruhu dalších jemu blízkých lidí, vyloučit prý nelze ani podíl arménské mafie. Běla mimo jiné čile obchodoval se zbraněmi. V době po činu se také hojně spekulovalo, že v pozadí může stát kontroverzní podnikatel František Mrázek.

Poškození se musí o náklady přihlásit v občansko právním sporu.

Pokud se státní zástupkyně neodvolá, bude to znamenat definitivní tečku za případem nesoucím rysy mafiánského mordu. Zločin vraždy je totiž po 20 letech promlčen – a pokud pachatel nebyl obviněn před uplynutím této lhůty, nelze už ho soudit, i kdyby se k činu sám přiznal. A dvojice obžalovaných, kteří stanuli před soudem, může za stíhání spojené i s pobytem ve vazbě požadovat po státu odškodnění.

ČTĚTE JIŽ BRZO

Jablonecký deník připravuje s Pavlem Šrytrem, který nyní žije na Železnobrodsku, exkluzivní rozhovor. Bývalý policista působil jako osobní strážce Antonína Běly. Po neshodách následně předešel do služeb někdejšího spolupracovníka zastřeleného a později jeho velkého konkurenta Františka Mrázka.

Autor: Lenka Klimentová, Milan Holakovský

26.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Geodeti a ostatní 26 000 Kč

Kartografové a zeměměřiči Geodeti. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Znalost práce na PC,programy od firmy Bentley,HSI,řidičský průkaz. Nutnost vzdělání v oboru geodet! Plat dle znalostí a praxe., Benefity: stravenky.. Pracoviště: Ing. ladislav kovář, Nerudova, č.p. 631, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Ladislav Kovář, +420 603 253 123.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 24 100 Kč

Ostatní lékaři specialisté Lékař/ka na oddělení rehabilitace. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Purkyňova 1849, Česká Lípa, Mzdové podmínky budou dohodnuty při osobním setkání , Nabízíme: zázemí stabilní ziskové akciové společnosti, moderní pracovní prostředí, přístrojové vybavení na vysoké úrovni, výborné finanční ohodnocení, možnosti profesního růstu, možnost trvalého vzdělávání. Dále nabízíme Zdravé stravování za zvýhodněné ceny, významnou podporu vzdělávání bez kvalifikačních dohod včetně studijního volna, týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění, věrnostní kartu s maximální slevou do Nemocniční lékárny a Centra zdraví, odměny za pracovní výročí, výhodné mobilní tarify i pro rodinné příslušníky, pomoc při zajištění ubytování, společenské akce., Požadujeme: VŠ vzdělání dle zákona č. 95/2004 Sb., specializovanou způsobilost v oboru (případně absolvent nebo lékař se základním kmenem), morální a občanská bezúhonnost, příjemné vystupování a zájem o obor., Nástup možný ihned nebo dle dohody.. Pracoviště: Nemocnice s poliklinikou česká lípa, a.s., Purkyňova, č.p. 1849, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Oddělení řízení lidských zdrojů, .

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 18 800 Kč

Odborní pracovníci organizace a řízení Vedoucí oddělení technického v odboru technické správy majetku. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18800 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika pracovního místa: koordinace a řízení činností pracovníků zařazených do oddělení technické správy. Vedení komplexní agendy energetického managementu města , a jeho příspěvkových organizací (monitoring energie, sledování spotřeby, přezkoumávání spotřeb energií v objektech města, sběr a vyhodnocování dat, normalizace spotřeby, aktualizace energetických opatření, vyhotovování zpráv pro orgány města, návrhy opatření , k dosažení energetických úspor, optimalizace sazeb i jističů, nákup energií, statistiky). Tvorba energetického plánu a cílů úspory energií, Místo výkonu práce: Městský úřad Česká Lípa , Platové zařazení a platové podmínky: 10. platová třída, která podle platného katalogu prací odpovídá nejvýše zařazenému vykonávanému druhu práce (platová třída je v tarifním rozpětí od 18 800 Kč do 28 320 Kč podle zápočtu let odborné praxe), osobní příplatek dle ust. § 131 zákoníku práce, zvláštní příplatek a přípatek za vedení, Předpokládaný termín nástupu: dle dohody, Pracovní poměr bude sjednán na dobu: neurčitou, Kvalifikační předpoklady a požadavky:, -vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu nebo vyšší odborné vzdělání, -vzdělání technického směru, -znalost související legislativy, -praxe, popř. orientace v oblasti energetiky, -schopnost řídit kolektiv, -schopnost samostatného úsudku a rozhodování, organizační schopnosti, časová flexibilita, -vysoké pracovní nasazení a zodpovědný přístup k řešení problémů , -komunikační dovednosti a administrativní schopnosti, -výborná znalost práce s MS Office, -řidičské oprávnění skupiny B - aktivní řidič, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, 4 sick days, prémie, pružná pracovní doba, služební mobilní telefon, stravování formou jídelních kupónů, příspěvek na doplňkové penzijní připojištění, zvyšování kvalifikace formou školení., Náležitosti písemné přihlášky: jméno, příjmení, titul uchazeče - datum a místo narození - státní příslušnost - místo trvalého pobytu - číslo občanského průkazu (nebo číslo dokladu, o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana) - název pracovní pozice, o kterou se uchazeč uchází - datum a podpis uchazeče, Přílohy přihlášky: , -životopis, ve kterém jsou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech,, -kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání , Lhůta pro podání přihlášky (vč. příloh): 09.04.2018 - 12:00 hodin , Způsob podání přihlášky: obálku označenou "Vedoucí oddělení technického" zaslat na adresu: Tajemník MěÚ, Městský úřad, náměstí T. G. Masaryka 1/1, 470 36 Česká Lípa nebo předat osobně v podatelně Městského úřadu Česká Lípa , Po ukončeném výběrovém řízení si mohou uchazeči svoje doklady a ostatní písemnosti osobně vyzvednout v oddělní personalistiky a mezd - následně budou tyto protokolárně skartovány., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto oznámení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Město česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Hana Málková, +420 487 881 116.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 13 500 Kč

Skláři dutého, lisovaného a technického skla Skláři dutého skla. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Místo výkonu práce: Sklářská 704, Nový Bor, Požadujeme: vyučení v oboru nebo praxe min. 4 roky., Pracovní doba od 5:00 - 13:30 hod. Nabízená mzda 13500 Kč / měsíc + odměny. Možnost zajištění bytu., Vhodné i pro cizince.. Pracoviště: Crystal m.m.o., s.r.o. - 002, Sklářská, č.p. 704, 473 01 Nový Bor. Informace: Martin Oppitz, +420 487 726 429,crystalmmo@seznam.cz.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rodičům Kateřině Borské a Přemyslu Adamcovi z České Lípy se ve středu 14. března v 11:00 hodin narodil syn Kryštof Adamec. Měřil 50 cm a vážil 2,70 kg.
12

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 11. týdne 2018

Ilustrační foto.
5

Skoro čtyři hodiny denně. Televize Čechům ukusuje čím dál více volného času

Česká televize startuje přesun kanálů, sport už neuvidí všichni

Severní Čechy - Přechod na nové televizní vysílání (tzv. DVB-T2) bude rychlejší, než si diváci, ale i odborníci mysleli. Česká televize (ČT) uspíšila technologickou přípravu na nové vysílání a v období mezi 29. březnem a 10. květnem spustí vlastní, takzvanou přechodovou síť DVB-T2.

Zemřel spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Bylo mu 89 let

Ve věku 89 let zemřel v sobotu spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Napsal desítky knih a televizních a filmových scénářů, věnoval se řadě významných osobností české i světové kultury.

Únosy na severu: věznění v garáži, smrt v kufru auta, zmizení školačky

Severní Čechy - Únosy lidí nejsou za poslední roky na severu Čech ničím výjimečným. Několik velkých případů otřáslo veřejností a ne všechny měly dobrý konec.

Ochranáři bojují s invazními druhy živočichů

Liberecký kraj - Kraj trápí rostliny a živočichové, kteří tu nemají co dělat. Ochranáři se jich snaží zbavit.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT