Již od prvního dne bylo patrné, že požár dosáhne opravdu velkých rozměrů. Ještě během dopoledne prvního dne požáru přiletěl na pomoc policejní vrtulník, dorazily jednotky z okolí. Jak později ale přiznali sami hasiči ve své zprávě, nasazení lidí i techniky bylo z počátku požáru nedostatečné. Požár se mezitím zcela nekontrolovatelně šířil, postupně zasáhl více než 1100 hektarů na české straně a dalších 160 na německé straně. Své domovy musely opustit stovky lidí, jako první byla evakuovaná Mezná, kde shořely tři domy, do bezpečí museli také lidé z části Hřenska a z Vysoké Lípy.

Postupně se do národního parku sjížděli hasiči z celé republiky, hasičský záchranný sbor připravil odřady ze všech krajů, na pomoc přijížděli i dobrovolní hasiči z celého Česka. Dohromady se jich během 20 dnů požáru v Českém Švýcarsku vystřídalo 6 300 a přivezli si s sebou 400 kusů techniky.

Kromě jiného také několik desítek vrtulníků a letadel z pěti zemí. Pravděpodobně těmi nejviditelnějšími a nejočekávanějšími byly italské letouny Canadair, které najednou uvezou 6 000 litrů, nebo vrtulníky Black Hawk, které unesou najednou 3 000 litrů vody. Ty přiletěly z Polska a ze Slovenska. Pomáhala také švédská letadla a další slovenské a německé vrtulníky.

Právě i za pomoci letecké podpory se hasičům postupně dařilo dostávat oheň pod kontrolu a zmenšovat hořící plochu. Oficiálně byl zásah ukončen 12. srpna, o den později se mohli domů vrátit i obyvatelé Mezné.

Krátce po uhašení, když na požářiště mohli vstoupit vyšetřovatelé, se rozjelo také policejní pátrání po tom, kdo národní park zapálil. Od počátku bylo totiž zřejmé, že za vznikem požáru stojí nedbalost nebo úmysl, o přírodní proces se jednat nemohlo. V okolí totiž v té době nebyly zaznamenané žádné bouřky. Letos na jaře pak policie po mnoha měsících vyšetřování obvinila muže, který se ke žhářství přiznal. Soud jej na návrh státního zástupce poslal do vazby.