Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava napoví, jak bydlí třeba Věra Chytilová

Liberec - Dům, který si nechala postavit svérázná režisérka, je jen jednou z několika ukázek nejkrásnějších vil z Čech, Moravy i Slezska. Unikátní putovní expozici můžete v těchto dnech vidět v Severočeském muzeu. Představí i slavné vily z Liberce a Jablonce.

18.1.2013
SDÍLEJ:

Výstava v libereckém muzeuFoto: Deník/ Petr Šimr

Soubor představuje 7 desítek rodinných sídel, vystavěných od začátku 19. století po současnost. Na velkoplošných fotografiích můžete obdivovat díla slavných architektů světových jmen Leopolda Bauera, Jana Kotěry, Josefa Gočára či Dušana Jurkoviče.

„Výstava vlastně navazuje na rozsáhlý cyklus slavné pražské vily, který se později rozšířil do regionů. Autoři putovní výstavy pak z více než sedmi stovek unikátních staveb vybrali 120 těch nejzajímavějších z celé země," popsal ředitel Severočeského muzea v Liberci Jiří Křížek.

Sám stál před nelehkým úkolem vybrat z této kolekce 70 panelů, které by představovaly ten nejzajímavější průřez stavebních stylů, architektonických přístupů, ale i osudů osvícených majitelů, kteří si nechali vystavět honosná rodinná sídla od nejlepších architektů své doby. „Nešlo jen o to, že měli na takovou stavbu peníze, ale byli to i vzdělaní a kultivovaní lidé," připomíná.

Například vila, kterou si nechal vystavět liberecký průmyslník a obchodník Franz Stross, přišla na neskutečných šest a půl milionu korun. „Za to už by se postavilo malé sídliště. Úřednický plat byl zhruba tisíc korun," ilustruje.

Vila, kterou si nechal vystavět nad libereckou přehradou, (dnes krajská hygiena) v letech 1923 1925, a obýval ji pouhých 11 let, než musel uprchnout před Hitlerem, je dokonalou ukázkou vkusného luxusu. Unikátní je nejen samotná expresionistická stavba, které se pro její tvar přezdívá parník, ale i vybavení interiéru, na který německý architekt použil vzácná africká dřeva či různé druhy mramoru.

Kožní lékař, Hanzelka i Čapkové

Ze zajímavých staveb našeho kraje zařadil Jiří Křížek do expozice také slavné jablonecké vily Háskovu a Schmelovského. Také tato, z ulice nenápadná stavba v Bezručově ulici, připomíná svým vnějším uspořádáním tvar lodi. Před válkou si ji nechal postavit známý kožní lékař.

Prezentované vily, z nichž každá představuje výrazný styl, například Jurkovičovy stavby byly inspirovány beskydskou lidovou architekturou, Gočárovy projekty zase představují nezvyklou ukázku kubismu, a to i v evropském měřítku, zaujmou ale diváka především svou historií a osudem obyvatel.

To je příklad vily cestovatele Jiřího Hanzelky ve Zlíně, unikátní vily sochaře Františka Bílka, inspirované obilnými klasy, nebo „dvojdomku" bratří Čapků, kterou si oba umělci nechali postavit v kolonii stavebního družstva na Vinohradech.

Na fotografii uvidíte místo, které bylo ve 30. letech centrem politického a kulturního života.

Místo, kde se scházeli slavní „pátečníci", včetně prezidenta Masaryka, i zahradu, kterou Karel Čapek zvěčnil ve své půvabné knížce Zahradníkův rok a kde měl jeho bratr svůj ateliér.

Místo, kde Karel Čapek o Vánocích roku 1938 utýrán politickými událostmi zemřel i odkud odvezli jeho bratra Josefa nejprve do Terezína a později do koncentračního tábora Bergen-Belsen, kde v závěru války zemřel.

Právě předválečná architektura, která zahrnuje bohatou ukázku moderních, funkčních a přitom esteticky hodnotných staveb, je na výstavě zastoupena nejčastěji. A právem. Stavby, které v té době vznikaly v ateliérech světově uznávaných architektů, představují možná jednu z nejzajímavějších i nejušlechtilejších vzpomínek na období první republiky.

Po válce nastoupil kolektivizmus a architektura pro soukromé investory ustoupila tezím o buržoazních přežitcích. Do těch nejkrásnějších se nastěhovali komunističtí pohlaváři, v lepším případě byly vzácné interiéry rozparcelovány pro potřeby mateřských škol.

I v této době ale vznikala mimořádná díla, na které už v mnohem širším měřítku navázala lepší či horší tvorba po roce 89. „Ukázky tohoto období jsem záměrně vynechal, protože by si zasloužily zvláštní kapitolu," zdůraznil Jiří Křížek.

Do expozice tak z tohoto období zařadil pouze dva příklady vilu pod Ještědem architekta a děkana Technické univerzity, která se cele vymyká současné architektonické produkci, a vilu, kterou si nechala v pražské Troji vystavět v letech 1972 1974 režisérka Věra Chytilová.

S jejím temperamentem v zádech neměl architekt a stavitel jistě lehký úkol. Zvláště, když Chytilová sama několik let architekturu studovala. Přesto měla kupodivu jediný požadavek. „Dům musí být moderní, ale nesmí připomínat trafostanici!" Výsledkem je nevšední stavba, která svou lehkostí a jednoduchostí připomíná vzdušný funkcionalismus 30. let, obrostlou částí vstupující do zahrady pak anglický venkov 19. století.

Mimořádnou putovní výstavu můžete v libereckém muzeu vidět do 17. března.

Autor: Jana Švecová

18.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Skalice - Rovensko 3:1 (2:0).

Skalice potvrdila první místo

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Českolipský divadelní podzim skončil opět premiérou

Česká Lípa - Výzev se českolipský Divadelní klub Jirásek nebojí.

Dubá bude vlastnit opravenou silnici

Dubá – Silnice I/9 protínající Dubou bude nově patřit městu a kraji. Stane se tak po opravách, které začaly minulý týden.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení