VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z Čech až na konec světa a ještě kousek dál

„V městě Kompostelle jsme se dlouho nezdržovali, brali jsme se na západ krajinou lesnatou, až jevše dobře půl dne, dostali jsme se na mořské pobřeží. Bylo skalnaté, divoké a mořské vlny, strašně hučíce a pěníce se, bily do těch skal a vysoko stříkaly. Daleko široko ozýval se jejich hlas jakoby bouře nějaké…

9.4.2013
SDÍLEJ:

Z Čech až na konec světa a ještě kousek dál.Foto: archiv Ervína Dostálka

Pojednou zahlédli jsme na kopci výstavný kostel, jehož zdi se do daleka bělaly. Pod tímto kostelem na samém pobřeží mořském byla ves a ta slula jako ten kostel na vrchu Stella obscura (dnešního dne Finisterre - pozn. Jiráskova). To byl ten nejzazší konec světa. Ani sobě neodpočinuvše, vyšli jsme k moři, a tu stanuvše na vysoké skále do moře trčící, hleděli jsme před se na nekonečnou, široširou pláň vodní. Jak jsem řekl, mračna se hnala nám nad hlavami dále k západu přes moře, jež se prudce dmulo… Všichni jsme se tak zahleděli a zamyslili nad vlnobitím nekonečného moře, zvláště když stařeček jakýsi ze vsi nám skrze tlumočníka pověděl, na moře ukázav: ,Tuto je konec pevné země, konec světa, neboť dále není nic nežli moře a jen moře, kteréhož kde je konec, Bůh milý sám toliko ví´."

To jsou slova šlechtice Václava Šaška z Bířkova, člena družiny pana Lva z Rožmitálu, kterou vyslal do západní Evropy český král Jiřík z Poděbrad v roce 1465, když výprava došla až na tehdejší známý konec světa mys Finisterre (či Fisterra) v Galicii (v západním Španělsku), tak jak to napsal spisovatel Alois Jirásek. I my jsme sem po průjezdu a poznání centrálního Španělska z Barcelony přes Zaragozu, Segovii, El Escorial, Madrid, Toledo, Aquilu, Salamanku a Santiago de Compostella dorazili. Ale chtěli jsme ještě kousek dál za tzv. konec světa. Ale nejdřív na něj.

Mys Finisterre neboli konec světa

„Fin de la tierra", konec světa, tedy mys Finisterre, je místem v provincii A Coruňa v autonomním regionu Galicia v severozápadním Španělsku. Oficiální název místa je galicijské označení Fisterra. V obci žije téměř 5000 obyvatel a stejnojmenný mys je cílem i pro poutníky na Svatojakubské cestě (Camino de Santiago). Mys je vzdálen od města A Coruňa 100 km a od města Muros asi 50 km. Byl po dlouhou dobu považován za západní konec světa a opředen různými legendami.

Různá náboženství a kultury zde zřizovaly svá kultovní místa. Oltáře k uctívání slunce tu měli už Římané a pak i Féničané. Oba oltáře prý nechal zrušit věrozvěst Santiago. Římský vojevůdce Brutus, zvaný Galaico, byl při tažení svých vojsk ve 2. století př. n. l. Galicií a severem Portugalska při pohledu na západ slunce u mysu Fisterre prý tak ohromen, že se svými vojsky odtáhl pryč. Na mysu Finisterre také dnes končí pro mnohé poutníky Svatojakubské cesty, která vede do 60 km vzdáleného Santiaga de Compostella jejich putování.

Cesty se uskutečňují na památku Jakuba staršího, jednoho z Kristových apoštolů, který jako první podstoupil mučednictví. Během posledních dvaceti let se počet poutníků dostává ročně přes sto tisíc! Poutníci by se na „konci světa" měli vykoupat na pláži Langosteira, spálit své oblečení a začít tak nový život. Také by zde měli vidět východ i západ slunce jako symbol smrti a zmrtvýchvstání a tím i zmrtvýchvstání Bohem požehnaného poutníka.

Nejzápadnější maják se nachází na jižním cípu mysu Fisterra. Jdeme ke kamennému kříži, do budovy majáku a fotíme se s Atlantikem v zádech.

V přístavu Bayona na loď Pinta

Po dostatečném vyžití na tomto pro nás významném místě jedeme podél pobřeží do přístavu Bayona (někdy Baiona). To proto, že odtud budeme odplouvat ještě kousek za ten inzerovaný konec světa. Na ostrovy Islas de Cies, které jsou přírodní rezervací.

Bayona je nádherně položený přístav poblíž většího města Vigo u velkého zálivu. Počátky jeho vzniku se datují do roku 140 př. n. l. Mělo různé názvy a dostalo různá privilegia od vládců Leónu, Kastilie i Portugalska. V roce 1585 dobyl město anglický korzár Drake, ale o pět let později už natrvalo osvobodil přístav od pirátů král Filip II.

Hned po příjezdu do přístavu jdeme do pevnosti na poloostrově. Má mohutné hradby, bránu Filipa XVII. i věžní hodiny z 11. století a překrásné stavby. Objevujeme tu domy šlechticů, klášter dominikánů, kaple, památníky, parky a krásné výhledy na moře. Pevnost Monte Real byla svědkem řady dějinných událostí. Dnes jsou v ní nejmodernější španělské hotely s nádhernou vyhlídkou. A okouzlující je i tříkilometrový okruh po hradbách okolo pevnosti, který jsme absolvovali. Samotné město Bayona má 10 500 obyvatel, ale v letní sezoně vystoupá tento počet na 45 000.

Neopomeneme navštívit také repliku jedné z Kolumbových lodí Pinta, kotvící v přístavu. Je to vlastně muzeum na lodi, která se pod velením Martina Alfonsa Pinzóna jako první vrátila 1. března 1493 z první Kolumbovy výpravy oznámit volnou cestu do Západní Indie a úspěšné dobytí Nového světa. Udivuje nás, jak je malá. O to víc obdivujeme tehdejší námořníky, kteří na ní pobývali několik měsíců.

Ráj ptactva a jedna úchvatná pláž

Las Islas de Cies jsou čtyři skalnaté ostrůvky na dohled od přístavů Vigo a Bayona. Je to přírodní ráj, který i s krásnými plážemi je od roku 2002 součástí národního parku Islas Atlánticas de Galicia. Měří pouhých 450 hektarů. Jsou zde jemné písečné pláže a jedna z nich dokonce dva ostrůvky propojuje. Díky tomu se mezi ostrůvky vytváří laguna lákající ke koupání. Na ostrůvku lze přespat v kempu, ale není zde žádný hotel. Ač přírodní rezervace, ostrůvky lákají tisíce návštěvníků, třeba jenom k víkendovému pobytu. Přístup je ale regulován. Na hlavní ostrov může vždy jen omezený počet návštěvníků.

Portál Mother Nature Network zveřejnil na svých stránkách přehled osmi nejčistších pláží světa (a také britský deník The Guardian v roce 2007). A jediná pláž z Evropy, která se do této osmičky dostala, je právě ta na největším ostrově Islas de Cies. Je právem považována za jednu z nejúžasnějších na našem kontinentu. Vyznačuje se nejen čistou vodou a pískem, ale zejména tím, že z ní nezmizeli původní živočichové. Lze si zde užít jistoty, že vaše stopy budou z písku smazány křišťálově modrou vodou…

Po koupání jdeme na prohlídku ostrova. Všude rackové vyvádějí svá ne úplně opeřená mláďata a nenechají nás moc se k nim přiblížit. Z nejvyššího bodu hlavního ostrova se pak kocháme nádhernou vyhlídkou na záliv u přístavu Bayona, z něhož jsme vypluli, na další ostrovy i na nekonečný oceán na západě, za nímž je Nový svět, tedy Amerika. Ten nový světadíl, o němž se zde na galicijském pobřeží dozvěděli z Evropanů jako první…

Zpracoval Ervín Dostálek

Autor: Redakce

9.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Odborný pracovník 25 000 Kč

Specialisté v oblasti podnikové ekonomie Projektový/á ekonom/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost MemBrain s.r.o. je součástí skupiny MEGA, předního světového dodavatele elektromembránových technologií, odpovědnou za výzkum a vývoj nových technologií. Do svého týmu hledá vhodného pracovníka na pozici projektového ekonoma, který je členem dílčích projektových týmů a spolupodílí se na řízení, kontrole a plnění cílů přidělených projektů. Hlavní odpovědností je finanční řízení jednotlivých projektů financovaných z vlastních či veřejných finančních prostředků. Pozice je vhodná pro absolventa., Náplň práce:, -Finanční řízení a administrace výzkumně-vývojových a inovačních projektů, -Příprava podkladů pro nové inovační a investiční projekty , -Komunikace a spolupráce s poskytovatelem dotace, hlavním řešitelem a členy řešitelského týmu, -Komplexní sledování možností a strategii získání finančních zdrojů na řešení projektů z dotačních programů ČR a EU popř. jiných zdrojů, -Kontrola dodržování podmínek spojených se statutem výzkumné organizace, -Spolupráce na udržování a rozvoji partnerských vztahů s tuzemskými a zahraničními partnery v oblasti inovací a společných projektů, Požadujeme:, -VŠ vzdělání - ekonomické zaměření , -Dobrá znalost anglického jazyka , -Dobré organizační a komunikační schopnosti, -Schopnost vlastního úsudku, zodpovědnost, pečlivost, -Schopnost týmové práce, -Dobrou znalost MS Office (Word, Excel, PowerPoint, Outlook) , -Schopnost plnit více rozdílných úkolů najednou, -Řidičský průkaz sk. B , Výhodou je:, -Orientace v dotačních projektech EU a ČR, zejména MPO, MŠMT, TAČR, -Zkušenosti s přípravou přihlášek projektů a finančním řízením a administrací projektů , -Znalost dalšího jazyka (RJ, NJ), -Praxe na obdobné pozici, Nabízíme:, -Zázemí rychle se rozvíjející ryze české společnosti s vlastními výrobky a unikátním "know-how", -Zajímavou práci v perspektivním oboru s možností dalšího profesního rozvoje, doplňování odborných a jazykových dovedností, -Příjemné pracovní prostředí, moderní vybavení, -Příspěvek na firemní stravování, týden dovolené navíc, cafeterii Edenred, příspěvky na penzijní připojištění, telefon i k soukromým účelům, odměny k pracovním a životním jubileím, služební byty., Místo výkonu práce: Stráž pod Ralskem , Termín nástupu: možný ihned příp. dle dohody; jedná se o zástup za mateřskou dovolenou., Nabízená mzda: 25.000,- - 30.000,- Kč, Pokud Vás naše nabídka zaujala, zašlete nám Váš životopis včetně motivačního dopisu na kariera@membrain.cz, kontaktní osoba paní Lenka Košatová.. Pracoviště: Membrain, s. r. o., Pod Vinicí, č.p. 87, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Lenka Košatová, kariera@membrain.cz.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič autobusu 25 000 Kč

Řidiči autobusů v dálkové přepravě osob Řidič autobusové dopravy. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Firma COMPAG, která je součástí mezinárodního koncernu BRANTNER a má dlouholetou tradici v poskytování komunálních služeb v oblasti odpadového hospodářství ne českém trhu, hledá vhodného kandidáta na pozici ŘIDIČ AUTOBUSOVÉ DOPRAVY, Požadujeme:, -Řidičské oprávnění D (digitální karta řidiče výhodou), -Platný profesní průkaz, psychotesty, -Zodpovědnost, spolehlivost a flexibilitu, -Vysoké pracovní nasazení s přirozenou chutí pracovat, -Máme zájem o dlouhodobou spolupráci, nástup možný ihned, Nabízíme:, -Práce v jednosměnném provozu, -HPP, -Zaškolení a zákonná školení, možnost zvyšování kvalifikace, -Adekvátní finanční ohodnocení: bonusy/prémie, -Firemní benefity, První kontakt emailem!. Pracoviště: Compag cz s.r.o., V Lukách, č.p. 95, 471 24 Mimoň. Informace: Petr Snopek, snopek@compag.cz.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 12 200 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Dámská/ pánská krejčová/krejčí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jsme firma zabývající se šitím dámské a pánské konfekce, speciálních oděvů pro armádu, policii a hasiče., NABÍZÍME PRÁCI: vyučeným švadlenám/krejčím, vhodné i pro osoby se zdravotním postižením, dle možností, a nebo nevyučeným s praxí v oboru. Jedná se o práci v sedě s možností střídat pracovní pozice. , POŽADUJEME: znalost technologie šití, šicích strojů, kladný vztah k šití oděvů, manuální zručnost a kvalitně odvedenou práci NABÍZÍME: jednosměnný provoz s možností posunutí prac.doby (pro rodiče s malými dětmi, dojíždějící), možnost zkráceného úvazku na 7,5 hod./den, úkolovou mzdu 12.200,-Kč až 16.000,- Kč , KONTAKT: pouze po telefonické domluvě mezi 9 a 15h, anebo e-mailem zašlete svůj životopis s tel. kontaktem na Vás. VHODNÍ UCHAZEČI BUDOU POZVÁNÍ NA ŠICÍ TEST., Vhodné i pro absolventy, i pro cizince.. Pracoviště: Bohemia - fashion s. r. o., Hálkova, č.p. 838, 473 01 Nový Bor. Informace: Martina Alice Hnídková, m.fodorova@bohemia-fashion.cz,.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 16 000 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) Dispečer tísňové péče. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní místo je vhodné i pro osoby se zdravotním omezením nebo v invalidním důchodu., Jedná se o 12-ti hodinové směny (denní/noční)v režimu krátký/dlouhý týden. Je možný i poloviční úvazek - 6-ti hodinové směny., Náplní práce je obsluha pultu tísňové péče, na který jsou připojení klienti, především senioři., Osvědčení "Pracovník v sociálních službách" výhodou. , Požadujeme znalost práce na PC (word, excel, e-mailová korespondence), psychická odolnost, vstřícnost, komunikativnost, flexibilita, pečlivost a dobrý vztah k seniorům., Více informací na www.andelstrazny.eu. Pracoviště: Anděl strážný, z.ú. - česká lípa, 5. května, č.p. 797, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Radka Lesage, +420 778 411 799.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mše. Ilustrační foto.

V Náhlově oslaví už po desáté zdejší Horní vsi

Hana Mrklasová.
9

Hana Mrklasová si splnila sen. Otevřela si vlastní květinářství

Převážela z Polska léky, měly posloužit při výrobě drog

Liberecký kraj – Pořádnou alergii by musela mít pětadvacetiletá žena z Královéhradeckého kraje, aby spotřebovala všech 5200 tablet léku Cirrus. S igelitkou plnou antialergika vezeného z Polska ji zadrželi celníci v Hrádku nad Nisou.

Flašinetáři to „roztočili“. 9. ročník mezinárodního festivalu trval dva dny

Liberecký kraj – Na sever Čech se sjeli flašinetáři z několika zemí. 

ANKETA: Zaostřeno na krásu Jizerských hor. Pomozte vybrat tu nejlepší fotografii

Jizerské hory /GALERIE, HLASOVÁNÍ/ – Oblíbená fotosoutěž Zaostřeno na Jizerky se letos vrací zpět, tentokrát poosmé. Po celou dobu letních prázdnin mají čtenáři Libereckého deníku šanci vybírat nejkrásnější fotografii Jizerských hor. 

O víkendu se poběží RunTour

Liberecký kraj – V Liberci se v sobotu poběží 7. ročník seriálu běžeckých závodů Česká pojišťovna RunTour. Účastníky čeká běh lesním terénem kolem zoologické zahrady a údolím Jizerského potoka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT