Okresní soud v České Lípě mu nyní za její oklamání a okradení vyměřil souhrnný trest osmi let ve věznici s ostrahou. Musí také své oběti uhradit 1,8 milionu korun. Toman ani poškozená se neodvolali, rozsudek je pravomocný.

„Doufám, že nebudete pokračovat v ničení cizích životů jen proto, že vy potřebujete peníze,“ řekla Tomanovi po vynesení rozsudku předsedkyně senátu Lucie Homolková. Ve vězení by měl pokračovat v terapii svých hráčských vášní.

Nešťastný vztah z jara 2016 trval jen čtyři měsíce. Zaslepenou Lucii K. přivedl do dluhů, ale i před soud za úvěry, které podepisovala. Za pouhý měsíc uzavřela 12 úvěrů na mobilní telefony a devět finančních půjček u různých bank, dohromady za bezmála 1,5 milionu korun. „Jezdili jsme spolu, dokládali příjmy. Půjčovali nám. Já netušila, že v bankovních registrech budu až po měsíci,“ vzpomínala Lucie K.

Nový seriál Naše školka
Naši prvňáci: Ve středu představíme žáky ze ZŠ Dubá

Muži, který měl jména svých dvou dětí výrazně vytetované na pažích, ale nestaral se o ně, nejprve ochotně zaplatila alimenty, které dlužil. Celkem přes 20 tisíc korun.

A plánovala si s ním budoucnost, pořízení bytu, auta. Uvěřila, že nasmlouvané úvěry začnou splácet společně. Lhal jí o svém lukrativním zaměstnání u otce. Netušila, že líbivá auta, kterými za ní jezdil, si za horentní sumy půjčuje.

„Koupit nám chtěl BMW nebo audi. Přišlo mi, že se potřebuje ukázat,“ vzpomínala Lucie K. Také mu byla připravena pomoci s otevřením stánku s občerstvením v Praze.

„Peníze postupně předala obžalovanému, který je nikdy nepoužil na slibované zakoupení bytu a auta. Se splácením jí také nepomohl. Navíc jí v bytě odcizil platební karty, u kterých měla poznamenaný PIN, a bez dovolení z nich použil pro svou potřebu 347 tisíc korun,“ konstatovala státní zástupkyně Veronika Klapková.

„Měla jsem růžové brýle. Chybělo mi sebevědomí. Zamilovala jsem se a důvěřovala mu,“ řekla žena, která dnes pracuje a žije z pouhých osmi tisíc korun od insolvenčního správce. „S problémem se svěřila, až když neměla na splátky a dostala se do dluhů. Řekla, že jí vyhrožoval, když další peníze nesežene,“ vypověděla kamarádka poškozené.

Peníze. Ilustrační foto.
Českolipští radní podpořili dějepisnou soutěž i módní přehlídku

Zoufalá Lucie šla na policii podat trestní oznámení až po čase, kdy s ní Toman přestal zcela komunikovat. Zhroutila se. „Neodpovídal na telefony ani na sms,“ uvedla.

Obžalovaný během líčení odmítal, že by platební karty a klíče od bytu ukradl. „Karty mi dala sama, aby se mnou nemusela jezdit. Zaplatil jsem si auto a zbytek prohrál,“ řekl Toman. Jak tvrdil, nejprve se Lucii svěřil, že potřebuje zaplatit alimenty. Peníze na ně šli vybrat spolu a sama je poslala na účet matky jeho dětí. „Vzala si na ně půjčku. Další půjčky brala vždy po týdnu. Poprosil jsem jí, že mám tyhle a tyhle problémy, snažila se mi vždy pomoci,“ sdělil Toman.

„Mrzí mě, že jsem ublížil těm lidem, abych měl peníze na hraní. Dnes to vidím jinak, už bych to neudělal,“ prohlásil v posledním slově Toman, který si vykonává předchozí trest ve věznici Stráž pod Ralskem. Přestože se k většině skutků doznal, senát mu uložil maximální možný trest.

Vychází nový týdeník!
Nový Týdeník Českolipsko: O orkánu na Českolipsku i kultuře v Doksech