„Využít ho mohou i cyklisté, počet míst pro kola je ale omezený na sedm," řekl Pavel Blažek, jednatel společnosti Korid LK, která je koordinátorem veřejné dopravy v Libereckém kraji. Jedna cesta přijde na 50 korun, jízdenky se prodávají přímo ve voze.

Spokojena je s novým spojením starostka Doks Eva Burešová: „Určitě nám to může přivést nové turisty, kteří sem dorazí poměrně jednoduchou cestou."

Mezi prvními cestujícími, kteří v sobotním parném dni k Máchovu jezeru vyrazili, byl i Kamil Zahradník s rodinou. „Zůstaneme tam až do zpátečního odjezdu vlaku," říkal muž. Autem k Mácháči nejezdil. „Takhle si tam můžu dát i pivo," pochvaloval si. Z Doks vlak v podvečer odjíždí v 16:56.

„Máchovo jezero a vůbec oblast Dokska je jednou z nejvíc navštěvovaných turistických oblastí, tak jsme přemýšleli, jak ji více zpřístupnit lidem z Liberce. Ten spěšný vlak ráno do Doks a navečer zpátky nám přijde jako ideální turistická varianta a trochu to navazuje i na úspěch turistického vlaku do Sklářské Poreby," uvedl hejtman Martin Půta, který v sobotu vlakem k Máchovu jezeru také vyrazil. Letošní provoz je podle hejtmana zkušební, nevyloučil ale, že může být spojení v příštím roce i častější. „Záležet bude na zájmu cestujících," dodal.

Kromě cíle cesty je zajímavá i sama trať, po níž vlak na Českolipsko jede. „Je to takový ještědský semerink, který prochází přes malebné údolí Noviny, jsou tam nádherné bučiny a významný viadukt přes údolí, takže se tam naskýtají krásné výhledy," popsal trasu Blažek. S kolem není podle něj nutné jet až do cílové stanice, dobrou volbou je vystoupit třeba v první stanici v Křižanech, odkud vede pohodlná cyklostezka k Hamerskému jezeru.

Vlak staví také v Jablonném v Podještědí, Mimoni nebo Brništi. Do České Lípy ale nejede. „Jede po tzv. Žizníkovské spojce, kde obvykle osobní vlaky nejezdí," vysvětlil Blažek. Do České Lípy podle něj vlak nejede mimo jiné i proto, že se tam v letošním roce rekonstruuje železniční stanice. „Vlak by se v toto chvíli do nádraží nevešel, protože některé koleje jsou vyloučeny," dodal.