VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za turistikou nebo na kolo zvou Žitavské hory

„Je to kousek od Liberce, naprosto nepoznaná oblast turistiky, nádherný kraj, jezdím tam přes dvacet let na jejich jarní běh a pochod Žitavskými horami. Bývá tam příjemná a přátelská atmosféra," říká Petr Lajtkep. Atlet Slovanu Liberec absolvoval celou řadu závodů v sousedním Německu.

12.4.2013
SDÍLEJ:

Žitavské hory jsou převážně tvořeny pískovcovými skalami, přesto zde turista najde také žulové varhany, řadu vyhlídek a skalních útvarů.Foto: Milan Turek

Žitavské hory mu učarovaly a na tratích sedmnáct a sedm kilometrů má během patnácti let trofeje, které ho řadí mezi nejúspěšnější běžce ve čtyřicetileté historii závodu. Pět prvních a osm druhých míst z něj učinilo nebezpečného protivníka německých atletů. Běžeckého závodu se účastnila také nynější zástupkyně libereckého hejtmana pro zdravotnictví Zuzana Kocumová, která se zde také postavila na bednu se ziskem zlaté medaile. K úspěšným českým běžcům patří i táta se synem Petr a Zdeněk Urbánkovi.

Vyhlášení turisté Goethe a Mácha

Turistické pochody v Německu mají starší tradici než u nás. Němcům byl velkým turistickým vzorem jejich největší básník Johann Wolfgang Goethe, jehož putování Itálií zřejmě inspirovalo i českého Karla Hynka Máchu. Turistické spolky v Sasku byly zakládány přibližně od padesátých let devatenáctého století. Klub českých turistů vznikl „teprve" v roce 1888 a jeho zakladateli jsou Miroslav Tyrš a Vojtěch Náprstek. Na jejich rozhodnutí založit tento spolek měla určitě vliv i Karolina Světlá, kterou oba muži navštívili v roce 1886 a o dva roky poté stanul v čele KČT Vojtěch Náprstek. V Liberci se stal zakladatelem KČT v roce 1900 doktor Václav Šamánek. Spolek vydal i prvního průvodce a sám Šamánek podnikl řadu pěších výletů na Ještěd nebo na Smrk.

Turistika se u nás rozvíjela pomalu

Zatímco německé turistické spolky vyvíjely bohatou činnost, v českých zemích nebyla v poválečných létech turistika příliš mezi obyvateli oblíbena. V Jizerských horách ještě v období šedesátých let minulého století bylo možno potkat více německých turistů než českých. Roli hrála také obava z neujasněné politické situace, kdy stačilo jen kousek překročit hranici do Polska a nešťastník měl zaručenu cestu do Varšavy a brigádu na jejím znovuobnovení. Podobně tomu bylo i při překročení německých hranic, což mohlo být považováno jako útěk za hranice.

Rozvoj turistiky u nás nastal teprve po okupaci sovětských vojsk v roce 1968. Tělovýchovné jednoty začínaly organizovat po celé republice stovky nejrůznějších pochodů. Na Liberecku se chodila stovka a snad v každé obci turisté pořádali především v jarním období turistické srazy.

Po stopách loupežníka Karáska

Turistické oddíly v severních Čechách měly později početnou členskou základnu a jejich roční programy směřovaly i do sousedního Německa, kde Frühlingswanderungen, neboli jarní pochodování, bylo i tady tehdy velice rozšířenou zábavou a konalo se stejně jako u nás v každé vesnici. Podobně je možné považovat turistické a tělovýchovné masové akce za jakýsi politický nesouhlas s režimem, jako tomu bylo s FKK v NDR.

Oblíbené bylo putování v Grossschönau nebo pozdější putování Žitavským pohořím s pražským loupežníkem Karáskem. Ten zde loupil začátkem devatenáctého století a jeho jánošíkovská legenda je stále udržovaná právě jarním putováním po jeho stopách. V Žitavských horách je mnoho míst, která připomínají jeho loupežnickou činnost včetně hospůdek nebo lesních zákoutí.

Mše v přírodě

Neméně zajímavým je také putování s rekreačním farářem Johannesem Johnem. Dnes je to již ctihodný muž, ale v mládí absolvoval pěšky cestu do Říma přes československé Tatry a po návratu začal pro návštěvníky Žitavy a Žitavských hor pořádat pochody a sloužit svatou mši v přírodě. Do hor nosil mešní kufr s monstrancí, prostěradlo i láhev mešního vína a na kameni vytvořil oltář, aby tak přímo v lese sloužil mši svatou. Pokud bylo nepříznivé počasí, odsloužil mši v některé horské boudě, obyčejně chodil do Krakonošovy. Spolu s katolickými kolegy z Polska a českého Ústí nad Labem posvětil kříž na Hvozdu. Jedné jeho mše se také účastnil současný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka přímo pod skalami.

Populární běh a pochod

Prvopočátky Pochodu a běhu v Žitavských horách spadají do roku 1974, kdy němečtí turisté připravili dvě trasy a hned prvého ročníku se zúčastnilo čtyři a půl tisíce lidí. Heslem bylo „Každý jde jak chce a jak může" (Jeder wie er will und kann) a tehdy se začínalo v centru a trasa vedla pět kilometrů městem až do sportcentra v Olbersdorfu, kde se vcházelo do lesa. Kratší trasa obešla Ameisenberg a kolem Čertova mlýna a Napoleonovy lípy se vracela do města.

Od roku 1989 se začalo chodit až ze sportovního centra v Olbesdorfu. ZGLW Zittauier Gebirgslauf und Wandertreff se stal v celém pohraničí, ale i v okolních zemích, nejpopulárnějším turistickým svátkem. V roce 1997 označil časopis Laufzeit žitavské běhy a pochody za nejoblíbenější turistické setkání v Německu. Do Žitavy přijížděli sportovci nejen z okolí, ale především ze sousedních zemí a ze vzdálených míst Německa. Rádi se sem vracejí, jak dokazují také vítězní Češi v celé řadě závodů.

S cirkusem pohádkovou cestou

V poslední době pořadatelé velkolepou turistickou akci spojili do mezinárodního prostoru polských a českých Jizerských hor, a tak vzniklo třídenní putování. Prvá část, páteční, je v Lubani a vede přes polské Jizerky, druhá, v sobotu, startuje v Novém Městě pod Smrkem. Na německém území v sobotu probíhá odpoledne rodin, kdy závodí a pochodují rodiče s dětmi. Letos to bude i s cirkusem Aplaudino dvoukilometrovou lesní pohádkovou cestou. Na inlajnách je připravena projížďka v bezprostřední blízkosti Olbersdorfu, stejně jako pro cyklisty. Všichni účastníci musí mít předepsané ochranné pomůcky včetně přilby. Trasy jsou připravené i pro vozíčkáře.

Před několika lety, když se účastnili poprvé, připravil pro handicapované liberecký vozíčkář Jiří Jiroutek speciální mapu Žitavských hor s vyznačenými cestami pro vozíčkáře.

Široká nabídka tras

Samotný pochod a běžecký závod je určen také pro mládež na trati šesti set metrů Bambini-Lauf. Třicet pět kilometrů poběží vytrvalci přes tři vrcholy s obtížným stoupáním s výškovým rozdílem tří set metrů. Od startu východní částí hor a pak podél hranic pod Hvozdem až k Luži na německé straně a zpět k Olbersdorfu. Nejdelší trasu poběží účastníci z velké části také českým územím, v okolí Hvozdu přeběhnou do Čech, přes Krásný důl, Polesí, Petrovice a pak zpět do Německa a přes horská údolí do Olbersdorfu.

Kratší trasy, 17 km a osm kilometrů, vedou nejkrásnějšími partiemi v centru Žitavských hor, v okolí vyhlídek, přes malebné horské vesničky či mezi bizarními skalními útvary nejmenších německých hor.

Přírodní krásy Žitavských hor

Žitavské hory jsou převážně tvořeny pískovcovými skalami, přesto zde turista najde také žulové varhany, útvar, který připomíná krystaly čediče. Zajímavými útvary jsou místní vyhlídky nebo nejrůznější uskupení skal. Poblíž silnice k Lückendorfu je nádherný skalní útvar z červeného pískovce, který láká pro změnu horolezce. Na vrcholcích jednotlivých kamenných skupin lze najít zvláštní kameny ve tvaru psa nebo třeba čajníku. Návštěvník hor se ocitá neustále před neobvyklým místem připomínajícím třeba těžbu mlýnských kamenů v Jonsdorfu, kterou se obec proslavila už v polovině šestnáctého století.

Zajímavou skalní skupinou jsou Jeptišky neboli Nonnenfelsen. Místo, kam rádi turisté zavítají pro krásnou vyhlídku nad restaurací s výhledem do kraje a obzvláště strmým schodištěm a sestupem do údolí. Poblíž Jonsdorfu najdete i přírodní divadlo, kde se v létě odehrávají přestavení podle spisovatele indiánek Karla Maye. Neobvyklým tvarem se vyznačuje skalní vyhlídka Töpfer neboli Hrnec.

Rázovitá je také okolní krajina

K nejčastěji navštěvovaným místům patří Oybin s horským kostelem, katedrálou ze 14. století, vybudovanou kameníky z dílny Petra Parléře, ruiny kláštera celestýnů. Atraktivním se stal v nedávné době jonsdorfský Motýlí dům. V Jonsdorfu koncertoval před lety pravidelně v hotelu Jonas se svou romskou cimbálovou kapelou Dušan Kotlár.

V okolí je několik muzeí, z nejznámějších v Seifhennersdorfu pražského loupežníka Karáska, v Grossschönau panenek a motocyklů, na Oybinu Karla IV. Vedle muzeí zde najdou Češi také památky na úspěšné emigranty po třicetileté válce. Všechny obce v horách mají svůj typický ráz podstávkových domů s upravenými zahrádkami a perfektními komunikacemi. K posezení lákají četné restaurace nebo i malé krámky.

Oblast navštěvuje dvakrát do roka císař Karel IV. Mimo to se zde konají rytířské turnaje, řada výstav i různých koncertů, z nichž nejoblíbenější jsou na Oybinu. Zážitkem je cestování vláčkem s parní lokomotivou ze Žitavy do Oybinu nebo v Jonsdorfu. Žitavské hory jako Chráněná krajinná oblast jsou po celý rok přitažlivým koutem, snadno dosažitelným jak po železnici, tak vlakem nebo pěšky z Hrádku nad Nisou.

Užitečné informace

- Běh a pochod Žitavskými horami je obrovským turistickým srazem, na který přijíždějí sportovci z různých míst Německa, ale i dalších zemí, především Češi a Poláci. Koná se vždy poslední neděli v dubnu, letos již 10. ročník připadá na 27. a 28. dubna. Zahájení je pro rodiny v sobotu odpoledne a hlavní putování a běhání se koná v neděli od osmi hodin, kdy na trasy vyrážejí turisté a následně pak vybíhají běžci.

- Pro pamětníky začátků žitavských pochodů, kdy se začínalo v centru města, vojáci vařili v kotli ajntopf a startovné stálo tři marky (tehdy devět korun), připravili organizátoři historický dvaadvacetikilometrový pochod z původního místa startu k hrádecké Kristýně, dále vesnicí Hartau k České bráně a podél hranice až ke Krkavčím kamenům. Odtud do jonsdorfského parku poblíž radnice. Startovní číslo nahradí jízdenku na oybinskou úzkokolejku, kterou se pochodníci budou vracet do Žitavy.

- Všichni účastníci obdrží pamětní list a upomínkový dárek. Startovní čísla budou současně losy a v tombole bude nejcennější kvalitní horské kolo, které věnoval pivovar z nedalekého okolí. Vítězové studentského a firemního týmu obdrží zvláštní cenu ve formě kovové plastiky, kterou navrhl a zhotovil liberecký umělecký kovář Martin Dräger.

Zpracoval Milan Turek

Autor: Redakce

12.4.2013
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2444 - Úředníci v oblasti daní vrchní referent/rada v18 810 Kč

Úředníci v oblasti daní vrchní referent/rada v Oddělení kontrolním I. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ředitel Finančního úřadu pro Liberecký kraj jako služební orgán příslušný podle § 10 odst. 1 písm. f) zákona č. 234/2014 Sb., o státní službě (dále též „zákon“), vyhlašuje výběrové řízení na služební místo č. 260257 – vrchní referent/rada v Oddělení kontrolním I, Odbor kontrolní, Sekce Územní pracoviště v České Lípě, v oboru služby „Daně, poplatky a jiná obdobná peněžitá plnění. Služební místo je zařazeno do 10. platové třídy. Pracoviště: Finanční úřad pro liberecký kraj, územní pracoviště v české lípě, Pátova, č.p. 2892, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Pavel Holčák, +420 487 808 340.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Pokojská100 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Posezónní údržba rekreačního střediska. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 140 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Náplní práce budou drobné opravy, natírání., , Vhodné pro cizince, vhodné pro absolventy, vhodné pro mladistvé., , Nabízíme: pracovněprávní vztah uzavřený Dohodou o provedení práce, hrubou hodinovou mzdu od 100 Kč do 140 Kč. Pracovní úvazek je možno upravit dle dohody., , Místo výkonu práce: Svor.. Pracoviště: Cestovní kancelář star line, s.r.o. - 001, 471 51 Svor. Informace: Zora Houšková, +420 725 455 115.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič/ka sk. C. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Nádražní 253, Zákupy., Pracovní doba od pondělí do pátku, víkendy a svátky volné!, ŘP sk. C a profesní průkaz - podmínkou!, Základní mzda 19.000 Kč+prémie+benefity!, První kontakt telefonicky nebo emailem!. Pracoviště: Alimpex food a.s. - 001, Nádražní, č.p. 253, 471 23 Zákupy. Informace: Iveta Gondolová, +420 737 389 160.

539490 - Provozní zámečníci, údržbáři Údržbář v odboru17 400 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Údržbář v odboru správy majetku. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika pracovního místa: celoroční údržba veřejného prostranství s využitím ručního nářadí a mechanizačních prostředků. Manipulace s odpadovými nádobami a těžkými břemeny v rámci zákonné úpravy. Údržba bytového a nebytového fondu města. Drobné zámečnické práce. , Místo výkonu práce: Městský úřad Česká Lípa , Platové zařazení a platové podmínky: 4. platová třída, která podle platného katalogu prací odpovídá nejvýše zařazenému vykonávanému druhu práce (17 400 Kč), osobní příplatek dle ust. § 131 zákoníku práce, Předpokládaný termín nástupu: dle dohody, Pracovní poměr bude sjednán na dobu: určitou po dobu jednoho roku s možností prodloužení na dobu neurčitou, Kvalifikační předpoklady a požadavky:, " střední vzdělání (vyučení), " manuální zručnost, Výhodou:, " praxe s prací se sekačkami, křovinořezy, motorovými pilami, sněžnými frézami apod. , " průkaz odborné kvalifikace , , Nabízíme: 5 týdnů dovolené, 4 sick days, prémie, stravování formou jídelních kupónů, příspěvek na doplňkové penzijní spoření, zvyšování kvalifikace formou školení., , Náležitosti písemné přihlášky: jméno, příjmení, titul uchazeče - datum a místo narození - státní příslušnost - místo trvalého pobytu - číslo občanského průkazu (nebo číslo dokladu, o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana) - název pracovní pozice, o kterou se uchazeč uchází - datum a podpis uchazeče, , Přílohy přihlášky: , - životopis, ve kterém jsou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech,, - kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání , , Lhůta pro podání přihlášky (vč. příloh): 12.03.2018 - 12:00 hodin , Způsob podání přihlášky: obálku označenou "Údržbář" zaslat na adresu: Tajemník MěÚ, Městský úřad, náměstí T. G. Masaryka 1/1, 470 36 Česká Lípa nebo předat osobně v podatelně Městského úřadu Česká Lípa , , Po ukončeném výběrovém řízení si mohou uchazeči svoje doklady a ostatní písemnosti osobně vyzvednout v oddělení personalistiky a mezd - následně budou tyto protokolárně skartovány., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto oznámení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Město česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Zdenka Břoušková, +420 487 881 178.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fontána byla vrcholem Hasičských slavností.

Hasiči z celé země, spojte se. Chystá se největší hasičská fontána na světě

Zklamaní čeští hokejisté pro prohraném semifinále s Ruskem na olympijských hrách v Pchjongčchangu.
AKTUALIZOVÁNO
8

Hokejisté v bitvě o finále padli s Ruskem. Zahrají si o olympijský bronz

Opařené dítě, Štěpánkova nová role a marné skandování bělehradských: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 22. února 2018.

Postižené ženy se z Jestřebí přestěhují na okraj centra České Lípy

Česká Lípa – Konec bydlení v ústavu. Na jaře začne rekonstrukce domu v České Lípě, kde naleznou nový domov ženy s postižením.

ANKETA: Rusové budí respekt. Češi je ale mohou porazit

Páteční hokejová bitva s olympijským týmem ruských sportovců se blíží. Dokážou Češi zastavit rudou mašinu?

Jak jsme žili v Československu: Život v obci Prysk

Českolipsko – Každý pátek přinášíme v tištěném vydání Deníku fotky, na kterých se s vámi podíváme do minulosti, do československé minulosti. Další díl naleznete v novinách už v pátek 23. února.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT