VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za turistikou nebo na kolo zvou Žitavské hory

„Je to kousek od Liberce, naprosto nepoznaná oblast turistiky, nádherný kraj, jezdím tam přes dvacet let na jejich jarní běh a pochod Žitavskými horami. Bývá tam příjemná a přátelská atmosféra," říká Petr Lajtkep. Atlet Slovanu Liberec absolvoval celou řadu závodů v sousedním Německu.

12.4.2013
SDÍLEJ:

Žitavské hory jsou převážně tvořeny pískovcovými skalami, přesto zde turista najde také žulové varhany, řadu vyhlídek a skalních útvarů.Foto: Milan Turek

Žitavské hory mu učarovaly a na tratích sedmnáct a sedm kilometrů má během patnácti let trofeje, které ho řadí mezi nejúspěšnější běžce ve čtyřicetileté historii závodu. Pět prvních a osm druhých míst z něj učinilo nebezpečného protivníka německých atletů. Běžeckého závodu se účastnila také nynější zástupkyně libereckého hejtmana pro zdravotnictví Zuzana Kocumová, která se zde také postavila na bednu se ziskem zlaté medaile. K úspěšným českým běžcům patří i táta se synem Petr a Zdeněk Urbánkovi.

Vyhlášení turisté Goethe a Mácha

Turistické pochody v Německu mají starší tradici než u nás. Němcům byl velkým turistickým vzorem jejich největší básník Johann Wolfgang Goethe, jehož putování Itálií zřejmě inspirovalo i českého Karla Hynka Máchu. Turistické spolky v Sasku byly zakládány přibližně od padesátých let devatenáctého století. Klub českých turistů vznikl „teprve" v roce 1888 a jeho zakladateli jsou Miroslav Tyrš a Vojtěch Náprstek. Na jejich rozhodnutí založit tento spolek měla určitě vliv i Karolina Světlá, kterou oba muži navštívili v roce 1886 a o dva roky poté stanul v čele KČT Vojtěch Náprstek. V Liberci se stal zakladatelem KČT v roce 1900 doktor Václav Šamánek. Spolek vydal i prvního průvodce a sám Šamánek podnikl řadu pěších výletů na Ještěd nebo na Smrk.

Turistika se u nás rozvíjela pomalu

Zatímco německé turistické spolky vyvíjely bohatou činnost, v českých zemích nebyla v poválečných létech turistika příliš mezi obyvateli oblíbena. V Jizerských horách ještě v období šedesátých let minulého století bylo možno potkat více německých turistů než českých. Roli hrála také obava z neujasněné politické situace, kdy stačilo jen kousek překročit hranici do Polska a nešťastník měl zaručenu cestu do Varšavy a brigádu na jejím znovuobnovení. Podobně tomu bylo i při překročení německých hranic, což mohlo být považováno jako útěk za hranice.

Rozvoj turistiky u nás nastal teprve po okupaci sovětských vojsk v roce 1968. Tělovýchovné jednoty začínaly organizovat po celé republice stovky nejrůznějších pochodů. Na Liberecku se chodila stovka a snad v každé obci turisté pořádali především v jarním období turistické srazy.

Po stopách loupežníka Karáska

Turistické oddíly v severních Čechách měly později početnou členskou základnu a jejich roční programy směřovaly i do sousedního Německa, kde Frühlingswanderungen, neboli jarní pochodování, bylo i tady tehdy velice rozšířenou zábavou a konalo se stejně jako u nás v každé vesnici. Podobně je možné považovat turistické a tělovýchovné masové akce za jakýsi politický nesouhlas s režimem, jako tomu bylo s FKK v NDR.

Oblíbené bylo putování v Grossschönau nebo pozdější putování Žitavským pohořím s pražským loupežníkem Karáskem. Ten zde loupil začátkem devatenáctého století a jeho jánošíkovská legenda je stále udržovaná právě jarním putováním po jeho stopách. V Žitavských horách je mnoho míst, která připomínají jeho loupežnickou činnost včetně hospůdek nebo lesních zákoutí.

Mše v přírodě

Neméně zajímavým je také putování s rekreačním farářem Johannesem Johnem. Dnes je to již ctihodný muž, ale v mládí absolvoval pěšky cestu do Říma přes československé Tatry a po návratu začal pro návštěvníky Žitavy a Žitavských hor pořádat pochody a sloužit svatou mši v přírodě. Do hor nosil mešní kufr s monstrancí, prostěradlo i láhev mešního vína a na kameni vytvořil oltář, aby tak přímo v lese sloužil mši svatou. Pokud bylo nepříznivé počasí, odsloužil mši v některé horské boudě, obyčejně chodil do Krakonošovy. Spolu s katolickými kolegy z Polska a českého Ústí nad Labem posvětil kříž na Hvozdu. Jedné jeho mše se také účastnil současný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka přímo pod skalami.

Populární běh a pochod

Prvopočátky Pochodu a běhu v Žitavských horách spadají do roku 1974, kdy němečtí turisté připravili dvě trasy a hned prvého ročníku se zúčastnilo čtyři a půl tisíce lidí. Heslem bylo „Každý jde jak chce a jak může" (Jeder wie er will und kann) a tehdy se začínalo v centru a trasa vedla pět kilometrů městem až do sportcentra v Olbersdorfu, kde se vcházelo do lesa. Kratší trasa obešla Ameisenberg a kolem Čertova mlýna a Napoleonovy lípy se vracela do města.

Od roku 1989 se začalo chodit až ze sportovního centra v Olbesdorfu. ZGLW Zittauier Gebirgslauf und Wandertreff se stal v celém pohraničí, ale i v okolních zemích, nejpopulárnějším turistickým svátkem. V roce 1997 označil časopis Laufzeit žitavské běhy a pochody za nejoblíbenější turistické setkání v Německu. Do Žitavy přijížděli sportovci nejen z okolí, ale především ze sousedních zemí a ze vzdálených míst Německa. Rádi se sem vracejí, jak dokazují také vítězní Češi v celé řadě závodů.

S cirkusem pohádkovou cestou

V poslední době pořadatelé velkolepou turistickou akci spojili do mezinárodního prostoru polských a českých Jizerských hor, a tak vzniklo třídenní putování. Prvá část, páteční, je v Lubani a vede přes polské Jizerky, druhá, v sobotu, startuje v Novém Městě pod Smrkem. Na německém území v sobotu probíhá odpoledne rodin, kdy závodí a pochodují rodiče s dětmi. Letos to bude i s cirkusem Aplaudino dvoukilometrovou lesní pohádkovou cestou. Na inlajnách je připravena projížďka v bezprostřední blízkosti Olbersdorfu, stejně jako pro cyklisty. Všichni účastníci musí mít předepsané ochranné pomůcky včetně přilby. Trasy jsou připravené i pro vozíčkáře.

Před několika lety, když se účastnili poprvé, připravil pro handicapované liberecký vozíčkář Jiří Jiroutek speciální mapu Žitavských hor s vyznačenými cestami pro vozíčkáře.

Široká nabídka tras

Samotný pochod a běžecký závod je určen také pro mládež na trati šesti set metrů Bambini-Lauf. Třicet pět kilometrů poběží vytrvalci přes tři vrcholy s obtížným stoupáním s výškovým rozdílem tří set metrů. Od startu východní částí hor a pak podél hranic pod Hvozdem až k Luži na německé straně a zpět k Olbersdorfu. Nejdelší trasu poběží účastníci z velké části také českým územím, v okolí Hvozdu přeběhnou do Čech, přes Krásný důl, Polesí, Petrovice a pak zpět do Německa a přes horská údolí do Olbersdorfu.

Kratší trasy, 17 km a osm kilometrů, vedou nejkrásnějšími partiemi v centru Žitavských hor, v okolí vyhlídek, přes malebné horské vesničky či mezi bizarními skalními útvary nejmenších německých hor.

Přírodní krásy Žitavských hor

Žitavské hory jsou převážně tvořeny pískovcovými skalami, přesto zde turista najde také žulové varhany, útvar, který připomíná krystaly čediče. Zajímavými útvary jsou místní vyhlídky nebo nejrůznější uskupení skal. Poblíž silnice k Lückendorfu je nádherný skalní útvar z červeného pískovce, který láká pro změnu horolezce. Na vrcholcích jednotlivých kamenných skupin lze najít zvláštní kameny ve tvaru psa nebo třeba čajníku. Návštěvník hor se ocitá neustále před neobvyklým místem připomínajícím třeba těžbu mlýnských kamenů v Jonsdorfu, kterou se obec proslavila už v polovině šestnáctého století.

Zajímavou skalní skupinou jsou Jeptišky neboli Nonnenfelsen. Místo, kam rádi turisté zavítají pro krásnou vyhlídku nad restaurací s výhledem do kraje a obzvláště strmým schodištěm a sestupem do údolí. Poblíž Jonsdorfu najdete i přírodní divadlo, kde se v létě odehrávají přestavení podle spisovatele indiánek Karla Maye. Neobvyklým tvarem se vyznačuje skalní vyhlídka Töpfer neboli Hrnec.

Rázovitá je také okolní krajina

K nejčastěji navštěvovaným místům patří Oybin s horským kostelem, katedrálou ze 14. století, vybudovanou kameníky z dílny Petra Parléře, ruiny kláštera celestýnů. Atraktivním se stal v nedávné době jonsdorfský Motýlí dům. V Jonsdorfu koncertoval před lety pravidelně v hotelu Jonas se svou romskou cimbálovou kapelou Dušan Kotlár.

V okolí je několik muzeí, z nejznámějších v Seifhennersdorfu pražského loupežníka Karáska, v Grossschönau panenek a motocyklů, na Oybinu Karla IV. Vedle muzeí zde najdou Češi také památky na úspěšné emigranty po třicetileté válce. Všechny obce v horách mají svůj typický ráz podstávkových domů s upravenými zahrádkami a perfektními komunikacemi. K posezení lákají četné restaurace nebo i malé krámky.

Oblast navštěvuje dvakrát do roka císař Karel IV. Mimo to se zde konají rytířské turnaje, řada výstav i různých koncertů, z nichž nejoblíbenější jsou na Oybinu. Zážitkem je cestování vláčkem s parní lokomotivou ze Žitavy do Oybinu nebo v Jonsdorfu. Žitavské hory jako Chráněná krajinná oblast jsou po celý rok přitažlivým koutem, snadno dosažitelným jak po železnici, tak vlakem nebo pěšky z Hrádku nad Nisou.

Užitečné informace

- Běh a pochod Žitavskými horami je obrovským turistickým srazem, na který přijíždějí sportovci z různých míst Německa, ale i dalších zemí, především Češi a Poláci. Koná se vždy poslední neděli v dubnu, letos již 10. ročník připadá na 27. a 28. dubna. Zahájení je pro rodiny v sobotu odpoledne a hlavní putování a běhání se koná v neděli od osmi hodin, kdy na trasy vyrážejí turisté a následně pak vybíhají běžci.

- Pro pamětníky začátků žitavských pochodů, kdy se začínalo v centru města, vojáci vařili v kotli ajntopf a startovné stálo tři marky (tehdy devět korun), připravili organizátoři historický dvaadvacetikilometrový pochod z původního místa startu k hrádecké Kristýně, dále vesnicí Hartau k České bráně a podél hranice až ke Krkavčím kamenům. Odtud do jonsdorfského parku poblíž radnice. Startovní číslo nahradí jízdenku na oybinskou úzkokolejku, kterou se pochodníci budou vracet do Žitavy.

- Všichni účastníci obdrží pamětní list a upomínkový dárek. Startovní čísla budou současně losy a v tombole bude nejcennější kvalitní horské kolo, které věnoval pivovar z nedalekého okolí. Vítězové studentského a firemního týmu obdrží zvláštní cenu ve formě kovové plastiky, kterou navrhl a zhotovil liberecký umělecký kovář Martin Dräger.

Zpracoval Milan Turek

Autor: Redakce

12.4.2013
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Odborný pracovník 25 000 Kč

Specialisté v oblasti podnikové ekonomie Projektový/á ekonom/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost MemBrain s.r.o. je součástí skupiny MEGA, předního světového dodavatele elektromembránových technologií, odpovědnou za výzkum a vývoj nových technologií. Do svého týmu hledá vhodného pracovníka na pozici projektového ekonoma, který je členem dílčích projektových týmů a spolupodílí se na řízení, kontrole a plnění cílů přidělených projektů. Hlavní odpovědností je finanční řízení jednotlivých projektů financovaných z vlastních či veřejných finančních prostředků. Pozice je vhodná pro absolventa., Náplň práce:, -Finanční řízení a administrace výzkumně-vývojových a inovačních projektů, -Příprava podkladů pro nové inovační a investiční projekty , -Komunikace a spolupráce s poskytovatelem dotace, hlavním řešitelem a členy řešitelského týmu, -Komplexní sledování možností a strategii získání finančních zdrojů na řešení projektů z dotačních programů ČR a EU popř. jiných zdrojů, -Kontrola dodržování podmínek spojených se statutem výzkumné organizace, -Spolupráce na udržování a rozvoji partnerských vztahů s tuzemskými a zahraničními partnery v oblasti inovací a společných projektů, Požadujeme:, -VŠ vzdělání - ekonomické zaměření , -Dobrá znalost anglického jazyka , -Dobré organizační a komunikační schopnosti, -Schopnost vlastního úsudku, zodpovědnost, pečlivost, -Schopnost týmové práce, -Dobrou znalost MS Office (Word, Excel, PowerPoint, Outlook) , -Schopnost plnit více rozdílných úkolů najednou, -Řidičský průkaz sk. B , Výhodou je:, -Orientace v dotačních projektech EU a ČR, zejména MPO, MŠMT, TAČR, -Zkušenosti s přípravou přihlášek projektů a finančním řízením a administrací projektů , -Znalost dalšího jazyka (RJ, NJ), -Praxe na obdobné pozici, Nabízíme:, -Zázemí rychle se rozvíjející ryze české společnosti s vlastními výrobky a unikátním "know-how", -Zajímavou práci v perspektivním oboru s možností dalšího profesního rozvoje, doplňování odborných a jazykových dovedností, -Příjemné pracovní prostředí, moderní vybavení, -Příspěvek na firemní stravování, týden dovolené navíc, cafeterii Edenred, příspěvky na penzijní připojištění, telefon i k soukromým účelům, odměny k pracovním a životním jubileím, služební byty., Místo výkonu práce: Stráž pod Ralskem , Termín nástupu: možný ihned příp. dle dohody; jedná se o zástup za mateřskou dovolenou., Nabízená mzda: 25.000,- - 30.000,- Kč, Pokud Vás naše nabídka zaujala, zašlete nám Váš životopis včetně motivačního dopisu na kariera@membrain.cz, kontaktní osoba paní Lenka Košatová.. Pracoviště: Membrain, s. r. o., Pod Vinicí, č.p. 87, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Lenka Košatová, kariera@membrain.cz.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič autobusu 25 000 Kč

Řidiči autobusů v dálkové přepravě osob Řidič autobusové dopravy. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Firma COMPAG, která je součástí mezinárodního koncernu BRANTNER a má dlouholetou tradici v poskytování komunálních služeb v oblasti odpadového hospodářství ne českém trhu, hledá vhodného kandidáta na pozici ŘIDIČ AUTOBUSOVÉ DOPRAVY, Požadujeme:, -Řidičské oprávnění D (digitální karta řidiče výhodou), -Platný profesní průkaz, psychotesty, -Zodpovědnost, spolehlivost a flexibilitu, -Vysoké pracovní nasazení s přirozenou chutí pracovat, -Máme zájem o dlouhodobou spolupráci, nástup možný ihned, Nabízíme:, -Práce v jednosměnném provozu, -HPP, -Zaškolení a zákonná školení, možnost zvyšování kvalifikace, -Adekvátní finanční ohodnocení: bonusy/prémie, -Firemní benefity, První kontakt emailem!. Pracoviště: Compag cz s.r.o., V Lukách, č.p. 95, 471 24 Mimoň. Informace: Petr Snopek, snopek@compag.cz.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 12 200 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Dámská/ pánská krejčová/krejčí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jsme firma zabývající se šitím dámské a pánské konfekce, speciálních oděvů pro armádu, policii a hasiče., NABÍZÍME PRÁCI: vyučeným švadlenám/krejčím, vhodné i pro osoby se zdravotním postižením, dle možností, a nebo nevyučeným s praxí v oboru. Jedná se o práci v sedě s možností střídat pracovní pozice. , POŽADUJEME: znalost technologie šití, šicích strojů, kladný vztah k šití oděvů, manuální zručnost a kvalitně odvedenou práci NABÍZÍME: jednosměnný provoz s možností posunutí prac.doby (pro rodiče s malými dětmi, dojíždějící), možnost zkráceného úvazku na 7,5 hod./den, úkolovou mzdu 12.200,-Kč až 16.000,- Kč , KONTAKT: pouze po telefonické domluvě mezi 9 a 15h, anebo e-mailem zašlete svůj životopis s tel. kontaktem na Vás. VHODNÍ UCHAZEČI BUDOU POZVÁNÍ NA ŠICÍ TEST., Vhodné i pro absolventy, i pro cizince.. Pracoviště: Bohemia - fashion s. r. o., Hálkova, č.p. 838, 473 01 Nový Bor. Informace: Martina Alice Hnídková, m.fodorova@bohemia-fashion.cz,.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 16 000 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) Dispečer tísňové péče. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní místo je vhodné i pro osoby se zdravotním omezením nebo v invalidním důchodu., Jedná se o 12-ti hodinové směny (denní/noční)v režimu krátký/dlouhý týden. Je možný i poloviční úvazek - 6-ti hodinové směny., Náplní práce je obsluha pultu tísňové péče, na který jsou připojení klienti, především senioři., Osvědčení "Pracovník v sociálních službách" výhodou. , Požadujeme znalost práce na PC (word, excel, e-mailová korespondence), psychická odolnost, vstřícnost, komunikativnost, flexibilita, pečlivost a dobrý vztah k seniorům., Více informací na www.andelstrazny.eu. Pracoviště: Anděl strážný, z.ú. - česká lípa, 5. května, č.p. 797, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Radka Lesage, +420 778 411 799.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mše. Ilustrační foto.

V Náhlově oslaví už po desáté zdejší Horní vsi

Hana Mrklasová.
9

Hana Mrklasová si splnila sen. Otevřela si vlastní květinářství

Převážela z Polska léky, měly posloužit při výrobě drog

Liberecký kraj – Pořádnou alergii by musela mít pětadvacetiletá žena z Královéhradeckého kraje, aby spotřebovala všech 5200 tablet léku Cirrus. S igelitkou plnou antialergika vezeného z Polska ji zadrželi celníci v Hrádku nad Nisou.

Flašinetáři to „roztočili“. 9. ročník mezinárodního festivalu trval dva dny

Liberecký kraj – Na sever Čech se sjeli flašinetáři z několika zemí. 

ANKETA: Zaostřeno na krásu Jizerských hor. Pomozte vybrat tu nejlepší fotografii

Jizerské hory /GALERIE, HLASOVÁNÍ/ – Oblíbená fotosoutěž Zaostřeno na Jizerky se letos vrací zpět, tentokrát poosmé. Po celou dobu letních prázdnin mají čtenáři Libereckého deníku šanci vybírat nejkrásnější fotografii Jizerských hor. 

O víkendu se poběží RunTour

Liberecký kraj – V Liberci se v sobotu poběží 7. ročník seriálu běžeckých závodů Česká pojišťovna RunTour. Účastníky čeká běh lesním terénem kolem zoologické zahrady a údolím Jizerského potoka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT