Skok do ledové vody, záchrana sebevraha a vyprošťování mladíků z havarovaného auta. Za tyto činy rozdal v úterý v aule liberecké Technické univerzity policejní prezident Tomáš Tuhý medaile policistům Libereckého kraje.

Příběh první: Auto na střeše

10. prosince jsou všichni policisté v kraji na nohou. Policie pořádá manévry kvůli vysoce rizikovému utkání Slovanu s Olympique Marseille. Posádka policejního vozu míří krátce před osmou z České Lípy do Liberce. V Jablonném v Podještědí vjede před jejich očima Škoda Octavie velkou rychlostí do zatáčky, dostane smyk a auto, v němž cestují tři mladíci, skončí na střeše. Zakrátko začne být ve vozidle cítit benzín a hrozí výbuch.

„Cestujícím se sice podařilo rozepnout si pásy, ale dveře už otevřít nemohli," vysvětlil nadporučík Jakub Musil, jeden ze čtveřice policistů, kteří mladíky z auta zachránili. Všichni tři cestující z nehody vyvázli bez zranění. Všichni ocenění policisté dostali medaile krajského policejního ředitelství LK.

Automobil, z něhož policisté zachránili tři mladíky.

Příběh druhý: Sebevrah v okně

Večer 5. ledna v okně ve čtvrtém patře ve Stráži pod Ralskem balancuje v nebezpečných pozicích na parapetu asi čtyřicetiletý muž. Vyděšení lidé volají na pomoc policii. Ta je na místě asi za čtyři minuty. Jeden z přivolaných policistů praporčík Michal Remiáš muže visícího z okna zná a podaří se mu s ním navázat kontakt. Přestože muž stále vyhrožuje, že se pustí a že nikoho v uniformě nechce vidět, podaří se Michalu Remiášovi po nekonečných patnácti minutách jej přesvědčit, aby si o problému pohovořili uvnitř bytu.

„Bylo to mé první vyjednávání se sebevrahem. Žádné školení nemám, myslím, že v tomto případě pomohlo, že jsem muže znal," vysvětlil Remiáš těsně po skončení ceremoniálu, na kterém obdržel medaili. Českolipský policista byl oceněn zejména za svou profesionalitu.

Příběh třetí: Auto v náhonu

Je 5. února krátce před devátou večer. Policie přijímá hlášení, že do řeky Jizery v Železném Brodě sjelo auto. Po dvou minutách je na místě policejní hlídka. Mladý nadstrážmistr Antonín Landiga sundává opasek a skáče do ledové vody, která může mít kolem čtyř stupňů. Snaží se zjistit, zda je někdo ve voze. Silný proud mu však nedovolil vyprostit řidiče a kolegové jej museli vytáhnout.

Tento příběh nemá šťastný konec, řidič zahynul. Hrdinství mladého policisty však bylo řádně oceněno. „Nemyslím, že jsem hrdina. Na mě je to až moc velký humbuk, ale beru to jako poděkování a motivaci do další práce," vyjádřil se oceněný Antonín Landiga. Podle jeho slov by se do vody vrhl znovu. „Když jde o lidský život, moc nepřemýšlíte," dodal a šel si pro medaili.

Medaili za zásluhy o bezpečnost v úterý převzal šéf českolipských policistů Petr Rajt.Medaile za věrnost a zásluhy

Policejní prezident Tomáš Tuhý předal v Liberci také medaile za věrnost a za dlouhodobé příkladné osobní služební úsilí a iniciativu. Z jeho rukou ji za zásluhy o bezpečnost převzal například Petr Rajt, vedoucí územního odboru v České Lípě.

Za dlouhodobé a příkladné plnění služebních povinností obdrželi „medaili za věrnost I. stupně" Jan Chromáček ze služby kriminální policie a vyšetřování a dopravní policista Pavel Kasten.

Za mimořádné pracovní výsledky byli oceněni „medailí za zásluhy o bezpečnost" také pracovníci českolipské kriminální policie Hynek Tichý, Petr Král, Roman Smolka a Michal Hložný. Dále vedoucí oddělení hlídkové služby Martin Voska a policista ze skupiny základních kynologických činností KŘP Libereckého kraje Josef Šmejkal.