VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zadlužení Libereckého kraje kleslo loni na 1,02 miliardy korun

Liberecký kraj - Na konci loňského roku kleslo zadlužení Libereckého kraje na 1,021 miliardy korun. Na každého z 438.700 obyvatel tak kraj dluží 2327 korun.

10.3.2015 1
SDÍLEJ:

Město LiberecFoto: Jiří Částka

Celkový dluh je o 11 procent nižší než na konci roku 2013, kdy zbývalo splatit 1,152 miliardy. Informoval o tom náměstek hejtmana Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj). Další úvěry vedení kraje neplánuje, zadlužení by se mělo dál snižovat, do roku 2018 zhruba na 600 milionů korun.

Loňské hospodaření Libereckého kraje skončilo s více než 24milionovým přebytkem. Podle předběžných informací dosáhly příjmy kraje 7,02 miliardy korun a výdaje byly 6,99 miliardy. Investiční akce a projekty spolufinancované z evropských fondů se podle Pietera podařilo financovat z vlastních prostředků bez dalšího zadlužování. K největším investicím patřilo mimo rekonstrukcí silnic zateplení českolipské nemocnice za 126 milionů korun. Nákup bývalého areálu Výzkumného ústavu textilních strojů za 120 milionů nebo výstavba lůžkového hospice za 109 milionů korun.

Za dobré výsledky vděčí kraj lepším daňovým příjmům, ale také výrazným úsporám. Celkové daňové příjmy kraje dosáhly 2,378 miliardy korun a byly o 173 milionů vyšší, než se předpokládalo. Výdaje na provoz krajského úřadu, osobní výdaje zastupitelstva a zaměstnanců krajského úřadu a výdaje krajských odborů se podařilo snížit o 50 milionů korun. "Díky těmto úsporám můžeme dodatečně podpořit své investiční a rozvojové aktivity v letošním roce částkou téměř 220 milionů korun," dodal Pieter.

Liberecký kraj počítá v letošním roce s příjmy a výdaji 2,366 miliardy korun. Rozpočet je zhruba o sto milionů korun vyšší, než byl původně ten loňský. Stejně jako loni se ale během roku zvýší na zhruba sedm miliard korun díky dotacím na školství a sociální věci, ale také investičním dotacím z evropských a státních fondů. Do investic půjde kolem 1,5 miliardy korun, nejvíc peněz je určeno na dokončení rekonstrukcí silnic poškozených povodní v roce 2010 a na opravy krajských komunikací. Na splátkách úvěrů včetně úroků zaplatí letos kraj 119 milionů korun.

Autor: ČTK

10.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení