Ubytovatelé v kraji hlásí vysokou obsazenost. Třeba oblíbený čtyřhvězdičkový hotel Sklář v Harrachově je už teď v polovině června na prázdniny z 80 procent obsazený. Podobně je na tom hotel Berg u Máchova jezera. Obsazené jsou už většinou také chatky v kempech, volná místa je ale stále možné najít.

Velký zájem je letos rovněž o ubytování v Jizerských horách. „Zatímco v minulosti ale dávali klienti většinou přednost ubytování v apartmánech, letos chtějí většinou penziony a hotely se stravováním, nechtějí si vařit," řekla pracovnice Informačního centra v Bedřichově. V Jizerských horách však podle ní tvoří 90 procent ubytovacích kapacit právě apartmány, penziony. Hotely, které služby nabízejí, se proto rychle plní.

Převažují Češi

Rostoucí zájem hostů o vyšší úroveň služeb potvrzuje i ředitel hotelu Sklář v Harrachově Marian Novotný. „Zbývá nám na léto zhruba 20 procent kapacity, většina míst je rezervovaných," řekl. Převažují Češi, zejména rodiny s dětmi. Zatímco ještě loni tvořily v létě české rodiny zhruba 55 procent klientely, letos už je to podle Novotného přes 70 procent. „Svou roli zřejmě hraje situace ve světě, lidé se bojí cestovat k moři jako dřív, raději chtějí zůstat doma," poznamenal. Hosté většinou volí kratší pobyty kolem tří až čtyř dnů.

Vysokou obsazenost má i čtyřhvězdičkový hotel Berg u Máchova jezera, který získal letos ocenění v soutěži nejoblíbenějších hotelů Czech Hotel Awards. „Většinou býváme vyprodání na dva tři týdny dopředu, zájem hodně roste," uvedl majitel hotelu Tomáš Čermák. Klientelu hotelu tvoří ze 70 procent cizinci, výjimkou nejsou podle Čermáka hosté z Austrálie, Nového Zélandu, Ameriky či pobaltských republik. Češi jsou v menšině, i když v létě jich přibývá.

Musejí odmítat

Vysokou obsazenost hlásí i kempy. Třeba ve Sloupu v Čechách mají chatky plně obsazené už od března. „Většinou k nám jezdí stálá klientela, pořád ale volají zájemci o ubytování a je jich víc než v minulosti. Musíme je odmítat, místa jsou už na léto jen pro stany a karavany," řekl správce kempu Vít Černý.

Také v Sedmihorkách v Českém ráji už je kapacita chatek obsazená. „Máme volné poslední tři čtyřlůžkové chatky v prvním červencovém týdnu, a to jen proto, že odřekli rezervaci, dlouho ale určitě volné nezůstanou," sdělila pracovnice tamního kempu.

Liberecký kraj patří k oblíbeným rekreačním oblastem, lidé v létě míří do Jizerských hor a Krkonoš, ale také do Českého ráje nebo k Máchovu jezeru. K dispozici je v kraji 43.650 lůžek a 2590 míst pro stany a karavany v kempech, kterých je 70. Loni se podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) v červenci a srpnu v kraji ubytovalo bezmála 254.263 hostů, o 15 procent víc než o prázdninách 2014. Zhruba 14 procent tvořili zahraniční turisté hlavně z Německa, Polska, Nizozemska a Slovenska.