VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zájem o příspěvek na screening Downova syndromu roste

Liberecký kraj - Příspěvek na zatím nejspolehlivější metodu, se kterou se začíná už v 11. týdnu těhotenství, využilo v Libereckém kraji 112 klientek VZP.

22.9.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: čtk

Příspěvek na screening Downova syndromu využilo v Česku již bezmála tři tisíce budoucích matek. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) ho nabízí od letošního května. Největší zájem těhotných je na jižní Moravě, ve Zlínském kraji a v Praze. V Libereckém kraji o příspěvek požádalo zatím 112 žen, nejvíce v Liberci.

Lidé s Downovým syndromem mají na 21. páru chromozomů jeden chromozom navíc (místo běžných 46 chromozomů 47).

Screening Downova syndromu, nazývaný též prvotrimestrální screening, je kombinací vyšetření krve matky a podrobného ultrazvukového vyšetření plodu. Tak je možné už ve třetím měsíci těhotenství ověřit, zda dítě nebude trpět vrozenou vadou. Prvotrimestrální screening je spolehlivější než jiné doposud používané metody.

„V květnu, kdy jsme příspěvek zavedli, ho využilo 234 žen, v současné době je to již kolem devíti set žen v celé republice měsíčně," říká mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Triple testy chybují…

O screening Downova syndromu přitom těhotné stojí víc než o ostatní nabízené benefity. „Za čtyři měsíce se příspěvek dotáhl na doposud nejžádanější těhotenský benefit, příspěvek na přítomnost partnera u porodu, který od začátku roku využilo 3 073 klientek," upozorňuje Tichý.

Tabulka.Doposud se k vyloučení vrozených vad u plodu používaly zejména takzvané triple testy. Ty ovšem často ukazovaly falešně pozitivní výsledky, tedy varovaly před postižením i u zdravého dítěte. Ženy pak leckdy musely podstupovat odběr plodové vody, aby se ukázalo, že šlo o planý poplach. Jindy se stávalo, že se po negativním výsledku triple testu narodilo nemocné dítě.

…screening je spolehlivější

Prvotrimestrální screening tyto nevýhody výrazně minimalizuje. Navíc se s ním začíná už mezi 11. a 14. týdnem těhotenství namísto 16. týdne u předchozích postupů. Výsledek se žena dozví o několik týdnů dříve. Kromě vyšetření krve těhotné a výsledků podrobného ultrazvuku se do možného rizika započítává i věk matky. Vzhledem k tomu, že podíl těhotných nad 35 let stoupl za posledních třicet let z pěti na dvacet procent, a že s věkem stoupá riziko vrozených vad, má zahrnutí věku matky do kalkulace rizika nezanedbatelnou roli.

„Aby nastávající matky mohly získat příspěvek až 500 korun na prvotrimestrální screening, stačí, když se zaregistrují do Klubu pevného zdraví. Peníze jim pak vyplatíme poté, co na kterékoliv pobočce pojišťovny předloží doklad, že za vyšetření zaplatily. Nesmí být ale starší tří měsíců. Cena se pohybuje mezi 600 až 1 500 korunami," dodává Tichý.

Příspěvek na screening Downova syndromu v Libereckém kraji.

Co to je Downův syndrom?- Jedná se o genetickou anomálii každá buňka lidí s Downovým syndromem (DS) obsahuje jeden chromozóm navíc.

- K chybnému okopírování genetického materiálu dochází zcela náhodně.

- Narozením dítěte s Downovým syndromem jsou více ohroženy matky po 35. roku a otcové starší 50 let.

- Syndrom provází řada typických příznaků šikmo posazené oči, nižší postava, krátký krk, náchylnost k určitým nemocem (změněná funkce štítné žlázy, nemoci respiračního traktu, srdeční vady, snížená imunita, poruchy zraku a sluchu).

- Vždy je přítomna mentální retardace různého stupně.

- Na celém světě se každoročně rodí asi 100 tisíc novorozenců s Downovým syndromem, na každých 700 živě narozených dětí připadá jedno postižené dítě.

- V Česku se ročně narodí asi 70 dětí s Downovým syndromem (tzn. jedno nemocné dítě na 1 500 živě narozených).

Autor: Redakce

22.9.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení