Patnácté tradiční novoroční setkávání pedagogů a politiků na Kristýně se uskutečnilo začátkem letošního roku. Z jednání pětadvaceti účastníků vzešly i letos impulsy pro oblast vzdělávání v Libereckém kraji.

Zatímco v minulých letech se hledaly cesty, jak přilákat mladé lidi na školy a učiliště s technickým zaměřením, letos konstatoval například ředitel liberecké Střední školy strojní, stavební a dopravní Tomáš Princ, že zájem o strojírenské obory stoupá, a to i díky podnětům, které vzešly právě z novoročních setkávání na Kristýně.

Větší zájem o technické vzdělávání potvrdila i vysokoškolská učitelka Helena Neumannová z Technické univerzity Liberec s tím, že se musíme starat i o to, aby absolventi s technickým vzděláním nacházeli v Libereckém kraji a v Euroregionu Nisa dobré uplatnění a neodcházeli jinam.

Studenti z Bojiště pomohli Grabštejnu

Setkání se zúčastnil také sólista Opery ND v Praze Luděk Vele, tentokrát v roli patrona hradu Grabštejn. Poděkoval řediteli liberecké Střední školy Na Bojišti Zdeňku Krabsovi a jeho studentům a učňům za zhotovení stylových lamp osvětlujících vnější stěny a nádvoří hradu. „Byla to další z aktivit, které se zrodily při novoročním setkávání na Kristýně. Tentokrát bych chtěl zdůraznit výchovný dopad na žáky prvního ročníku, kteří se díky této zakázce nejen řemeslně zdokonalili, ale navíc jsou hrdí na svojí práci, která zůstane na očích veřejnosti možná po mnoho generací," uvedl ředitel Krabs.

Vladimír Ort ze vzdělávací agentury Kustod Česká Lípa, která v několika krajích úspěšně realizuje různé programy dalšího vzdělávání dospělých, uvedl, že polovina zaměstnanců nemá zájem o zvyšování kvalifikace, přestože jim zaměstnavatel vytváří podmínky pro profesní růst. Jeho názor podpořil i senátor Jiří Vosecký: „Je smutné, když se z průzkumu dozvíte, že některé děti se už v šesté třídě základní školy těší, až vyjdou školu a budou na podpoře jako jejich rodiče. Liberecký kraj proto musí hledat cesty, jak lépe motivovat mládež i dospělé ke vzdělávání a zodpovědnému přístupu k práci."