Poetické postavičky tohoto autora, jejichž dobrodružství v Německu milují děti i dospělí, se v originále nazývají Bär, Tiger, Tigerente a Günter Kastenfrosch. Česky by se jim mohlo říkat třeba Medvěd, Tygr, Tigřikachna a Vintíř Žabokvák.

Janoschovy sympatické příběhy do češtiny bohužel přeloženy zatím nebyly. Seznámit se s nimi tedy můžeme na právě probíhající výstavě na zámku Voigtsberg.

Všichni ji milují…

Tigerente (Tigřikachnu) zná v Německu opravdu úplně každý. Wikipedie ji řadí mezi bájné ptáky. Je ze dřeva, má tygří žlutočerné pruhy, modrá kolečka a provázek na tažení. „Je dřevěná, nic neumí, ani zpívat, ani skákat. A není ani bohatá," říká zelený žabák Günter Kastenfrosch (Vintíř Žabokvák), který Tigřikachnu ale nadevše miluje. „Jak úderem blesku, vše se třpytí i tříští, záblesky v duši omámí smysly jako pozlátko," nemilovat ji prostě nelze!

Ale vyprávějme celý příběh od začátku. I když, kde je vlastně začátek tohoto vyprávění?

Jak to vše začalo?

Náš příběh má začátků několik. Jedním z nich je rok 1978. Tehdy již známý německý výtvarník, spisovatel a ilustrátor, publikující pod pseudonymem Janosch, vydal dětskou knížku s názvem „Ach, jak krásná je Panama" (německy „Oh, wie schön ist Panama". Ve slovenském překladu Kataríny Széherové „Hurá do Panamy", kde měla Tygřikachna svou premiéru.

Svými postavami a příběhy Janosch okouzlil generace dětí nejen v Německu, ale i v mnoha zemích světa, jelikož jeho knížky byly přeloženy do mnoha jazyků. Hlavní hrdinové Janoschových příběhů, Medvěd a Tygr, spolu šťastně bydlí v malém domku u řeky a nemusí se ničeho bát. Jsou totiž silní. Medvěd je silný jako medvěd a Tygr je silný jako tygr. A jsou kamarádi. „Kdo má kamaráda, ten se nemusí bát vůbec ničeho," píše Janosch ve své knize.

Nádherný kreslený svět nejen pro děti

Našim sousedům Janoschovy kresby připomínají pro změnu naše kreslené postavičky, jako jsou Štaflík a Špagetka a také Křemílek a Vochomůrka. A možná to není zase tak úplně scestné srovnání. Janoschovy postavičky představují pro Německo cosi podobného, co jsou pro české publikum kresby a animované seriály Zdeňka Smetany.

Z knihy „Ach, jak krásná je Panama" vznikl v roce 1979 animovaný film a v roce 2006 příběh ztvárnil režisér Martin Otevřel pro společnost Warner Bros.

Navštivte tedy Tigřikachnu a její přátele na zámku Voigtsberg a nechte se okouzlit nádherným světem roztomilých postav.

Děti do šesti let mají vstup zdarma, rodinné vstupné stojí sedm eur. Na zámku si můžete prohlédnout rovněž výstavu koberců a sbírku minerálů.

Užitečné informace

Zámek Voigtsberg
Schloßstraße 32
08606 Oelsnitz/Vogtland

Výstava Janoschových ilustrací
Otevřeno: úterý až neděle a svátky od 11.00 do 17.00 hodin, pondělí zavřeno.

Výstava ilustrací potrvá do 3. listopadu 2013.

Vstupné: Muzeum koberců (Teppichmuseum) 3/2 eura, zámek + zvláštní výstavy (Kernburg mit Sonderausstellungen) 3/2 eura, Kombinovaná vstupenka (Kombiticket) 5/3,50 eur.

Více na: www.schloss-voigtsberg.de (DE), www.schloesserland-sachsen.de (DE)