Hlasování veřejnosti odstartujte v pátek 1. července. Postupně se každý pátek na webu Deníku představí sada fotografií, ze kterých svým hlasováním pošlou lidé do finále dvě nejlépe hodnocené. Celkově proběhne osm kol a na začátku září se finalisté utkají o vítězství ve čtrnáctidenním hlasování. Oceněný autor obdrží hodnotnou cenu od společnosti Canon a čestné místo na výstavě Zaostřeno na Jizerky. Ta bude mít koncem září vernisáž v libereckém Centru Babylon.

„Tato akce je každoročním vyvrcholením fotosoutěže. Vždy je to pěkná podívaná, a to jak díky skvělé práci nadšených fotografů, tak i přírodních fenoménů, které Jizerky nabízejí v nepřeberné množství. Je až neuvěřitelné, jak se dokáže i jinak známé místo z netradičního úhlu a při zajímavém světle zcela proměnit a ukázat úplně jinou tvář,“ sdělil ředitele Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody Ondřej Petrovský. Jeho samotného Jizerky každoročně překvapí něčím zcela novým, na co fotografové narazí.

Zoologická zahrada v Liberci
Letní sezona začala. Návštěvnosti v regionu loni kralovala liberecká zoo

Mezi pravidelné účastníky fotosoutěže, který nevynechal ani jeden ročník, patří i Roman Grebeníček. Žije v Jizerských horách třicet pět let a fotografování se věnuje přibližně sedmnáct roků. „Tyto hory jsou mojí srdeční záležitostí a myslím, že je svým pohledem mohu ostatním lidem ukázat i jinak,“ podotkl fotograf. Do kalendářů se dostalo celkem šest jeho fotografií a v 6. ročníku se snímek Krajinou ticha objevil na titulní straně kalendáře. „Mojí nejoblíbenější částí Jizerských hor jsou bučiny na severozápadě. Lokality okolo Lysích skal, údolí Velkého Štolpichu, Černého potoka a poslední dobou Smědé,“ dodal.

Kalendář číslo 12

Podvanácté spatří světlo světa benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky. Letos výtěžek z prodeje pomůže s projektem výsadeb druhově rozmanitých lesů na Liberecku. V minulosti nadace tímto způsobem pomohla se záchranou rašeliniště, aby nedocházelo k jeho odvodňování, poskytla prostředky na výsadbu desítek tisíc sazenic stromků do místních lesů nebo spolufinancovala výstavbu rybího přechodu na řece Smědé. Tištěný náklad se každým rokem navyšuje a z původních osmi set kusů se počet loni vyšplhal na celé dva tisíce.

„Z kalendáře se stala už tradiční záležitost a znám řadu lidí, kteří mají doma všechny dosud vydané a zároveň se každý rok přidávají noví zájemci. Pro mnoho firem se stal kalendář vánočním dárkem, na který si nechají dotisknout své logo a věnují ho koncem roku svým partnerům. Tímto způsobem zároveň přispívají na ochranu Jizerských hor,“ vysvětlil Petrovský.

Poštovní schránka.
Zabily je mejly. Schránky na dopisy pomalu mizí z ulic v Libereckém kraji

Do fotosoutěže se zapojil i Miroslav Stříbrný, pro kterého představuje fotografování velký koníček. Po narození první dcery si pořídil první lepší objektiv a posléze si zakoupil sněžnice, aby se mohl vydávat na putování zimními Jizerkami. „Chtěl jsem zachytit neobyčejnou atmosféru brzkého anebo posledního světla v přírodě,“ svěřil se fotograf. Za největší úspěch v soutěži považuje dva snímky v jednom kalendáři, z toho jeden na titulní straně.

Fotografická soutěž Zaostřeno na Jizerky byla poprvé vyhlášena v roce 2011. Od té doby bylo přihlášeno 2 349 snímků a vydáno 15 500 kalendářů. S myšlenkou jejího pořádání přišel předseda správní rady nadace František Pelc. Do soutěže se hlásí fotografové nejen z Čech, ale i zahraničí.