Nejčastěji užívanou návykovou látkou je v Libereckém kraji jednoznačně alkohol, následuje nikotin a až na třetím místě jsou drogy. Vyplynulo to ze setkání odborníků, kteří se závislostem profesně věnují řadu let. Co se týče nelegálních drog, vede v Libereckém kraji jednoznačně marihuana a pervitin. Naopak velmi málo se objevuje závislost na kokainu nebo opiátech.

Marihuanu kouří už děti ze základek

Problémem začíná být především snižující se věk uživatelů drog. „Z údajů, které máme z roku 2012 k dispozici z celé republiky, vyplývá, že už v šestnácti letech má zkušenost s konopím každý druhý středoškolák," podotýká Vlastimil Nečas z Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti Úřadu vlády. Podle Pavla France z Policie ČR je situace ještě horší. „Dostávají se k nám případy, kdy marihuanu užívají už i čtrnáctileté děti. Je to dáno nejen snadným přístupem k droze, ale i postojem společnosti. Převládá totiž názor, že jde o drogu téměř neškodnou, s čímž korespondují i časté debaty a snahy o její legalizaci," říká.

Právě užívání drog u mladistvých je podle Nečase jedním z obrovských problémů. „Protože se ukazuje, že čím později se dostanou mladí do kontaktu s jakoukoli návykovou látkou, tím je menší pravděpodobnost, že budou závislí nebo budou mít problémy," říká. Společným cílem odborníků by tak podle něj mělo být jednak co nejvíce kontakt mladých lidí s drogou oddálit nebo je alespoň zachytit co nejdříve do specializované péče. Nicméně myslet si, že marihuana, potažmo konopí, je problémem jen mladých lidí, je zcestné. „Zkušenost s ní má třetina všech lidí v celé republice. A jedná se u nás o dominantní drogu," říká Nečas.

České specifikum – pervitin

Dalším problémem v oblasti drog, se kterým se Liberecký kraj a potažmo celá republika potýká, je užívání pervitinu. „To je vzhledem k okolním zemím a celé Evropě takové české specifikum. Nikde jinde není tak oblíbený, jako u nás," říká Nečas.

Právě nitrožilní aplikace takzvaných tvrdých drog, u nás především pervitinu, s sebou přináší řadu rizik. „Je to způsobené třeba i mýty mezi narkomany. Například se mezi nimi traduje, že když bude mít každý svou injekční stříkačku, nemůže se nakazit žádnou nemocí. Jenže když používají vodu ze stejné nádoby, nákaza hrozí," uvádí jeden z příkladů Pavel Pech z organizace Most k naději, který vede terénní program.

Narkomani tak mezi sebou často šíří například různé typy žloutenky a rizikem mohou být i pro běžnou populaci. „V honbě za penězi na další dávku využívají například i plateb za odběr krve a plazmy. Jenže i když je systém kontroly krve precizní, každým rokem se objevují nové nemoci, které jsou přenášené krví. Troufám si proto říct, že v případě uživatelů drog darujících krev a plazmu může jít o časovanou bombu," říká rozhodně vedoucí protiepidemiologického odboru Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Jana Prattingerová.

Počet závislých? Nezjistitelný

V Libereckém kraji je v současné době evidováno na 1750 problémových uživatelů drog. Číslo je vyšší než v předchozím sledovaném období. Jde ale jen o vrchol pyramidy, zlomek z reálného počtu. „Ten se ale nikdy zjistit přesně nepodaří. My máme jen údaje o těch, kteří vyhledali nějakým způsobem pomoc nebo byli zachyceni kvůli zdravotním potížím," říká krajská protidrogová koordinátorka Jitka Sochová.

Přestože může být vyšší počet zachycených závislých způsoben i lepší prací organizací, které se snaží lidem s drogovou závislostí pomoci, rozhodně to není jen tím. „Jejich počet prostě stoupá. Nejvíce jich na Liberecku evidujeme v Liberci a Frýdlantu. Všem se snažíme nabídnout pomoc buď v našem K-centru nebo při terénní práci," uzavírá Pech.