Když odjížděl do Anglie, hrozilo mu jako Romovi větší nebezpečí spíš na severu Čech než v tolerantní britské metropoli. To liberecký policista Petr Torák, který slouží u britské policie, ještě netušil, že se v jeho nové vlasti odehrají tři teroristické útoky během pouhých tří měsíců.

„Všichni jsme šokovaní a znechucení zároveň. Pro nás, pro policisty, to znamená více práce, to se dá očekávat. Pracujeme více hodin denně," uvedl Torák pro Český rozhlas. Při posledním tuto sobotu v Londýně se policistům podařilo teroristy zneškodnit během osmi minut.

„Ta rychlost mě nepřekvapuje, policie je dobře připravená a trénink je důsledný," dodal liberecký rodák.

Reagoval také na fakt, že policisté v ulicích nejsou zpravidla ozbrojeni. Kromě neprůstřelné vesty jen obušek, pepřový sprej. Střelnou zbraň má jen minimum z nich. Torák je podle rozhovorů, které uvedl bezprostředně po útocích přesvědčen, že zbraně by útočníky neodradily. „Spíš by se to dalo zneužít, zbraně se mohou ztrácet, být ukradeny či použity proti policistovi," uvedl z Británie pro rozhlas. Teroristický útok je podle něj jen otázkou času. Ve střehu je podle něj nejen policie, ale i nemocnice, hasiči a další složky, které jsou připraveny pomoci. Petr Torák odešel z Liberce v roce 1999. Žije ve městě Peterborough, kde pracuje u policie. V roce 2015 získal Řád britského impéria.

Teror v Londýně: Tři útočníci, vůz a dlouhé nože

Blížili se, pak se rozběhli a spustili pokřik: To je pro Alláha. Viděl jsem, jak napadli noži dívku, bodli ji snad desetkrát nebo patnáctkrát. Snažil jsem se jim v tom zabránit, začal jsem po nich házet lahve a židle, abych je zastavil."

Zranění kvůli panice i humor Hrozba terorismu ovlivnila během víkendu i dvě masové akce konkrétně německý třídenní rockový festival Rock am Ring v Nürburgu a přenos finále Ligy mistrů v italském Turíně. Německý festival, kam se sjelo na 90 tisíc lidí, nechala v pátek večer vyklidit policie, protože obdržela informace o možném útoku. Ty se ale nepotvrdily a festival v sobotu pokračoval. Někteří návštěvníci přijali vyklizení s humorem a zpěvem „Teror je na h…o, šalalala." Žádná panika. V Turíně došlo k horší situaci. Mezi tisíci fanoušků, kteří sledovali utkání na náměstí Piazza San Carlo, došlo krátce před koncem zápasu k panické masové tlačenici. Způsobil ji zřejmě výbuch pyrotechniky, který lidé zaměnili za bombový útok. Při následném úprku z náměstí bylo zraněno přes 1400 osob. Sedm lidí včetně sedmiletého chlapce je podle policie v kritickém stavu.

Tak popsal svědek jménem Gerard podle stanice BBC teroristický útok, k němuž došlo v sobotu kolem desáté večer v Londýně v blízkosti Londýnského mostu. Útoku padlo za oběť nejméně sedm lidí, dalších 48 bylo zraněno, z toho 21 zůstávalo ještě včera večer v kritickém stavu.

SPOJILI DVA ÚTOKY

Celá teroristická akce zkombinovala dva druhy útoku. Tři pachatelé při ní použili nejdřív dodávku, kterou najeli ve vysoké rychlosti přímo do chodců. Poté vyskočili s noži a zaútočili nejdřív na lidi, které přejeli. Následně se rozběhli do nedaleké čtvrti Borough Market s řadou barů a restaurací. Ty byly v tu dobu plné lidí, kteří se bavili a sledovali finále Ligy mistrů mezi kluby Real Madrid a Juventus Turín. Teroristé zde pokračovali v útoku, při němž bodali do lidí dlouhými noži.

Po osmi minutách zastavila vražedné řádění policie, která všechny tři teroristy zastřelila.

Začátek útoku popsal BBC muž jménem Eric. „Viděl jsem, jak bílá dodávka porazila několik chodců. Zastavila a vystoupili z ní tři muži. Myslel jsem, že těm sraženým pomohou, ale oni je místo toho začali kopat, mlátit a vytáhli nože. Bylo to vyložené běsnění," řekl. Reportérka BBC Holly Jonesová, která byla na mostě v době útoku, uvedla, že dodávka jela rychlostí „pravděpodobně 50 mil za hodinu (asi 80 km/h)". „Najela do zhruba pěti nebo šesti lidí," řekla Jonesová.

RYCHLE NA MÍSTĚ

Další svědci hovořili o následném zásahu policie i záchranné služby, k němuž došlo v neobyčejně krátké době: do šesti minut po zahájení útoku byla na místě záchranka, po osmi minutách policisté. Italský fotograf Gabriele Sciotto, který sledoval fotbal v restauraci Wheatsheaf, oznámil, že viděl, jak policie zastřelila tři muže těsně u této restaurace. „Všichni byli střeleni během dvou až pěti vteřin," řekl Sciotto BBC. Ten také pořídil snímek všech tří zabitých teroristů. Na fotce byly vidět i atrapy výbušnin, kterými byli opásáni.

Návštěvníkům restaurací policie nejdřív nařídila, aby zůstali uvnitř, po likvidaci útočníků pak museli vyjít a s rukama za hlavou opustit oblast.

PŘITVRDÍME, NAZNAČILA PREMIÉRKA

K útoku se v neděli vyjádřila většina britských i světových politiků. Podle britské premiérky Theresy Mayové jde o nový trend v oblasti terorismu. „Teroristé se vzájemně inspirují a používají nové způsoby." Jako nutná protiopatření Mayová zmínila boj proti „zvrácené ideologii zla" a potřebu hájit britský pluralismus, dále nutnost regulovat na mezinárodní úrovni internet, aby se nestával „líhní extrémistů", potřebu udělat víc k rozpoznávání a potlačování extremismu v celé britské společnosti a nutnost přezkoumat strategii boje proti terorismu.

K útoku došlo krátce před předčasnými parlamentními volbami, které se uskuteční ve čtvrtek. Podle premiérky nebudou odloženy: „Nikdy nedovolíme, aby násilí narušilo demokratický proces."

Koncert pro oběti. Zpěvačka se vrátila do Manchesteru

Necelé dva týdny po sebevražedném bombovém útoku, k němuž došlo po jejím koncertu v anglickém Manchesteru, se americká zpěvačka Ariana Grande včera do tohoto města vrátila aby novým koncertem uctila památku obětí. Podle svého prohlášení jej uspořádala i navzdory útoku v Londýně, za jehož oběti se modlí. „Nesmíme se bát. V úctě ke všem obětem tady i po celém světě spojíme své hlasy a budeme zpívat," prohlásila Grande. Manchesterská policie slibovala zajistit na akci bezpečnost. Koncert pro 50 tisíc lidí měl na programu i vystoupení řady dalších umělců včetně Robbieho Williamse, Justina Biebera, Coldplay či dětí z místní školy. Zájem byl obrovský. Prodalo se 35 tisíc vstupenek za 40 liber (asi 1200 korun). Dalších 14 200 volných lístků dostali účastníci původního koncertu. Výtěžek jde na pomoc rodinám obětí.

Hrdinové večera: Policie, záchranka, kuchař bojovník i obětaví taxikáři

Londýn První zprávu o útoku na Londýnském mostě obdržely britské bezpečnostní složky ve 22.08 londýnského času, všichni tři útočníci byli zneškodněni o osm minut později. Rychlý zásah britských policejních i záchranných služeb si získal pozornost i úctu na celém světě. Podle Petra Toráka, Čecha sloužícího v řadách britské policie, jde o důsledek precizní přípravy. „Ta rychlost mě nepřekvapuje, policie je dobře připravená a trénink je důsledný. Teroristický útok je jen otázkou času, proto je policie ve střehu. Připravují se nejen policejní složky, ale i nemocnice, požárníci a všechny složky, které mohou pomoci," uvedl Torák pro Český rozhlas.

Uznání se dostalo také solidaritě londýnských firem i občanů, kteří si začali pomáhat navzájem. Hvězdou se stal rumunský kuchař, který vtáhl asi 20 prchajících do pekařství, v němž pracuje, a navíc zasáhl jednoho z útočníků bedýnkou. Podobně se zachovala i jedna žena, která zablokovala dveře restaurace a na chvíli tak zabránila útočníkům, aby vnikli dovnitř. Podle svědka, řidiče taxíku, tak zachránila až 20 lidí, kteří mezitím utekli zadním vchodem. Chválu sklidili i taxikáři, kteří z místa zdarma odváželi lidi. Kamarádky Holly Robinsonová a Mary Lynchová zase nabídly lidem, kteří se nemohli dostat do svých příbytků, možnost přespání u sebe doma. Nabídku využil dvaadvacetiletý George Moss, kterému zablokovaly cestu domů policejní vozy.