Začněme jedním nad slunce jasným faktem. Zdeněk Svěrák je mimořádný. Právě dnes, v pondělí 28. března, slaví osmdesátiny. Gratulujeme!

A přidejme i druhý fakt. Zdeněk Svěrák je tak trochu také Žatecký, tedy náš. Žatec totiž sehrál velmi důležitou roli na jeho životní cestě, po pedagogické škole tam začal učit, několik let tam žil, pokoušel se o první dramatické pokusy, ve městě chmele se mu také narodily obě děti.

Čtěte také: Jan Svěrák: Tatínka potěšíte, když přinesete historku nebo dobrý vtip

„Žatec mám moc rád a mám na něj spoustu krásných vzpomínek. Vždyť se mi v Žatci narodily obě děti, Hanička i Honza. Odstartovala tam moje učitelská kariéra, strávil jsem tam čtyři první učitelské roky, na taková místa a zážitky se nezapomíná," vzpomínal oslavenec v jednom z nedávných rozhovorů, které poskytl Deníku na téma Zdeněk Svěrák a Žatec.

Zdeněk SvěrákNarodil se 28. března 1936 v Praze, kde také vystudoval pedagogickou fakultu. Poté odešel na začátku šedesátých let se svou ženou Boženou učit do Měcholup, odkud na pár let přešel na žatecké gymnázium.

Pak už ale jeho cesta vedla k umění. Ze Žatce šel do rozhlasu, kde byl spoluautorem legendární Nealkoholické vinárny U Pavouka, ve které se zrodil i nápad s Járou Cimrmanem.

Je scénáristou, autorem divadelních her, hercem, tvůrcem písní. Z jeho dílny pocházejí skvosty jako Vesničko má středisková, Vrchní prchni, Kulový blesk, Jáchyme, hoď ho do stroje, Marečku, podejte mi peru, Kolja, Obecná škola, Vratné lahve a další.

Žil v Žatci sice jen chvilku, pár roků na začátku šedesátých let, ale do srdcí lidí se stačil zapsat. Dodnes na něj v Žatci srdečně vzpomínají jeho žáci, po městě kolují historky a vzpomínky. Také jeho bývalí kolegové se nechávali slyšet, že v učitelském sboru od začátku vyčníval.

Vzpomínání…

„Vzpomínám na přátele, první vlastní byt v Podměstí, studenty a studentky, překrásné náměstí. Ten pocit z náměstí mi ale trochu kazí vzpomínka na povinné průvody, které tam vždy končily," usmíval se Zdeněk Svěrák při myšlenkách na začátek šedesátých let, kdy s manželkou přišli do města.

Po vysoké škole si tehdy s manželkou Boženou řekli při umisťování: „Kamkoli, ale hlavně spolu." A tak se dostali právě do Žatce.

S jeho jedinečným laskavým humorem, písničkami a příběhy žijí už desítky let děti i dospělí. Jeho fanoušky jsou babičky, střední generace, ale i náctiletí. Jeho čeština je nezaměnitelná, je dramatikem, scénáristou, hercem, autorem písní a také stvořitelem našeho největšího génia Járy Cimrmana. Zdeněk Svěrák je podepsán pod skvělými filmy. Koljou, Vesničkou mou střediskovou, napsal Vrchní prchni a další a další klenoty.

První dramatické pokusy ale přišly na svět v Žatci. S žáky tehdy dělal večery poezie. Jeho první show, kterou přivedl na svět, se jmenovala Proč želva nemá uši.

Ale zpět do školy. První „štaci" absolvoval Zdeněk Svěrák s manželkou v Měcholupech na základní škole. Pak sám přešel do Žatce. „Po škole jsme s manželkou začali učit v Měcholupech, pak jsem krátce byl na škole v Žatci v Komenského aleji. Jenže to byly obě základní školy, kde jsem měl trochu problémy s kázní, já na ně neuměl být přísný. Neuměl jsem si kázeň moc udržet," smál se po letech.

Popřejte oslavenci s Deníkem! Napište nám. 

Poté už ale přišel Zdeněk Svěrák na žatecké gymnázium, kde také dva roky učil. „Pak na gymnáziu v Žatci se mi ale splnil sen, tam jsem vždycky chtěl učit. Přestaly problémy s kázní, studenti byli ukáznění. Najednou jsem se mohl radovat z učení, bavilo mě to," pokračoval ve vyprávění Zdeněk Svěrák.

Zdeněk Svěrák s mažoretkami z Postoloprt, které několikát v Praze zahajovaly charitativní Běh pro Paraple.„Pro děti jsem byl Přítel Bobulka, říkaly mi tak. Přítel proto, že jsem jim pořád říkal přátelé. A Bobulka? Jednou jsem vykládal o chmelu a říkal jsem, že má bobulky. Jenže studenti v Žatci věděli o chmelu daleko více než já, věděli, že chmel má šišky. A pak už mi Bobulka zůstal," vyprávěl na jedné z besed se studenty právě „jeho" školy.

Svůj první společný byt si s manželkou Zdeněk Svěrák zařídil v žateckém Podměstí. Rád na něj vzpomíná.

Když to zvládl Jirásek…

A proč vlastně s učitelováním přestal a šel po pár letech ze Žatce do Prahy? „Chtěl jsem být také spisovatelem. Myslel jsem si, že když to zvládl Jirásek, psát a učit historii zároveň, že to zvládnu také. Jenže já měl pro psaní nešťastný obor češtinu. Samé opravování diktátů, slohové práce. Já bych jinak to povolání učitelské nepřestal dělat, kdyby bylo možné při něm psát. Ale to nešlo, já byl takový učitel opravář. Nebyl vůbec čas na psaní. A tak, když přišla nabídka od Miloně Čepelky z rozhlasu, tak jsem šel. Tam už jsem ten čas měl," vysvětlil.

Na svém kontě má Zdeněk Svěrák řadu hitů písničkových, divadelních, filmových a vlastně i knižních. A jak to dělá? „Příběh je jako pecka z ovoce, kterou najdete. Máte základ, ale musíte ji znovu obalit dužinou. Takže píši tak, že se něco málo dozvím, a pak obaluji a obaluji," přidal v jednom z rozhovorů „jednoduchý" recept.