Podobné nátlakové akce nepovažují za šťastné a ani v minulosti se k podobným protestům organizovaným Agrární komorou ČR nepřipojovali.„Farmáři v kraji se k protestům přihlásí letáky vylepenými třeba ve svých traktorech," řekla Vladimíra Pachlová z Agrární komory Libereckého kraje.

Celostátní protesty svolává na středu 23. května agrární komora. Jsou namířeny proti vládním plánům na zrušení vratky spotřební daně z nafty a proti spotřební dani z tichého vína.

Zrušení zelené nafty je součástí schváleného balíku úsporných opatření, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek státního rozpočtu pod třemi procenty HDP. Nyní mají farmáři nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty spotřebované při zemědělských činnostech. Po jejím zrušení by platili téměř o 11 korun za litr více, a ročně by přišli o 1,6 miliardy.

Ani zemědělcům v Libereckém kraji se tyto plány nelíbí, chystané blokády ale považují za nešťastné, protože jsou namířeny proti veřejnosti, která za nic nemůže a navíc v poslední době českým zemědělcům a jejich produkci stále víc fandí.

„Obáváme se, že ničemu nepomůžeme, jen proti sobě lidi popudíme," řekla Vladimíra Pachlová.

I proto farmáři v Libereckém kraji preferují jednání s vládou a snaží se na svou stranu získat i poslance a senátory. Liberecký kraj navíc není zemědělskou oblastí, v kraji je zhruba 1840 farem a zemědělských podniků, které zaměstnávají jen kolem 4300 lidí.

Farmáři v Libereckém kraji ale nejsou jediní, komu se blokády nelíbí. Nepřipojí se k nim ani Asociace soukromého zemědělství (ASZ).

Soukromí zemědělci se zrušením zelené nafty také nesouhlasí, ale stejně jako farmáři na severu Čech odmítají nátlakové akce na silnicích, které podle nich odnese veřejnost. I oni chtějí s vládou dále jednat.