Mimo jiné byl za Janečkova působení postaven pavilon žiraf, pavilon opic, kompletní přestavbou prošel pavilon šelem, tropický pavilon a pavilon levhartů. Zasloužil se také o rozšíření kolekcí chovaných zvířat o celou řadu nových druhů jako například takiny zlaté, bílé tygry nebo nahury modré. Zároveň se musel vyrovnat s klesající návštěvností. Za jeho éry vstoupila zahrada do Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií a následně i do Světové asociace zoologických zahrad a akvárií, což je vrcholem diplomatického i chovatelského úsilí každé zoo. Janeček působil i jako viceprezident Unie českých a slovenských zahrad.

U příležitosti jeho osmdesátých narozenin převzal z rukou tehdejšího libereckého primátora Medaili města Liberec. Historicky osmý laureát Medaile města se neubránil dojetí. Za svůj nevětší úspěch v celosvětovém měřítku považoval prestižní přijetí Zoo Liberec do Světové asociace zoologických zahrad a akvárií a získání vzácných takinů zlatých, které začali chovat jako vůbec první zoologická zahrada mimo Asii. Jejich transport do Liberce se zástupci čínské vlády domlouval celé měsíce a tento úspěch pak záviděl celý svět. „Toto významné ocenění je pro mne opravdu velikou poctou, moc si jej vážím a velice za vám za něj děkuji,“ řekl tehdy Janeček.

Josef Janeček se narodil 19. 9. 1936. Po studiu přírodních věd se stal zoologickým náměstkem ředitele v ZOO Dvůr Králové, kde odstartoval svou kariéru jako vedoucí zoologického útvaru. Ředitelem Zoologické zahrady Liberec se stal v roce 1982 a ve funkci působil až do roku 2004. Za éry Josefa Janečka získala liberecká zoo do chovu také svůj dosavadní největší marketingový tahák - bílé tygry.

Mohlo by vás zajímat: Krmení je věda. Zvířata v liberecké zoo prožerou 11 milionů korun ročně

Kuchyně liberecké zoologické zahrady, kde vznikají nutričně vyvážené a pestré krmné dávky pro místní zvířata. | Video: Jiří Louda