Média o tom informovala rodina. Za prezidenta Václava Havla byl hradním architektem. Navrhoval skleněné umělecké objekty i designové kusy nábytku. V posledních měsících byl vážně nemocný. Zemřel dnes dopoledne.

Bořek Šípek je neodmyslitelně svázán s Novoborskem i celým Libereckým krajem. Patřil mezi žáky slavného sklářského umělce Reného Roubíčka, v roce 1991 byl jedním ze spoluzakladatelů slavné sklárny Ajeto v Lindavě a konečně v letech 2005–2012 byl děkanem Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci, kde založil zcela nový studijní obor Environmental Design. Po ukončení spolupráce se sklárnou Ajeto si Šípek v roce 2012 v Novém Boru otevřel vlastní studio Anežka.

Byl blízkým přítelem prezidenta Václava Havla, do povědomí veřejnosti vešla například slavná knihovna, kterou pro něj navrhl, a byl autorem i dalších prvků hradního interiéru. Je také autorem Lavičky Václava Havla, která bude 8. března slavnostně nainstalována před libereckou vědeckou knihovnou. Dvojici křesel spojenou kulatým stromem, jehož středem prorůstá kmen stromu, mohou už spatřit ve Washingtonu nebo Irsku. Jedna z laviček je od listopadu 2014 také v Novém Boru.

Šípka pojilo s Havlem dlouhé přátelství. V den Havlových narozenin loni v říjnu Šípek zahájil i svou retrospektivní výstavu v galerii Art Salon S v Tančícím domě. Představil na ni mimo jiné vázu Neuchopitelný šípek, kterou pro něj navrhl sám Havel. Zájemci mohou téměř 200 děl od skleněných uměleckých objektů až po nábytek, které Šípek vytvořil za posledních 20 let, vidět do konce února.

Práci se sklem se Šípek věnoval od počátků své tvorby, měl ale více zájmů, vedle sklářských artefaktů tak navrhoval různé kusy nábytku, který uplatnil i na Pražském hradě, vázy, jídelní servisy nebo kliky u dveří. Podepsán je i pod cenami Thálie, které každoročně uděluje česká herecká asociace za mimořádné jevištní výkony v činohře, opeře, baletu a v muzikálu a operetě. Šípek je i autorem vybavení části VIP prostor ruzyňského letiště nebo luxusních interiérů zámořských lodí. Pro zrekonstruovanou budovu opery v Bělehradu navrhl lustr monumentálních rozměrů s více než 400 skleněnými díly. Na svém kontě má i řadu projektů rezidencí, vil, obchodů či obchodních domů. Jedním z posledních významných projektů byl návrh památníku otrokům odvlečeným z Afriky pro Senegal.

Světoznámý umělec

Šípek během své kariéry spolupracoval se světovými designérskými firmami. V zahraničí patří k nejznámějším českým umělcům a ve světě se prosadil natolik, že v jeho jméně už všude píší správně háčky i čárky.

Šípek se narodil 14. června 1949 v Praze, kde také vystudoval nábytkový design na Střední uměleckoprůmyslové škole. Architekturu absolvoval až po své emigraci do Německa v Hamburku. Později studoval i filozofii, která ovlivnila jeho architektonické myšlení. Poprvé na sebe upozornil krátce po třicítce skleněným domem v Hamburku, který navrhl pro sestru. Vhodnější půdu pro své myšlenky však našel v Nizozemsku, kde si v roce 1983 otevřel architektonické a designérské studio.

Čtěte také: 
Výtvarník Bořek Šípek: Po Havlovi to je na Hradě katastrofa
Pocta Havlovi na novém náměstí v Boru

Bořek Šípek a mladá designerka vyrobili aukční láhve pro Paraple