Vzor: Dana

Štěpánku Bátrlovou k vzniku skupiny Pomoc v nouzi Liberec inspirovala hrádecká osobnost Dana Obermajerová. Žena, která byla vážně nemocná a přesto pomáhala získávat oblečení i hračky pro děti z dětských domovů nebo nemocnic. Vloni rakovině podlehla, teď má ale nástupkyni. „Příběh Dany mě zasáhl. Zároveň jsem kdysi sama byla v nouzi, takže vím, jak je v takové situaci jakákoli pomocná ruka důležitá," říká.

Když se potom potkala 
s Adélou Klímovou z organizace Dobrotety, přišel nápad se sbírkou a založením skupiny. „Začala jsem sbírat oblečení pro dospělé i děti, hračky, nábytek, pleny a další drogerii. Prostě vše, co může lidem v nouzi pomoci lépe žít. 
A předávám vše těm, kteří pomoc opravdu potřebují," vypráví Bátrlová.

Týraná matka 
i kojenecký ústav

Komu pomoci, pečlivě vybírá. „Předávala jsem hračky dětem z liberecké nemocnice, kočárky kojeneckému ústavu, nutridrinky mamince nemocné rakovinou. Nebo výživu týrané matce dvou dětí. „To je silný příběh, této ženě pomáháme najít i nové bydlení 
a pomoc u odborníků," popisuje Bátrlová.

Žena z Bílého Kostela rozjela pomoc lidem v nouzi.

Nicméně nejčastější je asi pomoc ženám v nouzi. Kdo by si ale myslel, že sebere oblečení, nábytek nebo drogerii přestože v hmotné ani jiné nouzi není, raduje se předčasně. „Každého kandidáta na pomoc osobně navštěvuji, zajímám se o jeho stav. Vše si ověřuji," říká autorka nápadu.

Skupinu, kterou tvoří ještě další ženy na mateřské dovolené a velmi se v ní angažuje i Jiřina Svobodová z Chrastavy, v minulých dnech nejvíce trápil nedostatek místa. „Informace o tom, že pomáháme se velmi rychle rozkřikla. Řada lidí se hlásí s nějakou formou daru. Problém je ale s tím, kde věci před předáním uchovat. Zatím je mám na půdě , ale už je malá. Proto jsme hledaly prostory. A zdařilo se, starosta Bílého Kostela nám nějaké provizorní poskytl," říká Bátrlová.

Problém je ale v tom, že jsou vlhké a potřebují úpravu. „Zedníka máme, ale chybí materiál i třeba na mříže na okno," podotýká žena z Bílého Kostela. Případné nabídky na pomoc lze směřovat na kontakt, který je na stránce pomoc-v-nouzi-liberecko.webnode.cz.

JAK SE ZAPOJIT: Variant, jak podpořit Pomoc 
v nouzi Liberecko, je několik. 
V současné době je například velmi potřeba dát dohromady prostory pro darované věci. Kdokoli může snahu o zlepšení životních podmínek lidí v nouzi podpořit i darováním potravin, oblečení, bot, drogerie, potřeb pro miminka nebo i nábytku či elektroniky. Nebo víček pro nemocnou dívku.