Adventní čas již klepe na dveře i na hradech a zámcích, kde nyní vrcholí přípravy na zimní sezonu. Pracovníci památek uklízejí, zdobí stromečky, pečou cukroví, ale třeba se také z depozitářů vytahují předměty, které majitelé panství s rodinou nacházeli pod stromečkem.

„Kromě cukroví, které provoní pokoje, se také chystají klasické výzdoby prostor pomocí jablíček, koření, ořechů a tak podobně," doplnila Lucie Bidlasová, pracovnice vztahů k veřejnosti Národního památkového ústavu (NPÚ), územní památkové správy na Sychrově.

Adventní a vánoční prohlídky ukáží návštěvníkům nejenom výzdobu, která k tomuto období patří, ale seznámí návštěvníky také s tradicemi daného sídla či s obyčeji lidovými, průvodci povypráví o stolování třeba o tom, že na šlechtickém štědrovečerním stole bylo několik druhů ryb, zvěřina, ale také štrúdl.

Dárky se nebalily, tento zvyk k nám přišel z USA až po první světové válce a rozhodně na nikoho nečekalo tolik dárků, jak to bývá dnes. Dámy dostávaly šperk, modlitební knížky či originálně pojatý kousek nábytku (šifonér, křeslo), pánové lovecké potřeby, deníky, psací potřeby či potřeby kuřácké. Velmi často se také věnovaly portréty. Na děti čekaly hračky, ale také knihy, oblečení a obuv, ve velmi zámožných rodinách i poník či kočárek ke koním.

První adventní víkend můžete jet v kraji na tato místa:

Grabštejn: Adventní prohlídky 10 až 14 hodin.
Zámek Zákupy: Adventní prohlídky Císařské Vánoce od 10.00 do 14.00 každou hodinu, zpřístupněna bude i dětská trasa.
Sychrov: Vánoční trhy 9 až 16 hodin.