Měla to být vlajková loď česko-polské příhraniční spolupráce v novém dotačním období. Namísto toho teď přišlo zklamání a vztek. Druhou etapu obnovy historické Modré hřebenovky, která kdysi vedla z Krušných hor až na Praděd, polská strana odpískala. „Místo obnovy staré turistické trasy a postavení 21 nových rozhleden dali Poláci přednost projekty za sto milionů korun, které jsou určeny na marketingové služby, semináře, školení, propagační materiály," neskrývá zklamání jednatel české části Euroregionu Nisa Jaroslav Zámečník. Podle něj to není poprvé, co Poláci některý projekt brzdili. V případě Hřebenovky trvají obstrukce už víc než deset let.

V této chvíli je tak hotová jen první část, která spojuje vrcholové partie Jizerských hor s Hrádeckem a Žitavskem a na druhou stranu s Ještědským hřbetem až k německému Lückendorfu. Nová část od hraničního přechodu v Orle v Jizerských horách měla vést až na Praděd. Nepovede. „Kvůli rozhodnutí experta z polského ministerstva náš projekt neuspěl. Přitom do něj vložily úsilí stovky lidí na obou stranách hranic. Zklamáni jsou i naši polští partneři, kteří rozhledny stavět chtěli. Bohužel, rozhodnutí přišlo přímo z Varšavy," říká Zámečník.

Rozhledna v Osečné má být nad prameny Ploučnice. Měla být ze dřeva, nakonec ale dostane kovové jádro a schody. 

Přesto se česká strana Euroregionu nechce vzdát a chce postavit alespoň plánované rozhledny. V Libereckém kraji by měly stát u Albrechtic v Jizerských horách na kopci Světlý vrch, v Bílém Potoce, v Harrachově na Čerťáku, v Osečné a v Rokytnici nad Jizerou, kde má vzniknout i lesopark. Vyhlídka na kopci Výhledy nad Chrastavou už stojí od loňského podzimu.

„Veškerou dokumentaci máme dávno vyřízenou, mohli jsme začít hned stavět," říká starosta Osečné Jiří Hauzer. „Vůbec nerozumím tomu, proč to Poláci takhle zazdili, ale už mě to po zkušenostech s nimi ani nepřekvapuje."

Součástí nuceně okleštěného projektu Česko-polské Hřebenovky je i vybudovaní stezek v obci Rádlo, které povedou na rozhlednu Císařský kámen.

„O podání žádostí na stavbu rozhleden se znovu pokusíme v lednu, takže většina staveb, pokud to dobře dopadne, začne až v roce 2017, protože je tam několika měsíční zdlouhavé vyřizování. Je to škoda, vše bylo připraveno, mohlo se začít už letos," komentuje projektový manažer Euroregionu Jaroslav Koreň.