Nejde ale o žádnou epidemii, v obou školkách je po jednom nakaženém dítěti. Obě už jsou hospitalizované na infekčním oddělení 
liberecké nemocnice. Přesto výskyt žloutenky dopadl na celý chod školek.

„Děti i učitelé museli absolvovat odběry krve, umýváme se speciálním dezinfekčním mýdlem a speciální čistící přípravky se používají 
i na úklid," říká ředitelka 
MŠ V Zahradě Vlasta Tesařová.

Školka rovněž nesmí na žádné hromadné akce, děti nesmí do bazénu nebo sauny. Opatření potrvají 50 dní. Tak dlouhá totiž může být inkubační doba žloutenky typu A. Další případy už se ve zmíněných školkách nevyskytly.

K včerejšímu dni přesto eviduje Krajská hygienická stanice 32 nemocných, z toho 30 je z Jablonce nad Nisou. „Vzhledem k tomu, že 
v okrese Jablonec za celý loňský rok bylo pouze jedno onemocnění, tak je to pro nás mimořádná epidemiologická situace. Domníváme se, že tady musí být nějaká potravina, kterou všichni museli v průběhu určité doby konzumovat, a tak se nakazili," uvedla ředitelka epidemiologického oddělení Jana Prattingerová.

Nemocní z Jablonce totiž bydlí v různých částech města a ani se nepotkali na žádné společné akci. Ohnisko nákazy se tak zatím nedaří objevit. V úvahu přichází například trh, kde si někteří z nich kupovali ovoce. Všichni nakažení tak musí vyplnit dotazník, kde všude se pohybovali 
a nejčastěji nakupovali.

V Krajské nemocnici v Liberci, kde je jediné infekční oddělení v kraji, leží aktuálně 12 pacientů s touto diagnózou. „Počet pacientů se žloutenkou se snižuje, od pátku přišel na infekční příjem už pouze jeden pacient denně," řekla mluvčí nemocnice Barbora Silná.

Nemocnice podle ní ale začala proti žloutence očkovat své zaměstnance na akutních ambulancích. „Stalo se, že nám praktický lékař odeslal pacienta s viditelnou žloutenkou místo na ambulanci infekčního oddělení na urgentní interní příjem, proto jsme začali s očkováním zaměstnanců na tomto oddělení. Očkování hradí nemocnice," uvedla mluvčí.

Žloutenka A se přenáší dotekem, kontaminovanou vodou, potravinami a znečištěnými předměty. Projeví se dva až sedm týdnů od nákazy. Jde o onemocnění jater, pacient má zažívací potíže, může mít také příznaky podobné chřipce či nervové potíže. U dospělých se častěji než u dětí projeví nemoc žlutým zabarvením kůže a očního bělma.

Odborníci radí očkování, ochrana proti žloutence A nastupuje už dva týdny po první dávce. Na vakcinaci přispívají zdravotní pojišťovny. Očkování lze domluvit u praktického lékaře či v očkovacím centru.