Orlí mládě vylíhnuté 28. května je totiž teprve třetím mládětem svého druhu, které v zoologických zahradách přišlo na svět.

První se podařilo přirozeně odchovat v roce 1991 v ZOO Riga, druhé pak inseminací v roce 2012 v ZOO Liberec. Orel křiklavý No. 3 byl stejně jako před dvěma lety odlíhnut prostřednictvím umělé inseminace, protože v lidské péči se kvůli nepříliš kvalitnímu genetickému materiálu tento druh množí jen zanedbatelně. Opakovaný úspěch tak jen potvrzuje výjimečnost ZOO Liberec v chovu dravců.

"Mládě je zatím rozkrmováno ošetřovali, zhruba na pátém dni života pak bude podloženo pod náhradní rodiče, kteří budou v krmení pokračovat sami, a vtisknou tak mláděti příslušnost ke správnému živočišnému druhu," informoval mluvčí zoologické zahrady Ivan Langr.

ZOO Liberec momentálně chová 11 orlů křiklavých, 4 samce, 6 samic a čerstvé mládě. Projekt umělé inseminace přitom liberečtí chovatelé spustili již v roce 2007, teprve po pěti letech se ale podařilo úmornou práci zúročit. Počáteční neúspěchy (přes 40 planých pokusů) byly způsobeny především nízkou kvalitou odebíraného ejakulátu, jímž se nedařilo samice oplodnit.

Orel křiklavý je ve volné přírodě zastoupen především v euroasijském prostoru (od Pobaltí do střední Evropy, resp. severovýchodní SRN, a dále na jih až na Balkánský poloostrov – zhruba 95 % světové populace) + kavkazské státy, migruje ale například i do jihovýchodní Afriky (Tanzánie, Zambie, Mozambik, Angola). V současné době se jeho evropská populace odhaduje asi na 14 až 19 tisíc párů. V české přírodě není od roku 1990 potvrzeno úspěšné hnízdění, i když v minulosti tomu tak na našem území bylo. V důsledku změn v krajině, zejména kvůli odvodňování, následnému úbytku vhodných biotopů a hlavně kvůli dřívějším odstřelům byl v ČR orel křiklavý vyhuben. Z evropských zoologických zahrad chovají orly křiklavé jen Liberec a Riga.