Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zubní pohotovost začne nově od dubna fungovat v Liberci

Liberecký kraj - Od 1. dubna začne v Liberci fungovat noční zubní pohotovost. Dosud podobná služba v kraji chyběla a pokud měl někdo v noci silné bolesti, musel vydržet do rána nebo jet na pohotovost do Prahy nebo Hradce Králové. Nic blíž není.

5.3.2015
SDÍLEJ:

Zubní pohotovost.Foto: promo

Kraj proto usiloval o to, aby pacientům s akutní bolestí pomohl. Dlouho se ale potýkal s nezájmem z řad stomatologů, kteří noční služby vesměs odmítali. „Oslovili jsme pět subjektů, zda by o provozování noční pohotovosti neměli zájem, ale vyšlo to naprázdno," přibližuje situaci ekonomický náměstek hejtmana Marek Pieter. Na začátku ledna přesto vypsal kraj výběrové řízení, nakonec se do něj přihlásili dva zájemci. „Podmínky byly takové, že zájemci musí mít vlastní ordinaci, která bude v době noční pohotovosti obsazena lékařem a sestrou. Provoz pohotovosti bude od 18 hodin večer do 6 hodin do rána," dodal Pieter.

Ze soutěže vyšla jako vítěz ordinace MUDr. Ahmada Abu Bakera, který nabídl kraji její provoz za 1,2 milionů korun ročně. Druhý zájemce, Liberecká dentální, byla o pět set tisíc dražší. Od dubna tak bude noční zubní pohotovost fungovat na adrese Boleslavova 1136, Liberec Rochlice.

Pacienti ji ale budou moci využívat jen v sobotu a neděli a o státních svátcích. „Pohotovost ve všední dny zatím neplánujeme, nejsou na to prostředky a navíc nám od stomatologů přišla odpověď, že bolest zubů není nemoc, jen zanedbaná péče," říká Pieter.

Systém zubní pohotovosti tak bude v kraji od 1. dubna fungovat následovně. Pohotovost v Krajské nemocnici Liberec zůstává i nadále, tak jak byla. Tedy o víkendech a státních svátcích v dopoledních hodinách od 8 do 12 hodin.

Odpoledne pohotovost nebude, až potom od 18 do 6 hod v ordinaci zubaře Ahmada Abu Bakera, který se ve službách bude střídat ještě s dalšími dvěma kolegy. Lidé za návštěvu pohotovosti zaplatí 90 korun, což je zdravotnický poplatek, který vláda nezrušila. Na Semilsku a Českolipsku pak zubní pohotovost budou nadále zajišťovat jednotliví zubní lékaři ve svých ordinacích podle rozpisu, který je k dispozici na stránkách stomatologické komory. Jde ovšem jen o dopolední hodiny.

„Jsem rád, že můžeme občanům Libereckého kraje nabídnout noční zubní pohotovost alespoň ve víkendovém režimu, aby nemuseli v případě náhlých zdravotních potíží jezdit do Prahy. Ordinaci doktora Bakera mohou navštívit pacienti z celého kraje i ti, kteří náhodně navštíví Liberecko jako turisté a přepadne je v noci bolest zubů," říká nový radní pro zdravotnictví Petr Tulpa. Případů, kdy turisté marně v noci hledali zubní pohotovost přitom není málo. Stejně jako lidí, kteří sice v kraji bydlí, ale jejich zubař není v noci ochoten je ošetřit.

Vedení kraje se pokoušelo už dříve dohodnout na noční pohotovosti s krajskou nemocnicí v Liberci, z její strany ale nebyl zájem. Přitom v některých krajích jako v Jihomoravském, Olomouckém nebo Plzeňském funguje zubní pohotovost nepřetržitě.

„Liberecká nemocnice má problém s obsazováním i dopoledních víkendových služeb, noční směnu by tam v podstatě neměl kdo sloužit. I takhle tam dojíždí několik lékařů z Prahy," uvedl už před časem náměstek Pieter.


Autor: Jana Pavlíčková

5.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení