Jak byste okomentovala výsledky voleb?

Je to zklamání. Očekávali jsme více hlasů a větší počet mandátů. Je vidět, že spokojené hlasy sesbírali Starostové pro Liberecký kraj, ty revolučnější a nespokojené zase celostátně známé a na vítězné vlně jedoucí ANO. To vzalo Změně pro Liberecký kraj zřejmě nejvíce hlasů. Určitě to není výsledek, se kterým bychom byly spokojeni.

Jste spokojení s tím, jak probíhala kampaň? Nebo jste ji měli směřovat jinak?

Vždy řešíme, jak má kampaň vypadat. Já jsem zastánce toho, že některé věci, které se týkají ostatních stran, nemusí být tolik probírané. Hlavní věcí je to, že jsme ve vedení Liberce dva roky. A byly to dva roky spíše koncepční a systematické práce, která věřím, že se zúročí v dalších dvou letech. Bohužel voliče nezajímá systematická práce, která je v zákulisí, ale zajímají je hmatatelné výsledky. A to je asi hlavní ponaučení pro další dva roky před dalšími komunálními volbami. Je prostě důležité, aby za vámi bylo něco vidět. Věřím, že ty další komunální volby dopadnou jinak.

Máte čtyři mandáty. Kolik jste jich očekávali?

Tipovali jsme sedm osm mandátů. Většina stran počítala s úbytkem vzhledem k vstupu hnutí ANO na krajskou scénu, ale asi málokdo dokázal odhadnout, že ten úbytek bude takhle velký.

Překvapilo vás něco na výsledcích voleb?

Překvapilo mě, že se tam dostalo SPO. Upřímně řečeno, nenapadlo mě, že se najde pět procent voličů, kteří budou dávat hlasy za téma, které s krajskou tematikou nemá co dělat. Nehledě na to, že když se podíváte na současná čísla v oblasti imigrantů, tak jsou daleko nižší, než byla před údajnou uprchlickou krizí. Nechci to zlehčovat, vím, že v jiných státech je to problém, ale Česká republika má tak dobře nastavená pravidla, že bychom mohli být vzorem. I díky tomu počet migrantů není v současnosti skutečně hlavním problémem, kterých bychom měli řešit, a už vůbec ne na krajské úrovni. Na druhou stranu je vidět, že preference komunistů klesly. Pokud bych měla najít pozitivum na výsledku těchto voleb, tak je to právě klesající preference u KSČM, která dlouhodobě nepřichází s žádnými vlastními tématy