Výzkum Místo pro život, který provádí agentura Datank představil výsledky umístění jednotlivých krajů. V rámci výzkumu respondenti zodpovídají svou spokojenost se sociální a enviromentální úrovní v kraji a s obecnou životní spokojeností.

Nejlépe se umístila Praha, Jihomoravský a Královéhradecký kraj. Liberecký kraj se stále drží mezi prvními deseti kraji, ve kterých se lidem žije nejlépe.

Jedná se již o 14. ročník, kdy se výzkum pořádá. Vyhlášení výsledků proběhlo v úterý 18. června v Praze. Hlavní město si stupeň vítězů udrželo již 3. rok po sobě. "Ve vítězném hlavním městě Praze je skvělá infrastruktura, možnosti vzdělávání i kvalita zdravotnictví," uvedl mluvčí agentury David Pavlát.

Výzkum také uvádí porovnání výsledků oproti předchozímu roku, kdy Liberecký kraj měl umístění jěště o něco lepší a to 6. místo ze 14 posuzovaných krajů. Nejhůře byl ve výzkumu vyhodnocen Karlovarský kraj, který skončil na posledním 14. místě. Má tak o stupeň horší umístění než Ústecký kraj.

Výsledky výzkumu Místo pro život za rok 2024 (v závorce pořadí v loňském roce):

1. (1.) Hlavní město Praha

2. (4.) Jihomoravský kraj

3. (2.) Královéhradecký kraj

4. (7.) Zlínský kraj

5. (5.) Jihočeský kraj

6. (8.) Plzeňský kraj

7. (9.) Pardubický kraj

8. (3.) Kraj Vysočina

9. (10.) Středočeský kraj

10. (6.) Liberecký kraj

11. (11.) Olomoucký kraj

12. (12.) Moravskoslezský kraj

13. (13.) Ústecký kraj

14. (14.) Karlovarský kraj

Výzkum vyhodnocuje v enviromentální oblasti životní prostředí a rozvoj infrastruktury, v sociální oblasti zdravotnictví a sociální sféru, péči o děti a vzdělávání, volnočasové aktivity a turismus, občanskou společnost a toleranci, pracovní podmínky a bezpečnost. Praha na tom je mezi kraji nejlépe ve čtyřech z těchto osmi sledovaných oblastí.

Cílem srovnávacího výzkumu je podle pořadatelů motivovat stát a samosprávy i neziskové organizace, podnikatele a místní lidi ke zlepšování podmínek ovlivňujících kvalitu života. Vyhodnocení firma provádí na základě dat získaných z nezávislých zdrojů a údajů z průzkumu prováděného mezi 1 600 obyvateli jednotlivých krajů.

Mohlo by vás zajímat: Vytuněná kráska má spoustu novinek. Liberečtí studenti stvořili hybridní formuli

Studentská formule Anežka. | Video: Jiří Louda