Při výběru správného laku nebo nátěru pro váš dřevěný povrch byste měli vzít v úvahu prostředí, kterému bude materiál vystaven. Pokud bude dřevěný povrch vydán napospas povětrnostním vlivům, jako jsou sluneční záření, déšť nebo vlhkost, měli byste se rozhodnout pro nátěry, které mají vysokou odolnost proti UV záření. Nabízejí dlouhotrvající a trvanlivou povrchovou úpravu, která může chránit kvalitu dřeva.

Renovace zahradního nábytku krok za krokem:

| Video: Youtube

„Zkuste se poradit ve specializovaných prodejnách. Věnovat čas výběru barev, lazur a laků se vyplatí. Z dlouhodobého hlediska ušetříte čas, námahu i peníze,“ říká Michal Iška, restaurátor nábytku.

„Když už si zvolíte nějakou značku, musíte použít také její základ i vrchní vrstvu. Vždy dodržujte doporučenou skladbu výrobce, vědí co dělají. Povrch vám pak vydrží déle krásný. Experimentovat se tady moc nevyplatí. Pokud třeba dáte pouze vrchní vrstvu, nebude to fungovat. Základní barvy totiž fungují proti korozi i jako impregnace proti houbám a dřevokaznému hmyzu,“ radí Michal Rousek, cechmistr Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů ČR.

Dřevo, železo, zeď

Zahradní nábytek či terasu napouštějte, jednovrstvé nátěry se totiž často loupou. „Lepší jsou napouštěcí oleje či slabovrstvé lazury. Nábytek stačí na jaře přetřít houbičkou s olejem. Je to rychlá a nenáročné údržba,“ popisuje péči o nábytek Michal Iška.


Nahrává se anketa ...

U železa je nejdůležitější antikorozní základní nátěr. „Většinou to lidi podceňují, nechce se jim holt natírat dvakrát. Nevědí ale, že je to zbytečná práce. Když už nechcete věnovat práci náležitou pozornost, měli byste aspoň používat barvy tzv. 2 v 1. Obsahuje jak antikorozní prvky, tak finální vrstvu v jednom,“ říká Michal Rousek.

Na zdi je nutné použít speciální fasádní barvy. Vše co na zdi nedrží, musíte oškrábat a otlouct a udělat nové omítky. „Když se totiž omítka drolí, tak ji barvou nespasíte. Degradovaná omítka, i když ji napenetrujete a natřete, bude po první zimě zimě znova opadávat i s barvou,” popisuje tradiční úskalí výmalby cechmistr.

„Zkuste vše natírat vícekrát. Klidně dejte vždy o vrstvu víc, než jak je doporučeno. Základ bych vzal dvakrát, aby bylo dřevo více chráněné proti houbám a dřevokaznému hmyzu. Na to jednou vrstvu barevného odstínu a opět dvakrát vrchní krycí nátěr, aby to bylo víc chráněné a aby trvalo déle, než vrchní nátěr ztratí ochrannou funkci,“ uvádí Michal Iška.

Na nástrojích nešetřete

Pro dosažení požadovaného vzhledu a ochrany povrchu je důležité zvolit správný způsob aplikace. Abyste zajistili, že vaše práce obstojí ve zkoušce času a bude kvalitní a odolná proti opotřebení, je zapotřebí vybrat také správné nástroje.

Renovace 40 let starých zahradních židlí:

| Video: Youtube

Výběr nářadí, ať už se jedná o štětec, váleček nebo stříkací pistoli, řada lidí odbývá. Nástroje ale mají zásadní význam nejen pro rychlost, ale také pro kvalitu práce. „Na nářadí se nevyplatí šetřit. V hobby marketech prodávají hodně laciné štětce a s nimi se kolikrát nedá vůbec natírat. Jsem naprosto nepoužitelné a použít se nedají ani jako smetáček,“ říká s nadsázkou Michal Rousek.

„Koupil bych si široký štětec, aby se s tím lépe pracovalo. Ideální je si připlatit a pořídit přírodní. Je mnoho eshopů,které se specializují na barvy a laky a nabízejí kvalitní štětce. Když chcete širší, tak vás opravdu dobrý může přijít i na 800 korun. Ale výsledek je úplně o něčem jiném,“ uvádí Michal Iška.

Pokud natíráte stůl, lavičku nebo plaňky, rozhodně by lidem doporučil váleček. „Výsledný nátěr je kompaktní, nejsou tam fleky a nevidíte jednotlivé tahy. Ale hlavně to jde rychleji od ruky. Štětec bych zvolil na menší plochy, třeba když chcete natírat plot nebo něco nějaké složitější a komplikovanější tvary,“ dodává Michal Iška.

Štětec je užitečný pro menší plochy a složitější práci. Použití štětců umožňuje lepší pokrytí a vyplnění mezer, výsledkem je hladší a rovnoměrnější povrch. To je zvláště důležité při použití barevného nátěru, protože zajišťuje dosažení a udržení správného odstínu po celé ploše. Štětce zkrátka zůstávají základním nástrojem každé malířské sady.

Váleček má mnoho předností, včetně toho, že umožňuje aplikovat tlustou vrstvu nátěru na velkých plochách s minimálním množstvím skvrn. To je obzvláště užitečné při lakování nábytku, jako jsou velké skříně nebo komody, kde je vyžadováno důkladné pokrytí povrchu.

Stříkací pistole se používají pro dosažení rovnoměrného povlaku na velkých plochách s minimálním tloušťkou barvy. Stříkací pistole se totiž po použití musí umýt a vhodně uskladnit. Jejich použití tak dává smysl pouze na větších plochách.