Ač sami mají handicap, organizují pomoc, do které zapojují i lidi bez postižení. Pořádají pro ně závody na handbike trenažéru. Obě skupiny tím propojují. „Trenažéry, které jsme si sami postavili, jsou světovým unikátem,“ řekl Deníku předseda neziskové organizace Cesta za snem Heřman Volf.
V čem jsou stroje jedinečné? Jedná se o pohybové rehabilitační startéry speciálně vyvinuté pro lidi s omezením pohybu. Například pro vozíčkáře, kterým simulují cyklistiku. Součástí je totiž vedle kola a řídítek i prostor pro židli či vozík. Lidé s postižením se tím udržují v kondici po fyzické i psychické stránce.

Používat je mohou i lidé bez handicapu. „V rámci Czech Tour pronajímáme trenažéry různým firmám, jejichž zaměstnanci na nich závodí. Vybereme peníze ze startovného a trenažér věnujeme vytipovanému sociálnímu zařízení. Zároveň vyrobíme nový a pokračujeme dál,“ vysvětlil Volf.
Nedávno se závod uskutečnil i v dolní parlamentní komoře, kde mezi sebou soutěžily týmy všech poslaneckých klubů. Závodu O pohár Poslanecké sněmovny pod patronací Patrika Jahody (českého paracyklisty světové úrovně) se během čtyř dnů postupně zúčastnilo více než 150 zákonodárců a někteří zaměstnanci sněmovny.
Handbike trenažér, díky kterému lidé s handicapem posilují i organizují pomoc
Každý klub měl k dispozici hodinu. Všichni dohromady najeli asi 250 kilometrů. Zvítězil klub STAN, který za jednu hodinu najel přes 32 kilometrů. „Děkujeme, že jsme mohli tímto nezvyklým způsobem pomoci,“ uvedl zástupce klubu Petr Letocha. Získal plastiku, jejímž autorem je umělecký kovář na vozíku Dušan Jančička.
Pomoc samoživitelkám
Charitativní sbírku, z níž vzešla částka 80,5 tisíce korun, připravil poslanec Patrik Nacher (ANO). Záštitu nad akcí převzala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Před závodem jsem se s oběma bavil o tom, na co má výtěžek sbírky jít. Navrhli podpořit matky samoživitelky,“ připomněl Volf.

Lidé z Cesty za snem proto oslovili různé spolky, přičemž zástupci jednotlivých poslaneckých klubů si vylosovali ten, pro který soutěžili. Vybraná částka nakonec připadla Svazu tělesně postižených Hrabyně. „Ten pomáhá i samoživitelkám,“ podotkl šéf organizátorů.
Předsedkyně hrabyňského svazu Alena Sroková už v minulosti zdůraznila, že pomoc směřuje lidem, kterým často nezbývá ani na jídlo. Mnohdy mají nízký invalidní či starobní důchod. „Někteří naši členové přišli během covidu o práci nebo jeden z manželů živitel o veškerý příjem z práce,“ napsala.
Organizace pořádá i další akce
Organizátoři z Cesty za snem s poslanci jednají o zopakování akce. Závody na trenažéru ale zdaleka nejsou jedinou disciplínou, kterou pořádají. Tradičními se staly kupříkladu jejich zimní či letní kvadriatlony. Zlatým hřebem organizace je maraton, kterého se účastní lidé bez ohledu na handicap.

Eurounijní odborníci jej v minulosti ocenili evropskou cenou coby nejlepší evropský integrační projekt. „Vedle sportovních a zážitkových akcí pořádáme třeba i galavečery. Mám rád lidi, kteří nejen pláčou a hýbou se, ale i pracují, aby byli prospěšní společnosti. K tomu se je snažíme motivovat,“ uzavřel Volf.