"V současné době je situace vážnější než v předchozích obdobích, v květnu a červnu. Tehdy jsme také měli menší zásoby, ale nyní je situace opravdu kritická. Lidé odjíždí na dovolené a mladí lidé se nechávají očkovat, to vše dohromady zřejmě přispívá k tomu, že je dárců výrazně méně," vysvětlila primářka transfuzního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Daniela Dušková.

Podle vědeckých studií provází onemocnění covid-19 ztráta čichu a chuti kolem 80 procent všech pacientů.
Při covidu ztratili čich a chuť. Lidé plní ordinace ORL, zkoušejí i aromaterapii

Dalším důvodem je podle ní fakt, že si lidé zvykli více zůstávat doma a vyhýbají se cestám, které nejsou nezbytné. "Návrat k době, kdy jsme dárce nemuseli doslova prosit, aby přišli, asi ještě chvíli potrvá," dodala. Transfuzní stanice oslovují dárce i telefonicky, někdy krev shánějí i pro konkrétní pacienty, se kterými mají více shodných znaků.

Letní pokles zásob 

Běžný letní pokles skladových zásob letos navíc umocňuje fakt, že nemocnice v celém Česku usilují o co nejrychlejší obnovení plánované péče a snaží se dohnat zákroky, které musely odložit. "Transfuzní přípravky mají ale omezenou dobu použitelnosti, nelze tedy vytvářet velké zásoby předem," doplnila lékařka z transfuzního oddělení VFN Lucie Langmeierová.

Tamní nemocnice podle primářky Duškové zatím zvládá, nemůže ale vypomáhat jiným zařízením, což nemocnice obvykle dělají. "Ovšem situace se blíží k bodu, kdy by mohl nastat problém a my bychom museli začít odkládat plánované zákroky znovu. Aby taková situace nenastala, opravdu prosíme všechny dárce, aby neváhali a přišli darovat," dodala. Nemocnice proto i zkrátila interval mezi odběry na osm týdnů, tedy dva měsíce.

Covidové oddělení nemocnice
Covidu loni podlehlo osm procent zemřelých. Nebyl ale nejčastější příčinou úmrtí

V darování krve lidem nebrání ani prodělání covidu-19. Po lehčím průběhu stačí s darováním krve počkat dva týdny po ukončení izolace, u závažnějšího odborníci doporučují počkat alespoň měsíc. Doba, po kterou je vhodné odložit návštěvu transfuzní stanice po očkování, se liší. Například u nejčastější v Česku aplikované vakcíny od firmy Pfizer/BioNTech stačí sedm dní po aplikaci každé dávky.