„Infekční onemocnění, tedy i virózy, jsou podmíněné přenosem infekčních původců, nikoliv primárně vlivem teploty. V close Praktická lékařka MUDr. Ludmila Bezdíčková info Zdroj: Se svolením MaVePR zoom_in Praktická lékařka MUDr. Ludmila Bezdíčková chladnějším počasí na podzim a v zimě pobýváme více v uzavřených prostorách, kde se setkáváme s více lidmi. Tím se obecně zvyšuje riziko přenosu infekčních onemocnění,“ vysvětluje Ludmila Bezdíčková, praktická lékařka z Prahy a členka výboru Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

Obzvlášť dobře to vidíme u dětí, které se vrátily do školních tříd a na kroužky. Suchý, chladný vzduch a nedostatek slunečního svitu pak může v případě, že jsme těmto původcům infekcí vystaveni, usnadnit vznik viróz.

Jak dlouho se marodí s virózou?

Každého zajímá, jak dlouho se bude s virózou léčit. Úplně přesně to říct nelze. Délka virového respiračního onemocnění je závislá na předchozím imunitním stavu člověka, to znamená na jeho případném chronickém onemocnění, na věku, na tom, zda je obézní, nebo zda kouří.

„U mladých, jinak zdravých jedinců trvá lehké respirační onemocnění většinou přibližně jeden týden, rekonvalescence také jeden až dva týdny. U chronicky nemocných pacientů ovšem existuje riziko vzniku bakteriální infekce, nasedající na tu virovou, a i virózy proto mohou probíhat déle.

Léčba virózy moc nestojí, až na výjimky

„Většina lehkých respiračních infekcí je sebeúzdravná, jinými slovy, tělo se vyrovná s infekcí samo, bez nutných nákladů za léčbu. Investujeme maximálně do běžně volně prodejných léků, tlumících příznaky, jako jsou kašel, horečka a další,“ vysvětluje praktická lékařka.

Léčba se může prodražit u chronicky nemocných osob, zvláště přidají-li se i vlivy jejich případného dlouhodobě nezdravého životního stylu. Tady pomohou pravidelné kontroly u praktických lékařů i specialistů na dané nemoci a správně nastavená dlouhodobá léčba, kterou pacient dodržuje.

Déčko zatím nepotřebujeme

V září většinou nemocnost ještě nebývá výrazně vyšší oproti létu. Podle doktorky Bezdíčkové je to období příprav a čas právě pro prevenci. Koncem září a zejména v říjnu až prosinci je ideální doba pro očkování proti chřipce a letos určitě i proti covidu-19. U seniorů a rizikových pacientů lékařka doporučuje také vakcínu proti pneumokokovým nákazám.

Hodně se mluví také o preventivním užívání vitaminu D.

„Osobně se domnívám, že po létě jsou u většiny osob zásoby vitaminu D dostačující. Doplňovat ho má jistě smysl u osob ohrožených osteoporózou, a to zejména v zimních měsících,“ říká praktická lékařka.

Prevence vyjde nejlevněji

Výhoda prevence platí u všech nemocí. Je ale třeba počítat s tím, že opatření, která mohou zabránit častějším a déle probíhajícím virovým infekcím, musejí být dlouhodobá. Dobrou zprávou je, že vyjdou levně. Lékaři doporučují pobyt venku, pravidelný pohyb nejlépe na čerstvém vzduchu, zdravou kaloricky vyváženou stravu, nekouření.

„Sama se snažím o všechno výše zmíněné, i když i já mám resty. Někdy se člověk onemocnění neubrání, a pak je třeba virózu prostě vyležet a načerpat síly pro další období,“ dodává doktorka Bezdíčková