Igor Jagnešák je 38letý muž, táta dvou chlapců Tobiáška (10) a Tadeáška (12), ale také dobrovolník, který pečuje o seniory a nevyléčitelně nemocné lidi.

Jeho práce byla až donedávna pro něj posláním, ovšem dnes se ocitl v situaci, kdy je on tím, kdo potřebuje pomoc. Kvůli agresivní formě rakoviny krve musel dočasně opustit své milované zaměstnání nejen on, ale i jeho manželka Markéta Liška Jagnešák. Ta se o něj v tuto chvíli stará a doprovází ho na každém kroku. Vše přitom začalo „obyčejnou“ bolestí zad.

close Igor Jagnešák s věnoval dobrovolnictví a pomoci seniorům. Dnes kvůli rakovině potřebuje pomoc on. info Zdroj: Se svolením Veroniky Liškové zoom_in Igor Jagnešák s věnoval dobrovolnictví a pomoci seniorům. Dnes kvůli rakovině potřebuje pomoc on.

Dlouhodobé bolesti zad

Ještě na začátku března žil Igor normální rodinný život, který ovšem dlouhodobě narušovaly jeho bolesti zad. Po velkém množství nepříjemných a bolestivých vyšetření 13. března 2024 zjistil, že za touto bolestí stojí vysoce agresivní forma rakoviny krve. Okamžitě nastoupil léčbu.

„Manžel nedávno podstoupil již druhou chemoterapii. Poté vždy trvá asi týden, než z něj opadne slabost, bolesti a nevolnosti. Na ten den, kdy je po všem, ale i na ty následující, se těšíme celá rodina. Tentokrát těch dnů ale bude méně, jelikož musí nastoupit do nemocnice kvůli operaci (extrakci zubů), která je nutná pro pokračování v léčbě,“ řekla před pár dny Igorova manželka Markéta pod sbírkou na Donio, kterou pro rodinu založila Markétina sestra Veronika Lišková.

close Igorova manželka Markéta je zdravotní sestra. Odešla z práce, aby mohla být manželovi na blízku. info Zdroj: Se svolením Veroniky Liškové zoom_in Igorova manželka Markéta je zdravotní sestra. Odešla z práce, aby mohla být manželovi na blízku.

Operace se odkládá

Kvůli zjištěnému onemocnění měl Igor začátkem května nastoupit k hospitalizaci do Fakultní nemocnice v Ostravě, kde měl podstoupit předoperační vyšetření a následně i operaci. Následovat měla chemoterapie a biologická léčba. Část se však musela nakonec odložit.

„Všichni jsme se na to psychicky připravovali. Nyní je ale problém v tom, že na lůžkovém oddělení řádí nějaká infekce, a proto se operační výkon odkládá na jindy. Alespoň chemoterapii s biologickou léčbou ale mohl manžel díky dobrým výsledkům podstoupit hned ambulantně,“ říká Igorova manželka Markéta. Její muž tak podstoupil již třetí chemoterapii.

Na veškerá vyšetření paní Markéta svého manžela vždy doprovází. „Jsem ráda, když můžu být muži na blízku. Aby na to nebyl sám, ale také mám o něj strach, aby se mu po cestě něco nepřihodilo. Z minulých zkušeností už vím, že se jeho stav může změnit z minuty na minutu,“ pokračuje.

Ztráta soběstačnosti

Igor se nyní ocitl v nelehké situaci. Musí se nejen smířit s nepříznivou diagnózou, která vyžaduje dlouhou a náročnou léčbu, ale rovněž je donucen přerušit výkon svého zaměstnání. To s sebou nese nejen ztrátu soběstačnosti, ale rovněž dočasnou pauzu v práci, která je jeho celoživotním posláním.

Až donedávna pomáhal seniorům po psychické i po fyzické stránce, zároveň se zabýval také paliativní péčí a doprovázel nevyléčitelně nemocné lidi na jejich poslední cestě. Věnoval se ale rovněž dobrovolnictví v této oblasti. Toho se však musí Igor nyní vzdát, jelikož má s podstupujícími chemoterapiemi velmi oslabenou imunitu a nesmí chodit mezi lidi.

Práce se ale dočasně musela vzdát i jeho manželka Markéta, která je zdravotní sestrou.

„Svou práci nyní musela Markéta přesunout na vedlejší kolej, aby se mohla věnovat manželovi. Kvůli agresivní rakovině ho denně doprovází na různá vyšetření a pečuje o něj,“ popisuje aktuální rodinnou situaci Markétina setra Veronika.

close  Igor Jagnešák s manželkou Markétou. Za bolestmi zad stála agresivní forma rakoviny krve. info Zdroj: Se svolením Veroniky Liškové zoom_in Igor Jagnešák s manželkou Markétou. Za bolestmi zad stála agresivní forma rakoviny krve.

Jak sbírka pomůže?

Kvůli výpadku platu obou manželů se nyní čtyřčlenná rodina potýká s nedostatkem financí. Peníze, které se ve sbírce vyberou, pomohou uhradit běžné náklady na chod domácnosti, ale přispějí i na koupi automobilu, který je potřeba k převážení Igora na vyšetření.

„Předem chceme moc poděkovat za vaši podporu a za vaše dary. Věříme, že nám pomohou pořídit si spolehlivé auto, jelikož to naše dosloužilo v tu nejméně vhodnou dobu,“ říká ke sbírce Markéta Liška Jagnešáková.

Do sbírky na Donio s názvem Naděje pro mojí sestru a její rodinu je možné přispět jakoukoliv částkou až do druhé poloviny června ZDE. V tuto chvíli je vybrána zhruba pětina potřebné částky, která činí 150 tisíc korun.

Nejen Igor a jeho rodina potřebují vaši finanční pomoc. Článkům popisující příběhy potřebnáých lidí se věnujeme v Deníku dlouhodobě. Další najdete v nabídce níže.