Podle Mezinárodní společnosti pro chirurgii obnovy vlasů podstoupily loni transplantaci vlasů více než tři čtvrtiny milionu lidí, z toho v Evropě to bylo 113 tisíc. Více než 87 procent pacientů byli muži.

„Ztráta vlasů může významně ovlivnit sebevědomí člověka a kvalitu jeho života. Proto se techniky trvalé obnovy vlasů staly tak široce oblíbenými u mužů i žen, kteří trpí různými typy vypadávání vlasů,“ poznamenal k výsledkům a statistice prezident společnosti Nilofer Farjo.

Nedostatek železa (anémie) je jednou z nejčastějších příčin vypadávání vlasů u žen. Tento prvek je nezbytný pro produkci bílkovin vlasových buněk, bez něj budou vaše lokny trpět.
Vypadávání vlasů u mužů i žen: Nejčastější důvody, kdy už navštívit lékaře

Nejčastější důvody, proč se lidé nechtějí smířit s lysinami nebo řídkým porostem, spočívají hlavně v ostychu a snaze ho odbourat. Více než 37 procent pacientů si nechalo transplantovat vlasy kvůli seznamování se s protějškem, třetina pak vnímá nedostatek vlasů jako překážku pro kariérní postup.

Trend transplantace vnímají i lékaři v Česku. „Muži se více starají a zajímají o svůj vzhled. Je pro ně tak běžnější využívat služeb estetické medicíny. Dříve bylo tabu o tomto zákroku mluvit, nyní ale přiznává transplantaci i mnoho slavných mužů a díky tomu se povědomí o proceduře více šíří,“ řekl plastický chirurg Roman Kufa z Perfect Clinic. Ztráta vlasů potká podle výzkumů až osmdesát procent mužů. Na vině je hormon dihydrotestosteron, který smršťuje vlasové kořínky, a ty následně zmizí.

Z otce na syna

Plešatění je dědičné. „Pokud jsou otcové plešatí, existuje pěti- až šestinásobné riziko, že budou bez vlasů i jejich synové,“ shrnují vědci z univerzity v Pittsburghu ve studii ze srpna 2022.

Plešatění může začít už ve velmi mladém věku, v podstatě už v pubertě. Časem se ale zhoršuje, a proto není vhodné podstupovat transplantaci v nízkém věku. „Dolní hranice je okolo pětadvaceti let. Zákrok není vhodný pro příliš mladé pacienty, protože u nich lze čekat, že ztráta vlasů bude ještě pokračovat,“ vysvětlil odborník na transplantaci vlasů, lékař Tomáš Herma z Perfect Clinic. Nejvhodnější věk k transplantaci je mezi třiceti až čtyřiceti lety.

Ztráta vlasů se nevyhýbá ani ženám, s jejich úbytkem se potýká třetina z nich, a to především v období přechodu.
Plešatění nepostihuje jen muže. Alopecie je onemocnění, které bolí i na duši

Oproti mnoha jiným estetickým zákrokům je velmi šetrná a není nutný následný pobyt v lékařském zařízení. Vlasy na transplantaci se nejčastěji odebírají ze zátylku pacienta a následně se implantují na lysá místa na hlavě. Zákrok probíhá pomocí robota nebo manuálně.

„Speciální dutou mikro jehlou se jemně navrtávají folikulární jednotky, vlasové cibulky. Jedna po druhé se odebírají z kůže hlavy a velmi opatrně se vkládají do místa vlasového úbytku. Tam se postupem času přihojí a začnou opět produkovat vlasy,“ popsal proces Herma.

Šest až osm hodin 

Zákrok trvá kolem šesti až osmi hodin a pacient po něm odchází rovnou domů. Pokud vydrží pár dní nepohodlí se stroupky na hlavě, měl by mít po starostech. Zákrok už není nutné opakovat.

Cena se pohybuje v řádu několika desítek tisíc korun.