Co se v článku dočtete:
Pokud člověk usiluje o zhubnutí, musí se mimo jiné zamyslet nad tím, co konzumuje a kolik toho sní. O tom, které potraviny jsou nejkaloričtější a nejškodlivější, se všeobecně ví. Některá jídla jsou však automaticky zařazována mezi dietní, přestože ve skutečnosti obsahují velké množství přidaného cukru či tuku. Namísto úbytku hmotnosti tak mohou snadno způsobit její nárůst.
Potraviny, kterým je při dietě lepší se vyhnout:
Snídaňové cereálie bývají plné cukru
Jednou z takových potravin jsou snídaňové cereálie. Ty jsou podle odborníků zdraví prospěšné. „Konzumace celozrnných snídaňových cereálií nebo cereálií s vysokým obsahem vlákniny může souviset nejen s nižším rizikem přibírání na váze, ale také s nižším rizikem srdečních chorob a cukrovky 2. typu,“ uvádí portál Healthline zaměřený na informace o zdraví.
Řada lidí, kteří usilují o zdravé a dietní stravování, cereálie do svého jídelníčku zařazuje. Při jejich výběru by však měli být opatrní. Mnoho druhů snídaňových cereálií je totiž doslova nabitých přidaným cukrem a kaloriemi. „Sladké cereálie mohou obsahovat téměř 40 procent přidaného cukru,“ informuje Healthline.
Takové cereálie bývají také vysoce zpracované (rafinované). To znamená, že byly zbaveny velké části vlákniny a živin, které se nacházejí v celých obilných zrnech.
Naštěstí je k dispozici spousta zdravých nízkosacharidových a celozrnných variant. Cereálií se tak nikdo vzdávat nemusí. Stačí jen pozorně číst složení na obalu. „Vyberte si minimálně zpracované celozrnné cereálie vyrobené z přísad, jako jsou oves nebo pšeničné otruby,“ radí Healthline.
Zeleninový salát jako kalorická bomba
Zeleninový salát patří k základům zdravé výživy. Při snaze o zhubnutí však může být zrádný. Záleží totiž na tom, čím zdravou a nízkokalorickou - ale chuťově trochu fádní - zeleninu ochutíme. Řada dresinků může být kalorickou bombou. Pokud si přečtete jejich složení, najdete cukr, rostlinný olej, nasycené tuky a další složky.
I podomácku vyrobené dresinky mohou mít přespříliš kalorií. „Zkuste omezit používání zakysané smetany, šlehačky, majonézy či sýra. Tyto doplňky salátu zvyšují pravděpodobnost, že překročíte denní příjem kalorií a přiberete. Dokonce i zakysaná smetana se sníženým obsahem tuku obsahuje 22 kalorií na polévkovou lžíci,“ upozorňuje portál Livestrong zaměřený na zdraví, výživu a kondici.
K ochucení salátu postačí například lžička kvalitního oleje, špetka soli, balsamico a oblíbené bylinky. Vysokokalorický dresing pak nahradí jogurtová zálivka s hořčicí a bylinkami. „Do salátů se hodí bazalka, kopr, majoránka, petržel, rozmarýn, tymián, šalvěj, estragon, česnek, cibule či citron. Experimentujte, abyste zjistili, co máte nejraději,“ radí Livestrong.
Nahrává se anketa ...
Další kalorie do salátů přidávají nejrůznější krutony či ořechy. Opatrní buďte také při používání avokáda. Jde sice o chutnou a nutričně bohatou potravinu, obsahuje však vysoký podíl tuků. Pouhých sto gramů avokáda dodá 190 kalorií.
Ovocná šťáva? Lepší je ovoce vcelku
Ačkoli je ovocná šťáva velmi zdravá, dejte si na ni pozor, zejména když ji kupujete v obchodě. Většina komerčních značek totiž obsahuje stejné množství cukru jako sladké limonády. „Těmto džusům také chybí vláknina a další živiny, které byste získali konzumací celého ovoce,“ podotýká web Healthline.
Podle odborníků je pití nadměrného množství ovocných šťáv spojeno se zvýšeným rizikem obezity. Ohroženy jsou hlavně děti. Pokud už pijí ovocnou šťávu, měla by být stoprocentní, neslazená a v množství maximálně 100 až 130 mililitrů denně.
„Žízeň haste raději vodou. Šťavnatou a sladkou chuť ovoce si nejlépe vychutnáte, když ho sníte celé. Tímto způsobem také využijete vlákninu a další živiny obsažené v ovoci,“ uvádí Healthline.
Proteinové tyčinky mají i nevýhody
Proteinové tyčinky mají mnoho výhod. „Jde o kompaktní, ale výživnou svačinku, která je zdrojem bílkovin i energie. A hlavně je rychle po ruce,“ podotýká portál EatingWell, který se zabývá zdravou výživou.
Řada proteinových tyčinek však obsahuje přidaný cukr, tuky a další složky, které razantně zvyšují počet kalorií. Pokud je člověk konzumuje často, neměl by se divit, že začne přibírat. Přidané cukry navíc mohou ovlivnit hladinu cukru v krvi.
„U proteinových tyčinek je nezbytné pečlivě číst etikety. Dávejte pozor, zda neobsahují umělé přísady, mnoho nasycených tuků a jaké množství kalorií vám dodají,“ radí EatingWell.
Zeleninové chipsy mohou být zrádné
Kdo chce zhubnout, ten by se měl vyhýbat bramborovým chipsům. Mnozí lidé si tak myslí, že daleko lepší je vzít si místo nich chipsy zeleninové. Jak je to ale ve skutečnosti?
Chipsy z červené řepy, celeru, mrkve a další zeleniny vypadají zdravě. Je však možné, že jsou připravovány podobným způsobem jako bramborové lupínky. O olej a sůl v nich tedy není nouze a mohou se v nich nacházet i cukr, barviva, ochucovadla a aromata.
U zeleninových chipsů rozhodně věnujte pozornost informacím o složení a způsobu, jak byly připraveny.
Sušené ovoce jen s mírou
Sušené ovoce je velmi lahodné a zdravé. Dodá prospěšnou vlákninu a antioxidanty, což lidskému organismu velmi prospěje. Pravidelné uzobávání by však mohlo skončit nepříjemným překvapením v podobě kilogramů navíc. Sušené ovoce totiž obsahuje daleko více jednoduchých cukrů než ovoce čerstvé.
Sušené ovoce je mnohem kaloričtější než to čerstvé:
„Téměř u každého druhu sušeného ovoce existují zdravotní problémy spojené s vysokou koncentrací cukru, sacharidů a kalorií,“ upozorňuje portál pro zdravou stravu a stravovací návyky Nourish by WebMD. Připomíná, že pouhý jeden šálek sušeného ovoce obsahuje přibližně 480 kalorií.
Zaujal vás článek? Tématu hubnutí a zdravý životní styl se věnujeme pravidelně: