Zatímco u automobilů je povinná výbava obsáhlejší, u motocyklů zahrnuje jen lékárničku. V lékarničce by neměl chybět hotový obvaz s polštářkem, hotový obvaz se dvěma polštářky, náplast, škrticí obinadlo a pryžové (latexové) rukavice.

Ve výbavě by vám určitě neměla chybět také reflexní vesta, která se vám bude hodit pro vlastní bezpečnost při dopravní nehodě nebo když budete muset zastavit na špatně viditelném místě. Zatímco v minulosti museli motocyklisté s sebou povinně vozit také náhradní žárovky a pojistky, nyní už tuto povinnost nemají.

Škodu 1203 skoro denně využívá Retromuzeum ve Strnadicích
První Škodu 1203 svařili právě před 55 lety. Vývoj předtím trval třináct let

Zapomínat byste neměli ani na to, že řidič motocyklu musí mít za jízdy nasazenou a řádně připevněnou ochrannou přilbu schváleného typu podle právního předpisu. Stejně tak musí být helmou vybaven také spolujezdec. Motorkář si musí rovněž povinně chránit svůj zrak, ať už brýlemi, nebo ochranným štítem.

Při silniční kontrole budou policisté vyžadovat také předložení řidičského průkazu, osvědčení o registraci vozidla a dokladu o pojištění vozidla. Problém může nastat, pokud budete na motocyklu přepravovat osobu mladší dvanácti let

  • Jaké vychytávky vzít s sebou na motorku, můžete vidět ve videu:

    Zdroj: Youtube

Co s sebou přibrat

Problémem motocyklů je jejich malý úložný prostor. Proto jsou motocyklisté rádi, když povinnou výbavu uloží ve schránce pod sedadlem nebo jiném skrytém úložném prostoru třeba pod řídítky (například u skútrů). Někteří motocyklisté proto s sebou vozí například ledvinku či batoh, nebo vybavují své stroje přídavnými kufry a schránkami.

Kdo je připraven, není překvapen. Pojďme se proto podívat, co se vyplatí vzít s sebou na cesty pokaždé. Stejně jako u automobilů může i motocyklisty nepříjemně překvapit defekt. V takovém případě se bude hodit defekt sprej umožňující provizorní opravu pneumatiky. Dále není špatné mít u sebe sprej na řetěz a sadu na opravu prasklého lanka. Určitě se vyplatí u starších strojů vozit sadu nářadí pro drobné opravy.

Dálnice - Ilustrační foto
Cesta do Chorvatska: kolik letos řidiči zaplatí za dálniční poplatky

V případě dopravní nehody se vám bude hodit formulář pro záznam o dopravní nehodě a propiska. A také platí pravidlo, že kdo je dobře vidět, ten je ve větším bezpečí. Proto byste měli svůj na svém motocyklu jezdit v oblečení s reflexními prvky.

Pokud budete cestovat na motocyklu do zahraničí, nejdříve si ověřte, jakou povinnou výbavu v jednotlivých státech vyžadují. Předpisy dané země totiž nemusí být shodné s našimi, tak ať nejste při silniční kontrole nemile překvapeni.