Po více než dvanácti měsících jsme se opět zaměřili na ceny nejlevnějších SUV, která se oficiálně prodávají na tuzemském trhu s novými osobními vozy.

Z průzkumu ceníků jednotlivých značek vyplynulo pro zákazníky nepochybně příznivé zjištění. Vlna zdražování se rozplynula a naopak je teď možné získat řadu typů SUV za ceny nižší než před rokem.

Konkrétní SUV do hranice půl milionu korun i s jejich aktuálními cenami najdete v našem fotografickém přehledu.

Většinou se samozřejmě zlevňují hlavně typy, které brzy budou nahrazeny modernizovanými verzemi, případně zcela novými generacemi toho kterého modelu. Ovšem jsou i výjimky.

Vloni 16, letos 25 aut pod půl milionu

Jelikož jsou v našem přehledu také některé vozy dvakrát (ve verzi před faceliftem a po něm), je výběr pro kupující zaměřující se na auta s cenovkou do půl milionu korun, letos bohatší. Vloni se jich to této hranice vešlo jen 16, letos 25.

Cenovky se navíc zvyšovaly jen v ojedinělých případech. Například u končícího maličkého SUV Suzuki Ignis, nebo u Hyundai Bayon a rovněž v případě vozu Kia Stonic.

Naopak drtivá většina ostatních značek tato malá a dostupná SUV meziročně zlevnila. Opravdu významný cenový skok nastal u dvou typů největší evropské automobilky Volkswagen. Model T-Cross lze teď pořídit od 449 900 Kč, což je částka o 97 000 Kč nižší než vloni. A atraktivně tvarované malé SUV Volkswagen Taygo zlevnilo o stále velmi zásadních 85 000 Kč. Jeho aktuální cenovka zní: 454 900 Kč.

close Volkswagen Taigo - od 454 900 Kč info Zdroj: Se svolením VW zoom_in Volkswagen Taigo - od 454 900 Kč.

Ušetřit se dá i 120 000 korun

Doslova rekordmanem v kategorii zlevňování malých SUV pak je další vůz s německým logem. Jde o Opel Mokka, v jehož případě ten, který vloni koupi odložil a půjde si pro něj až nyní, ušetří plných 120 000 Kč. Cena nového Opelu Mokka začíná na úrovni 459 990 Kč.

Ještě více (o 156 000 Kč) zlevnilo malé elektrické SUV Dacia Spring. Ovšem v jeho případě je to hlavně proto, že vstupní cenovka se pojí s novou verzí s menší baterií.

Stejně jako vloni je nejlevnějším typem Toyota Aygo X, což je vůz vyráběný na našem území. I v jeho případě zákazníci v porovnání s loňskem ušetří. Ovšem cenovka 340 000 Kč je teď nižší jen o dvě tisícovky.

Z aut, které každoročně zaznamenávají velké objemy prodejů stojí za zaznamenání určitě třeba Dacia Duster. U končícího doprodávaného provedení se s cenovkou nehýbalo a zůstala na částce 410 500 Kč. Na trh právě vstupující nová generace tohoto již poměrně prostorného rumunského SUV pak začíná na úrovni 429 900 Kč.

close Dosluhující Dacia Duster je k mání od 410 500 Kč info Zdroj: Se svolením Dacia zoom_in Dosluhující Dacia Duster je k mání od 410 500 Kč.

Škoda Kamiq zůstala na svém

Škoda Kamiq, která prodejní statistiky malých SUV u nás vede, zůstala oproti loňsku na svém - tedy na základní ceně 479 900 Kč.

Největším vozem, který lze řadit mezi SUV a stojí méně než půl milionu - je nadále Citroën C4X. Za něj je třeba u dealerů francouzské automobilky zaplatit přinejmenším  464 900 Kč. I to je významně nižší suma než v dubnu loňského roku. Tehdy se u něj v oficiálním ceníku skvěla částka 544 900 - tedy o plných 80 000 Kč více než právě teď.

Vozem s velkým prostorem pro náklad je také Ssangyong Tivoli Grand. To stojí úplně stejně jako jediný model značky Škoda v tomto našem přehledu.